Cyfrowe donosy obywatelskie. Czy powinniśmy donosić?

Data publikacji: 22.11.2022 07:37
Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 13:45
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jak postrzegamy informowanie odpowiednich służb czy instytucji o przypadkach łamania prawa w różnych dziedzinach życia?
Jak postrzegamy informowanie odpowiednich służb czy instytucji o przypadkach łamania prawa w różnych dziedzinach życia?, Autor - Shutterstock/GaudiLab
Składanie tzw. donosów obywatelskich dotyczących łamania prawa w przypadku zanieczyszczania środowiska (nielegalne składowanie odpadów, skażenia wody, powietrza etc.) umożliwia najnowsza aktualizacja w aplikacji mObywatel. 

Problem informowania odpowiednich służb czy instytucji o przypadkach łamania prawa jest bardzo szeroki, dotyczy różnych dziedzin życia m.in. przestępstw drogowych, skarbowych i wielu innych. - Jest to nowa rzeczywistość - mówi dr Piotr Mikiewicz, socjolog. - Wszystko robi się cyfrowe i daje nam pewne nowe możliwości i każe od nowa spojrzeć na sytuacje, w których jesteśmy. Gdy pan mówi "donos", ja powiedziałbym "kontrola społeczna". Jest to naturalny i oczywisty element życia społecznego. Patrzymy na siebie nawzajem i sprawdzamy, czy przestrzegamy reguł czy norm, na które się umówiliśmy - wyjaśniał gość radiowej Jedynki.

"Obywatelski meldunek"

Składanie donosów nazywamy pospolicie donosicielstwem, kojarząc tego typu działania z epoką komunizmu. Wówczas donoszenie było na porządku dziennym i nikt nie obawiał się informowania władz o postępowaniu innych. - Są to jedne z pierwszych zajęć na każdych studiach socjologicznych, na podstawach wiedzy o społeczeństwie, że ludzie umawiają się na pewne normy i na środki kontrolowania siebie nawzajem, że przestrzegają pewnych norm - kontynuował gość Programu 1 Polskiego Radia.  

Na czynność donoszenia należy spojrzeć jak na postawę obywatelską. Niekiedy donosząc, możemy ocalić czyjeś życie, np. informując o domniemanym pijanym piracie drogowym. 


POSŁUCHAJ

06:58

Dr Piotr Mikiewicz, socjolog o najnowszej możliwości składania "elektronicznego donosu" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:


Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Piotr Mikiewicz (socjolog)

Data emisji: 22.11.2022 r. 

Godzina emisji: 9.38


djr/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.