Muzeum Dzieci Polskich z własną siedzibą. "Obowiązek wobec tych, którzy tam cierpieli"

Data publikacji: 29.12.2022 10:00
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 13:02
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wystawa "Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? - listy dzieci z obozu na Przemysłowej" w Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi
Wystawa "Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? - listy dzieci z obozu na Przemysłowej" w Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi, Autor - PAP/Roman Zawistowski
Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu kupiło nieruchomości, w których będzie się mieściła stała siedziba placówki. Dwie z nich znajdują się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi. W latach 1942-1945 Niemcy więzili tam i zmuszali do niewolniczej pracy około trzech tysięcy dzieci.
  • Niemiecki obóz koncentracyjny dla polskich dzieci działał w Łodzi od 1 grudnia 1942 roku do 18 stycznia 1945 roku. Osadzono tam około trzech tysięcy dzieci. Z powodu chorób i nieludzkich warunków zmarło około 200 z nich.
  • Łódzkie Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu powstało 1 czerwca 2021 roku na mocy zarządzenia wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
  • Placówka została właśnie właścicielem dwóch budynków na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi oraz budynku w Dzierżąznej.

Jednym z zakupionych obiektów jest budynek dawnej komendantury, znajdujący się na terenie byłego obozu. - Ocaliliśmy od zapomnienia bardzo ważny, autentyczny element, który przetrwał na tym strasznym miejscu. Baraków drewnianych już nie ma, zostały rozebrane tuż po wojnie, ale murowany budynek komendantury przetrwał i będzie to kluczowy element wystawy stałej - mówił Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich.

Placówka pozyskała również działkę w Dzierżąznej niedaleko Zgierza, gdzie mieściła się filia niemieckiego obozu. Jest to darowizna miejscowego samorządu.

"To obowiązek wobec ofiar"

Zakup tych nieruchomości pozwoli na przeniesienie działalności Muzeum Dzieci Polskich do cennych pod względem historycznym obiektów. Po przekazaniu działek przez miasto rozpocznie się budowa muzeum, którego powstanie - jak zauważył wicepremier Piotr Gliński - będzie wypełnieniem swoistego obowiązku.

- To obowiązek wobec ofiar. Wobec tych, którzy tam cierpieli. A także obowiązek wobec pamięci historycznej, również przyszłych pokoleń, które muszą pamiętać o tym, co nieludzkiego działo się tutaj na polskiej ziemi w czasie II wojny światowej. Ten obowiązek dzisiaj wspólnie spełniamy - stwierdził Piotr Gliński.

Miejsce zadumy i modlitwy

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak podkreślał, że budowa Muzeum Dzieci Polskich jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem edukacyjnym.

- To jest otwarcie bardzo dużych wrót do naszej historii i pamięci. Chciałbym, i o to apeluję, żeby otwarta za chwilę wystawa była też jednym z elementów obowiązkowych wizyt chociażby niemieckiej młodzieży w Polsce. Wizyta w miejscu obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi niech będzie dla wszystkich odwiedzających miejscem zadumy i modlitwy, ale też pamięci o tragedii, jaka nigdy nie powinna mieć miejsca - mówił Mikołaj Pawlak.

Najgorsza była tęsknota

Przy ul. Piotrkowskiej 90 w Łodzi została również odsłonięta wystawa poświęcona ofiarom niemieckiego obozu dla polskich dzieci. Dyrektor muzeum powiedział, że pokazane na ekspozycji pamiątki i listy są wstrząsającym świadectwem tragedii tych dzieci.

- Dzieci z niemieckiego obozu koncentracyjnego pisały listy do swoich rodziców, nie wiedząc o tym, że ci rodzice albo już nie żyją, albo są więzieni w obozach koncentracyjnych. Głód zabijał, ale jak rozmawia się z ocalałymi, to nie głód był najgorszy. Najgorsza była dla nich tęsknota za najbliższymi, rodzicami, rodzeństwem… Ta tęsknota jest odczytywana właśnie z tych listów - tłumaczył Ireneusz Maj.

POSŁUCHAJ

03:49

Muzeum Dzieci Polskich z własną siedzibą. "Obowiązek wobec tych, którzy tam cierpieli" (Ekspres Jedynki)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Witold Banach

Data emisji: 28.12.2022 r. 

Godzina emisji: 15.37

DS/kor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.