Polscy naukowcy rozpoczęli prace od zidentyfikowania blisko 200 cząsteczek chemicznych, będącymi odpadami różnych procesów przemysłowych. - Część z nich jest odzyskiwana i służą one jako substraty, natomiast nie wszystkie efektywnie i z nie wszystkich procesów - mówi dr Sara Szymkuć, chemik, współzałożycielka startupu technologicznego Allchemy.
- Te cząsteczki odpadowe posłużyły nam jako materiały startowe do przeprowadzenia symulacji chemicznych, nakierunkowanych na odszukanie leków. Użyliśmy bazy około 3 tysięcy leków i próbowaliśmy nakierować nasz algorytm, aby z tych cząsteczek odpadowych znalazł cząsteczki terapeutyczne - dodaje ekspert.
Przede wszystkim ekologicznie
Badacze uzyskiwali z 200 cząsteczek chemicznych drzewa o wielkości 300 milionów produktów. - W wyniku tych analiz udało się nam się zidentyfikować cząsteczki leków i wiele z nich miało więcej niż jeden plan syntetyczny - tłumaczy dr Sara Szymkuć.
- W drugiej części naszej pracy opracowaliśmy funkcję oceny pozwalającą na promowanie ścieżek, które są bardziej ekologiczne, np. nie używają wysokich bądź niskich temperatur (…). W publikacji pokazujemy przykłady, że ścieżka prowadząca do jednej cząsteczki jest krótsza, ale używa toksycznych reagentów, więc może lepiej jest zrobić dłuższą ścieżkę, ale bardziej ekologiczną - kontynuuje.
Dr Szymkuć: program działa
Jaki będzie dalszy los programu, który pozwala na zaproponowanie metody przetwarzania odpadów w leki? Dr Sara Szymkuć wyjaśnia, że udało się potwierdzić, iż program działa i że "można go też zastosować w całkowicie profesjonalnych maszynach".
- Program pokazuje przede wszystkim, co użytecznego możemy zrobić z cząsteczkami, które inaczej byłyby dla środowiska obciążeniem, i jak możemy nadać nowe życie tym cząsteczkom odpadowym. Chodzi o to, żeby minimalizować ilość odpadów, które powstają z procesów chemicznych. Program umożliwia nam analizę, co użytecznego można z nich zrobić, tak żeby nie były zagrożeniem i problemem dla środowiska - mówi dr Sara Szymkuć.
Poza tym w audycji:
Nowoczesne biomateriały do regeneracji kości w wersji wege. O swoim projekcie, który pozwolił na stworzenie materiałów do inżynierii kostnej dzięki zastosowaniu metod, które wykluczają eksperymenty na zwierzętach, opowiada prof. Anna Sroka-Bartnicka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Eureka"
Prowadził: Krzysztof Michalski
Goście: dr Sara Szymkuć (chemik, współzałożycielka startupu technologicznego Allchemy), Anna Sroka-Bartnicka (Uniwersytet Medyczny w Lublinie)
Data emisji: 23.01.2022
Godzina emisji: 19.30
DS/kor
Innowacyjne polskie technologie. Czy można przetworzyć odpady w leki? - Jedynka - polskieradio.pl