Co daje nam edukacja muzyczna?

Data publikacji: 09.09.2022 17:00
Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 18:12
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Edukacja muzyczna od najwcześniejszych lat jest bardzo ważna - podkreślają eksperci
Edukacja muzyczna od najwcześniejszych lat jest bardzo ważna - podkreślają eksperci, Autor - Shutterstock.com/tanya_wild
Dlaczego warto namawiać do edukacji muzycznej zarówno dzieci, jak i dorosłych? Znane jest powiedzenie, że "muzyka łagodzi obyczaje". Dzięki niej możemy również rozwijać swoje umiejętności i odkrywać nowe, interesujące nas rzeczy. 
  • Nauka muzyki to powinna być przede wszystkim praktyka muzyczna: śpiew, taniec, gra na instrumencie, a dla młodszych dzieci zajęcia muzyczno-ruchowe, jak podkreśliła Wioletta Łabanow z Polskiej Rady Muzycznej. 
  • Dzieci w innych krajach mają w szkołach możliwość grania na instrumentach, w zespołach, w orkiestrach, śpiewają też w chórach.
  • Możliwość rozwoju słuchu muzycznego jest największa w pierwszych latach życia i wygasa, czy istotnie hamuje ok. 9. roku życia - czytamy w podstawie programowej.

Co daje nam edukacja muzyczna? - Nauka muzyki to powinna być przede wszystkim praktyka muzyczna: śpiew, taniec, gra na instrumentach, a dla młodszych dzieci zajęcia muzyczno-ruchowe - mówi Wioletta Łabanow z Polskiej Rady Muzycznej. W klasach 1-3 dzieci najczęściej siedzą w ławkach. - Nie dostają więc takiej edukacji muzycznej, jakiej potrzebują. Potem uczą się z podręczników historii muzyki, wszystko to jest bardzo dalekie od tego, jak powinno być - zwraca uwagę gość radiowej Jedynki.

Coraz mniej nauczycieli muzyki

Jak zauważyła Wioletta Łabanow, dzieci w innych krajach mają w szkołach możliwość grania na prawdziwych instrumentach, nie tylko na perkusji i flecie. - Grają w zespołach, w orkiestrach, śpiewają w chórach. U nas jest coraz mniej przestrzeni na to, dlatego, że jest coraz mniej nauczycieli muzyki w oświacie - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia. Rola nauczyciela muzyki nie jest bez znaczenia. Z pewnością lepsze rezultaty będzie osiągał pedagog, który potrafi zarazić dzieci swoją pasją do muzyki. Jak zaznacza Wioletta Łabanow, ważne, by nauczyciel muzyki był wszechstronny. - Wydaje mi się, że jest to wyzwanie przyszłości, aby w Polsce, oprócz tego, że działają szkoły muzyczne, kształcące zawodowych muzyków, żeby było coraz więcej muzyków, którzy chcą pracować z amatorami i potrafią to robić - konkluduje Wioletta Łabanow.

"Do trzeciej klasy szkoły podstawowej dzieci powinny grać, śpiewać i tańczyć"

Dlaczego tak ważne jest, by uczyć dzieci muzyki? - Możliwość rozwoju słuchu muzycznego jest największa w pierwszych latach życia i wygasa, czy istotnie hamuje ok. 9. roku życia. Do trzeciej klasy szkoły podstawowej dzieci powinny grać, śpiewać i tańczyć jak najwięcej - mówi gość radiowej Jedynki. Jak czytamy w podstawie programowej, do trzeciej klasy szkoły podstawowej kształtują się zdolności muzyczne, potem można już tylko kształtować umiejętności. - Nauczyciele nauczania zintegrowanego nie podejmują tej rękawicy i najczęściej pojawiają się tylko hasła słowne dotyczących muzyki, natomiast zajęć muzyczno-ruchowych nie robią. Apelowałabym dzisiaj do wszystkich rodzin, żeby muzyką zajmowały się prywatnie dla swojej radości i żeby o to dbały - konkluduje gość radiowej Jedynki.   

POSŁUCHAJ

06:24

Wioletta Łabanow z Polskiej Rady Muzycznej o tym, dlaczego warto i w jaki sposób uczyć dzieci muzyki (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj również:


Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: Wioletta Łabanow

Data emisji: 9.09.2022 r. 

Godzina emisji: 11.15


djr

Kronika sportowa
Kronika sportowa
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.