Bezpłatne porady prawne w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Data publikacji: 17.01.2023 10:00
Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 07:34
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Aby skorzystać z porady Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wystarczy się zapisać
Aby skorzystać z porady Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wystarczy się zapisać , Autor - Shutterstock/MIND AND I
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca osoby potrzebujące do korzystania w tym roku z bezpłatnych porad prawnych i mediacji. To skuteczne wsparcie, które sprawdza się w wielu trudnych sytuacjach życiowych.
  • W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku można skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa prawnego i z mediacji.
  • Pomoc świadczą prawnicy, radcy prawni i doradcy obywatelscy.
  • W Gdańsku funkcjonuje 19 punktów nieodpłatnego doradztwa prawnego.
  • Z pomocy mogą skorzystać cudzoziemcy i osoby spoza Gdańska.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca wszystkich do korzystania z nieodpłatnego poradnictwa prawnego, a także z mediacji. - Mediacja to polubowne załatwienie sprawy, począwszy od konfliktów sąsiedzkich, konfliktów w rodzinie, ale też spraw konsumenckich, związanych z kredytami, z umowami, które np. podpisaliśmy nieświadomie - mówi Sylwia Ressel, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Potrzebna jest mediacja, żeby nie wchodzić już na drogę sądową. Każda osoba, której nie stać na wizytę płatną u prawnika, może z takiej pomocy skorzystać - wyjaśnia.

Doradcy obywatelscy

Pomoc świadczą prawnicy i radcy prawni, jak wylicza rzeczniczka. - Również swoim wsparciem służą doradcy obywatelscy - dodaje rozmówczyni Wojciecha Urbana. - Zajmują się sprawami mieszkaniowymi, sprawami związanymi z kwestiami zadłużenia, doradzają, gdzie znaleźć konkretne wsparcie związane ze świadczeniami, z zabezpieczeniem społecznym, spadkiem, zatrudnieniem, rozwodami. Kierują również do różnych instytucji na terenie miasta, które udzielają pomocy konkretnej, przygotowują plan działania, który pomaga osobie zainteresowanej poruszać się w meandrach prawnych i instytucjonalnych - mówi Sylwia Ressel.

Pomoc dla cudzoziemców

W Gdańsku można znaleźć 19 punktów nieodpłatnego doradztwa prawnego wraz z mediacją, jak podkreśla rzeczniczka. Świadczą one pomoc także cudzoziemcom, np. w punkcie przy ulicy Dyrekcyjnej 5. - Ktoś zgubił dokumenty, ktoś nie wie, do jakiej instytucji się udać, ma konflikt w rodzinie, ze sprawami konsumenckimi, np. ktoś coś kupił i nie wie, jak to zwrócić. Staramy się udzielać porad w języku ukraińskim, ale także angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

"Frontem do każdego potrzebującego"

Z pomocy mogą korzystać zarówno gdańszczanie, jak i osoby spoza Gdańska. Wystarczy zapisać się na poradę. - Jest to obligatoryjne. Pomoc jest uruchamiana błyskawicznie, w dni powszednie. Każdy, kto zadzwoni do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, gdyby tylko zasygnalizował, że jest taka potrzeba, to zostanie przekierowany. Jesteśmy frontem do każdego potrzebującego.


POSŁUCHAJ

03:03

Sylwia Ressel, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku o bezpłatnych poradach prawnych (Ekspres Jedynki)

 


Czytaj również:

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Patryk Michalski

Materiał: Wojciech Urban

Gość: Sylwia Ressel (rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku)  

Data emisji: 16.01.2023

Godzina emisji: 17.21

djr

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.