Jednak nie krzepi? Słodko-gorzka prawda o cukrze

Data publikacji: 01.02.2023 15:45
Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 16:26
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadmierne spożycie cukru jest przyczyną wielu schorzeń
Nadmierne spożycie cukru jest przyczyną wielu schorzeń, Autor - Shutterstock/goffkein.pro
"Cukier krzepi", czyli slogan wymyślony przez Melchiora Wańkowicza prawie sto lat temu, już dawno przestał być aktualny, bo wiemy, jak szkodliwy jest cukier dla naszego zdrowia. Nazywany jest wręcz, obok soli, "białą śmiercią". Wiemy o cukrze coraz więcej, ale czy w związku z tym spożywamy go mniej? 
  • Spożywamy za dużo cukru, bo znajduje się w większości produktów spożywczych; często ukryty
  • Warto czytać etykiety i sprawdzać składy produktów
  • Cukier należy odstawiać stopniowo
  • Zamiennikami cukru mogą być ksylitol lub stewia

Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy, mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia, że obecnie spożywamy dużo więcej cukru niż kiedyś, bo jemy dużo więcej przetworzonej żywności i gotowych produktów, w których jest on ukryty. - Nie są to produkty stricte słodkie, więc wydaje nam się, że są bezpieczne - podkreśla rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej. 

POSŁUCHAJ

07:51

Jednak nie krzepi? Słodko-gorzko prawda o cukrze (Cztery pory roku/Jedynka)

- Jeżeli zależy nam, żeby tego pilnować, skazani jesteśmy na czytanie etykiet. Przynajmniej w początkowym okresie, zanim nauczymy się składów. Warto jednak nawet produkty, które lubimy i często kupujemy, raz na jakiś czas sprawdzić, bo producenci lubią zmieniać składy - przestrzega ekspertka. 

Groźny cukier

Zastrzyk dopaminy po spożyciu cukru sprzyja szybkiemu uczeniu się poszukiwania większej ilości tego typu pokarmów, a w efekcie uzależnieniu. - Mózg przyzwyczaja się do dużych dawek cukru i zachowujemy się jak uzależnieni - wyjaśnia Alicja Kalińska.

Częste spożywanie słodkich pokarmów to prosta droga do nadwagi i otyłości oraz innych schorzeń.

- Nadmiar cukru jest przyczynkiem do rozwoju wszystkich chorób cywilizacyjnych. Nie tylko otyłości, ale także na przykład insulinooporności, która jest stanem przedcukrzycowym - dodaje. 

Ministerstwo Zdrowia/Planuję długie życie - cukier

Czy powinno się całkiem wykluczyć cukier z diety?

- Ja bym tego nie robiła, bo głównym źródłem energii dla naszego mózgu jest glukoza. Nie znaczy to jednak, że mamy jeść lody i ciasteczka, bo tę glukozę potrafimy uzyskać z węglowodanów złożonych - mówi ekspertka. - Warto byłoby spożywać cukier w - jak ja to nazywam - formie szlachetnej: dobre ciasto albo dobre lody. Wiemy, że ten produkt ma cukier i spożywamy go z premedytacją. Zdecydowanie powinniśmy natomiast patrzeć na to, co dosypujemy do kubeczków i szklaneczek, czyli cukier klasycznie dosładzający napoje - zaznacza.

Jak podkreśla, powinniśmy być ostrożni przy spożywaniu tzw. produktów light, które wydają nam się dietetyczne. - Często główną zmianą jest ograniczenie tłuszczu, a jak zabiera się tłuszcz, to bardzo często cukier, który stanowi o strukturze produktów, jest w zwiększonej ilości - wyjaśnia dietetyk. 

Zamienniki cukru czy detoks cukrowy?

- Jeżeli jako specjalista miałabym doradzać coś w zakresie zamiany, to wybierałabym produkty pozyskiwane ze źródeł naturalnych, czyli stewię czy ksylitol. Nie każdy jednak dobrze je toleruje - podkreśla Alicja Kalińska. 

Jak odstawić cukier? - Z głową - mówi. Przestańmy dosładzać. To oczywiście nie uda się z dnia na dzień, ale można to zrobić stopniowo. Najlepiej i najłagodniej jest robić to etapami: najpierw odstawić ewidentne cukry. Wszystko, co odczuwamy na języku jako smak słodki, to są chemicznie bardzo krótkie łańcuchy cukrowe, więc bardzo szybko trafiają do krwiobiegu i podnoszą poziom glukozy. Odstawmy słodkie napoje, słodycze. Nawet owoce jedzone samodzielnie, bez żadnego dodatku, pomiędzy posiłkami, będą nakręcać nasz cukrowy apetyt - wyjaśnia ekspertka. 

- Następnie trzeba zacząć patrzeć na te produkty, w których wydaje nam się, że nie ma cukru. Zacząć kupować lepsze pieczywo i nie wylewać hektolitrów keczupu na kanapkę, bo jest to jeden z produktów, który ma bardzo dużo cukru, a nie czuć go bezpośrednio - dodaje. 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Agnieszka Kunikowska 

Gość: Alicja Kalińska (dietetyk, doradca żywieniowy)

Data emisji: 1.02.2023

Godzina emisji: 11.15

kh

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.