- Istnieją badania opublikowane w prestiżowych czasopismach naukowych, które potwierdzają skuteczność klauningu medycznego w rekonwalescencji. Wynika z nich, że dzieciaki - ale nie tylko - odczuwają mniejszy lęk, szybciej dochodzą do siebie po poważnych operacjach i odczuwają mniejsze zmęczenie związane z chorobą nowotworową - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Franczak, psychoterapeuta z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.
Jak dodaje, także personel medyczny w szpitalu podkreśla, że obecność klauna pomaga, bo jest on w stanie zamienić mocno stresującą sytuację w coś lekkiego i radosnego. Dodatkowo klaun medyczny wspiera także rodzica chorego dziecka.
- Klaun medyczny to pośrednik pomiędzy pacjentem, jego rodzicem lub opiekunem a personelem medycznym, czyli lekarzem, pielęgniarką. To specjalnie przeszkolony artysta, którego zadaniem jest zmniejszenie stresu i traumy u dziecka, które są spowodowane pobytem w szpitalu lub podejściem do zabiegu czy operacji - wyjaśnia w Jedynce Monika Dąbrowska–Jarosz, klaun medyczny z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.
- W Czerwonych Noskach nie ma wolontariuszy, tylko artyści, którzy mają doświadczenie sceniczne. Pracują u nas muzycy, aktorzy. Dodatkowo potrzebne jest także doświadczenie psychologiczne, które nabywają już w Fundacji, ale niezbędna jest także empatia i to, żeby lubić ludzi - zaznacza rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Goście: Paweł Franczak (psychoterapeuta z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu), Monika Dąbrowska-Jarosz (klaun medyczny z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu)
Data emisji: 12.10.2022
Godzina emisji: 11.15
Klaun medyczny. Dlaczego jego praca jest tak ważna? - Jedynka - polskieradio.pl