Sojusznicy Braci Włochów to Liga Matteo Salviniego (8,9 proc. głosów) i Forza Italia Silvio Berlusconiego (ponad 8 proc.). Centrolewica uzyskała łącznie 26 proc. głosów, w tym jej największa siła - Partia Demokratyczna byłego premiera Enrico Letty - 19 proc. Jej zejście poniżej pułapu 20 proc. komentatorzy w mediach oceniają jako bolesną porażkę.
15 proc. poparcia otrzymał Ruch Pięciu Gwiazd, kierowany przez b. szefa rządu Giuseppe Contego. Wynik ten jest niespodzianką, bo oczekiwano niższego po rozpadzie tej formacji i odejściu z niej grupy polityków. Tak zwany Trzeci Biegun, czyli inicjatywa byłego centrolewicowego premiera Matteo Renziego i b. ministra Carlo Calendy, dostał ponad 7 proc. głosów
Bracia Włosi z solidną bazą wytrawnych polityków
Zwycięska partia Bracia Włosi będzie stanowić główną siłę przyszłego włoskiego rządu. - Ugrupowanie to jeszcze nie było u władzy - mówi dr Małgorzata Lorencka z Uniwersytetu Śląskiego. - Powstało w 2012 r. Natomiast trzeba powiedzieć, że w gronie polityków tej partii zasiadają starzy, renomowani politycy. Giorgia Meloni ma 45 lat, ale od 15. roku życia jest w mniejszym czy większym stopniu zaangażowana w politykę, więc ma doświadczenie. W rządzie Berlusconiego sprawowała funkcję ministra ds. młodzieży. Od 2006 r. zasiada we włoskim parlamencie. Myślę, że to ugrupowanie ma solidną bazę wytrawnych polityków - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.
Duma narodowa i chrześcijańskie korzenie
Jeżeli chodzi o bazę programową, jest to partia prawicowa, konserwatywna, jak podkreśla rozmówczyni Michała Strzałkowskiego. - Sama Meloni podkreśla, że Włosi muszą powrócić do swojej dumy narodowej, podkreśla korzenie chrześcijańskie, podstawowe wartości, które są utożsamiane z ugrupowaniami konserwatywnymi - podkreśla gość radiowej Jedynki.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- Władze okupacyjne w zajętych częściowo przez wojska rosyjskie czterech obwodach na wschodzie i południu Ukrainy przeprowadzają pseudoreferenda w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji. Fel. Pawła Buszki.
- Niepokoje w Rosji po ogłoszeniu mobilizacji - długie kolejki na granicach, burzliwe protesty w Dagestanie, wahanie Europy w sprawie przyjęcia uciekających przed poborem Rosjan. Rozmowa z prof. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Małgorzata Lorencka (Uniwersytet Śląski), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)
Data emisji: 26.09.2022
Godzina emisji: 17.32
djr/mr
Wygrana Braci Włochów w wyborach. Ekspert: to ugrupowanie dysponuje solidną bazą wytrawnych polityków - Jedynka - polskieradio.pl