Otwarto pierwszą w Polsce galerię sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim

Data publikacji: 28.01.2023 08:19
Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 18:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Malarz Janusz Jutrzenka Trzebiatowski na uroczystym otwarciu Dworu Sztuki w Siennicy Różanej
Malarz Janusz Jutrzenka Trzebiatowski na uroczystym otwarciu Dworu Sztuki w Siennicy Różanej, Autor - (wj/ibor) PAP/Wojtek Jargiło

POSŁUCHAJ

Otwarto pierwszą w Polsce galerię sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

Tu powstawały mowy Mikołaja Sienickiego, wielokrotnego marszałka sejmu w XVI wieku. Tu żył i tworzył Mikołaj Rej. Mowa o Siennicy Różanej w województwie lubelskim. Dobra te, przez dziesięciolecia, należały do magnackiego rodu Potockich, a kilkanaście dni temu w zabytkowym dworku otwarto pierwszą w Polsce Galerię Sztuki Nowoczesnej na obszarze wiejskim: Dwór Sztuki.  

W wyjątkowej placówce kulturalnej możemy podziwiać stałą ekspozycję prac prof. Jana Jutrzenki Trzebiatowskiego. Wyjątkowy malarz i rzeźbiarz związany jest z regionem od wielu lat. - Urodził się w Chojnicach, natomiast do Siennicy Różanej trafił trochę przypadkowo, w latach 80. XX wieku przy okazji plenerów artystycznych, podczas których był kuratorem. Miłość do Siennicy Różanej właśnie wtedy się zaczęła - zwraca uwagę Agnieszka Poźniak, dyrektor tutejszego Centrum Kultury. 

Świątynia sztuk wszelakich

Ekspozycja składa się z ponad 200 różnych dzieł. To przykłady malarstwa, medalierstwa, plakatu czy rzeźby. - Artyście chodziło o to, żeby miała również funkcję edukacyjną, ponieważ w swojej karierze malarskiej uprawiał bardzo różne kierunki i różne style. Sam artysta jest bardzo znanym reprezentantem Polski, bo jego dzieła znajdują się w galeriach na całym świecie - słyszymy. Prof. Jutrzenka Trzebiatowski był pierwszym polskim artystą, który miał pełnowymiarową wystawę w Chinach.

Zdaniem Agnieszki Poźniak region Lubelszczyzny, w którym znajduje się Siennica Różana, wciąż pozostaje nieodkryty. Dlatego w zabytkowym dworku urządzono także dwie sale historyczne. - Jedna jest poświęcona postaciom, które są dla gminy ważne czyli Rejowi i Sienickiemu. Druga sala to sala historii gminy jako takiej - wyjaśnia gość "Kulturalnej Jedynki". W budynku zlokalizowana jest również sala wystaw zmiennych. - Została stworzona z pomysłem zapraszania do gminy artystów młodego pokolenia, z różnych dziedzin - podkreśla. Sercem budynku jest jednak sala koncertowa.

Fb/Centrum Kultury w Siennicy Różanej

Jan Jutrzenka Trzebiatowski. Radość tworzenia

Uroczyste otwarcie Dworu Sztuki odbyło się w piątek (13 stycznia). Przemówienie wygłosił wówczas sam Jan Jutrzenka Trzebiatowski. Zwrócił w nim uwagę na potrzebę przenikania poezji, muzyki i sztuk pięknych w ludzkie życie przepełnione dobrem i humanizmem. Ponad trzydzieści lat temu w rozmowie z Polskim Radiem przekonywał, że należy do artystów, którzy cieszą się twórczością. - Pracuję do upadu sił fizycznych, ale do ogromnej radości psychicznej. Moje zmęczenie jest zmęczeniem radosnym - wyjaśniał. 

Przez region przebiega szlak rowerowy Green Velo. Dariusz Turzyniecki, sekretarz gminy, zwraca jednak uwagę, że poruszający się tym szlakiem turyści często po prostu przejeżdżali przez Siennicę Różaną. - W tej chwili damy im możliwość zatrzymania się na chwilkę i posmakowania kultury, mam nadzieję wysokiej jakości, i będzie to taka dodatkowa atrakcja. Długo zastanawialiśmy się jak znaleźć "niszę", w której moglibyśmy się wyróżnić - podsumowuje na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: Agnieszka Poźniak (dyrektor tutejszego Centrum Kultury), Jan Jutrzenka Trzebiatowski (rzeźbiarz, malarz, scenograf - wypowiedź archiwalna), Dariusz Turzyniecki (sekretarz gminy Siennica Różana)

Data emisji: 26.01.2023

Godzina emisji: 23.37

mg/zch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.