Alimenty na dziecko. Sprawdzamy, co rodzice powinni wiedzieć

Data publikacji: 18.11.2022 12:03
Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 13:02
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co ma wpływ na wysokość alimentów?
Co ma wpływ na wysokość alimentów? , Autor - Billion Photos/Shutterstock.com

POSŁUCHAJ

Czy powinniśmy mówić dzieciom o tym, że jeden z rodziców nie płaci alimentów? (Cztery pory roku/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Kiedy reagować na niepłacenie alimentów? (Cztery pory roku/Jedynka)

Dlaczego rodzic (najczęściej ojciec), który mało lub w ogóle nie zajmuje się dzieckiem, powinien płacić więcej na utrzymanie dziecka niż drugi rodzic? Jak wyliczyć koszt utrzymania dziecka? Tym tematem zajęliśmy się w piątkowym wydaniu "Czterech pór roku". 

W praktyce najczęściej mamy do czynienia z rodzajem świadczeń, jakimi są alimenty na dzieci. W normalnej sytuacji, kiedy dzieci wychowywane są przez oboje rodziców, wszelkie koszty utrzymania i wychowania małoletnich rodzice ponoszą wspólnie. Natomiast w sytuacji separacji czy rozwodu dzieci pozostają z reguły przy jednym z małżonków, który je utrzymuje, z kolei na drugim ciąży obowiązek partycypowania w kosztach poprzez świadczenie alimentacyjne.

Nie angażujmy dzieci w konflikt

Zdaniem psycholog, dr Aleksandry Piotrowskiej, nie ma optymalnego wieku do przekazania dziecku informacji o tym, że jedno z rodziców nie płaci alimentów. - Niezależnie od tego, czy dziecko ma dwa lata czy ma tych lat dwadzieścia, chce wierzyć, że jest rezultatem i owocem związku dwojga wartościowych ludzi. Odzieranie dziecka z tego przekonania zawsze musi boleć - zwraca uwagę gość "Czterech pór roku". Dodaje, że do właściwego rozwoju dziecka niezbędna jest ufność wobec innych.

Podobnego zdania jest mecenas Katarzyna Ludwig. W rozmowie z Joanną Racewicz zwraca uwagę, że najważniejsza jest ochrona dzieci. - Nasze dzieci, które i tak przeżywają rozstanie rodziców, są już skrzywdzone. To my jesteśmy dorośli w tej sytuacji, naszym obowiązkiem jest jak najszersza ochrona ich dobrostanu - słyszymy. Dodaje jednocześnie, że nie mówimy w tej sytuacji o wybielaniu i usprawiedliwianiu kogokolwiek, lecz o unikaniu sytuacji, w której stawiamy dziecko "pomiędzy" rodzicami.

Jak rozkładają się koszty utrzymania dziecka?

Pytana o rozliczanie kosztów utrzymania dziecka Katarzyna Ludwig wskazuje na artykuł 135. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Paragraf 2. stanowi, że osobista opieka sprawowana nad dzieckiem, również jest zaliczana do alimentów. - Jeżeli mama mieszka z dzieckiem, a tata widuje się z nim w co drugi weekend, to ten nakład osobistej pracy powinien być wliczany do alimentów - wyjaśnia gość "Czterech pór roku". Dodaje, że w takich przypadkach mama powinna domagać się 80 proc. całkowitych kosztów.

Jeśli jeden z rodziców notorycznie uchyla się od płacenia alimentów, reakcja drugiego powinna być możliwie szybka. - Alimenty to pieniądze przeznaczane na potrzeby dziecka. Nawet alimenty zasądzone w tzw. postanowieniu zabezpieczającym są natychmiast wymagalne. Gdy drugi rodzic nie płaci, możemy z klauzulą wykonalności od razu iść do komornika i te alimenty egzekwować - podsumowuje mecenas Katarzyna Ludwig. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Joanna Racewicz

Goście: dr Aleksandra Piotrowska (psycholog), Katarzyna Ludwig (prawnik)

Data emisji: 18.11.2022

Godzina emisji: 9.00 - 10.00

mg/kor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.