W piątek odbyło się spotkanie ministrów energii państw członkowskich Unii Europejskiej. Głównym tematem rozmów były wysokie i wciąż rosnące ceny energii w Europie. O wynikach rozmów i ewentualnych planach na złagodzenie kryzysu, mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka.
Odpowiedź na kryzys w Europie
- Unia Europejska wciąż tworzy receptę na kryzys. Wczorajsze spotkanie nie miało służyć podejmowaniu decyzji. To była dopiero pierwsza dyskusja o sugestiach Komisji Europejskiej. To była dyskusja "kierunkowa", w którym kierunku należy działać - wyjaśniła Płomecka. Jak dodała, sugestie KE zostały "różnie przyjęte" przez państwa członkowskie.
Propozycje zostały przyjęte "chłodno, sceptycznie", były nazywane "kontrowersyjnymi". - Tak naprawdę żadna nie otrzymała zielonego świata, natomiast jest gotowość do dalszej dyskusji - podkreśliła korespondentka.
Płomecka wyjaśniła, że dopiero wtedy, kiedy Komisja Europejska przedstawi konkretne propozycje rozwiązań, ministrowie ponownie zjadą na debatę. Jak dodała, stanie się to prawdopodobnie jeszcze pod koniec miesiąca. Jeśli jednak i wtedy ministrowie nie dojdą do porozumienia, wtedy - jak zapowiada korespondentka Polskiego Radia - przed przedstawicielami rządów krajów członkowskich dwa październikowe szczyty: w Pradze i w Brukseli.
Poważne problemy z energią
O problemach na Starym Kontynencie mówił z kolei Beacie Płomeckiej Simone Tagliapietra, ekspert instytutu badawczego Bruegel:
- Europa, jeśli chodzi o gaz i energię elektryczną, ma dwa problemy. Jeden to problem ilościowy. Zimą możemy nie mieć wystarczającej ilości gazu. Jest też problem z cenami. Ceny energii są zbyt wysokie. Przed politykami teraz dylemat: jak rozwiązać problem cenowy, nie pogarszając sytuacji związanej z pierwszym problemem. Zrównoważenie tego będzie bardzo trudne - powiedział.
Więcej w nagraniu:
Audycja: "W samo południe"
Gość: Beata Płomecka (korespondentka PR w Brukseli)
Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski
Data emisji: 10.09.2022
Godzina emisji: 12.20
as
Ceny energii w Europie. Beata Płomecka: UE wciąż tworzy receptę na kryzys - Jedynka - polskieradio.pl