Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy, mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia, że obecnie spożywamy dużo więcej cukru niż kiedyś, bo jemy dużo więcej przetworzonej żywności i gotowych produktów, w których jest on ukryty. - Nie są to produkty stricte słodkie, więc wydaje nam się, że są bezpieczne - podkreśla rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej.
- Jeżeli zależy nam, żeby tego pilnować, skazani jesteśmy na czytanie etykiet. Przynajmniej w początkowym okresie, zanim nauczymy się składów. Warto jednak nawet produkty, które lubimy i często kupujemy, raz na jakiś czas sprawdzić, bo producenci lubią zmieniać składy - przestrzega ekspertka.
Groźny cukier
Zastrzyk dopaminy po spożyciu cukru sprzyja szybkiemu uczeniu się poszukiwania większej ilości tego typu pokarmów, a w efekcie uzależnieniu. - Mózg przyzwyczaja się do dużych dawek cukru i zachowujemy się jak uzależnieni - wyjaśnia Alicja Kalińska.
Częste spożywanie słodkich pokarmów to prosta droga do nadwagi i otyłości oraz innych schorzeń.
- Nadmiar cukru jest przyczynkiem do rozwoju wszystkich chorób cywilizacyjnych. Nie tylko otyłości, ale także na przykład insulinooporności, która jest stanem przedcukrzycowym - dodaje.
Ministerstwo Zdrowia/Planuję długie życie - cukier
Czy powinno się całkiem wykluczyć cukier z diety?
- Ja bym tego nie robiła, bo głównym źródłem energii dla naszego mózgu jest glukoza. Nie znaczy to jednak, że mamy jeść lody i ciasteczka, bo tę glukozę potrafimy uzyskać z węglowodanów złożonych - mówi ekspertka. - Warto byłoby spożywać cukier w - jak ja to nazywam - formie szlachetnej: dobre ciasto albo dobre lody. Wiemy, że ten produkt ma cukier i spożywamy go z premedytacją. Zdecydowanie powinniśmy natomiast patrzeć na to, co dosypujemy do kubeczków i szklaneczek, czyli cukier klasycznie dosładzający napoje - zaznacza.
Jak podkreśla, powinniśmy być ostrożni przy spożywaniu tzw. produktów light, które wydają nam się dietetyczne. - Często główną zmianą jest ograniczenie tłuszczu, a jak zabiera się tłuszcz, to bardzo często cukier, który stanowi o strukturze produktów, jest w zwiększonej ilości - wyjaśnia dietetyk.
Zamienniki cukru czy detoks cukrowy?
- Jeżeli jako specjalista miałabym doradzać coś w zakresie zamiany, to wybierałabym produkty pozyskiwane ze źródeł naturalnych, czyli stewię czy ksylitol. Nie każdy jednak dobrze je toleruje - podkreśla Alicja Kalińska.
Jak odstawić cukier? - Z głową - mówi. Przestańmy dosładzać. To oczywiście nie uda się z dnia na dzień, ale można to zrobić stopniowo. Najlepiej i najłagodniej jest robić to etapami: najpierw odstawić ewidentne cukry. Wszystko, co odczuwamy na języku jako smak słodki, to są chemicznie bardzo krótkie łańcuchy cukrowe, więc bardzo szybko trafiają do krwiobiegu i podnoszą poziom glukozy. Odstawmy słodkie napoje, słodycze. Nawet owoce jedzone samodzielnie, bez żadnego dodatku, pomiędzy posiłkami, będą nakręcać nasz cukrowy apetyt - wyjaśnia ekspertka.
- Następnie trzeba zacząć patrzeć na te produkty, w których wydaje nam się, że nie ma cukru. Zacząć kupować lepsze pieczywo i nie wylewać hektolitrów keczupu na kanapkę, bo jest to jeden z produktów, który ma bardzo dużo cukru, a nie czuć go bezpośrednio - dodaje.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Agnieszka Kunikowska
Gość: Alicja Kalińska (dietetyk, doradca żywieniowy)
Data emisji: 1.02.2023
Godzina emisji: 11.15
kh
Jednak nie krzepi? Słodko-gorzka prawda o cukrze - Jedynka - polskieradio.pl