W Gnieźnie powstaje archiwum Solidarności

Data publikacji: 03.01.2023 17:01
Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 17:18
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W gnieźnieńskim oddziale archiwum państwowego powstaje archiwum Solidarności
W gnieźnieńskim oddziale archiwum państwowego powstaje archiwum Solidarności, Autor - Shutterstock/Mircea Moira
Pierwsze dokumenty sprzed 42 lat już przekazano. Twórcy chcą ocalić m.in. lokalne gazetki, bo działacze odchodzą, a rodziny wyrzucają na śmietnik wiele cennych pamiątek. Zbiór tworzy gnieźnieński oddział Archiwum Państwowego.

W piwnicach, na strychach często pochowane są gazetki, broszury, tzw. bibuły schowane przez dziadków czy rodziców w latach 80., kiedy za ich druk lub posiadanie groziły poważne kary. - Wcale nie trzeba było wtedy ogromnych działań, żeby zostać internowanym - mówi Grzegorz Musidlak z Witkowa, który za swoją działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów został internowany tuż przed 21. urodzinami. - Inwigilacja naszych poczynań w Witkowie była od 1978 roku - dodaje.

"Wydarzenia są zapominane"

Pamiątki z czasów rodzących się związków zawodowych są bardzo cenne dla historyków. - Ludzie z pokolenia, które wówczas było aktywne odchodzą - mówi Marek Szczepaniak, kierownik Oddziału Archiwum Państwowego w Gnieźnie. - Wydarzenia, które miały miejsce w Gnieźnie, coraz częściej są zapominane. Jeżeli my, gnieźnianie, nie zadbamy o to, to nikt za nas tego nie zrobi - podkreśla. Pamiątki postanowił przekazać m.in. pan Bonifacy Kabaciński, działacz Solidarności z lat 80. - Po 42 latach odkopałem te dokumenty. Nie wiedziałem, co z nimi zrobić, nikt w rodzinie się nimi nie interesuje - tłumaczy Kabaciński. Do archiwum trafiły m.in. teksty dotyczące m.in. współpracy z kościołem, jak relacjonuje ksiądz Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. - Na przykład organizowania nabożeństw z okazji 11 listopada, było to święto nieuznawane za komuny - dodaje duchowny.


POSŁUCHAJ

03:41

Marek Szczepaniak, kierownik Oddziału Archiwum Państwowego w Gnieźnie, ksiądz Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, oraz niezależni działacze z lat 80. o archiwum Solidarności W Gnieźnie (Ekspres Jedynki)

 

Czytaj także:


Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Patryk Michalski

Goście: Grzegorz Musidlak (internowany za swoją działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów), Marek Szczepaniak (kierownik Oddziału Archiwum Państwowego w Gnieźnie), Bonifacy Kabaciński (działacz Solidarności z lat 80.), ksiądz Michał Sołomieniuk (dyrektor Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)

Materiał: Rafał Muniak

Data emisji: 2.01.2023 r. 

Godzina emisji: 15.37

djr/kor

Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.