Polacy w czasie II wojny światowej doświadczyli brutalnej okupacji niemieckiej, która pod wieloma względami różniła się od okupacji w innych krajach. W każdym z tych krajów różna była postawa ludności wobec okupantów. Polska stawiała czynny opór nazistowskiemu najeźdźcy.
Polacy podczas II wojny światowej
Niemiecka okupacja w zależności od stopnia uległości ludności była mniej lub bardziej okrutna. Ze wszystkich okupowanych krajów tylko Polacy nie skapitulowali - walczyli od pierwszego do ostatniego dnia wojny. W Polsce powstało podziemne państwo, które jest do dziś fenomenem na skalę światową. Istniała też partyzantka. - Gdy zastanowimy się, w jakich warunkach żyli partyzanci, dotyczyło to bardzo młodych chłopców, którzy mieli na sobie płaszcze, które przemakały w deszczu, a nawet we mgle - mówiła Katarzyna Maślińska-Jęczeń, dziennikarka. - Mieli ze sobą przypadkową broń, nie zawsze umieli się nią dobrze posługiwać, ale nie było czasu się tego nauczyć, bo trzeba było reagować szybko - podkreśla.
W trakcie audycji wysłuchaliśmy kompozycji pieśni patriotycznych i żołnierskich w wykonaniu Agaty Steczkowskiej i jej rodziny, chórów i solistów.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Mój świat dźwięków
Prowadziła: Agata Steczkowska
Data emisji: 24.11.2022
Godzina emisji: 0.11
djr/kor
Jaki jest charakter narodowy Polaków? Wyjaśnia Katarzyna Maślińska-Jęczeń - Jedynka - polskieradio.pl