Królowa Maria Kazimiera Sobieska po śmierci męża Jana III osiadła w Rzymie. Trafiła tam w marcu 1699 roku i spędziła 15 lat. Był to dla niej czas niezwykle twórczy, a siła nazwiska męża i królewska przeszłość otwierały przed nią drzwi pałaców najważniejszych ludzi w mieście.
Intuicja królowej
- Maria Kazimiera to osoba, która pojawia się właściwie w większości prac poświęconych historii muzyki barokowego Rzymu, dlatego że zatrudniła na swoim dworze, w prywatnym teatrze, jednego z najbardziej znanych kompozytorów, wówczas jeszcze młodego, Domenica Scarlattiego - podkreśliła dr Aneta Markuszewska z Instytutu Muzykologii UW.
Jak stwierdziła, zainwestowanie dużych pieniędzy w prywatny teatr i niedoświadczonego jeszcze kompozytora, świadczy o wielkiej intuicji królowej, a także jej syna Aleksandra, który w pewnym momencie do niej dołączył.
Najlepszy teatr w Rzymie
Warto wspomnieć, że królowa bynajmniej nie przyjechała do Rzymu sama. Wraz z nią do Wiecznego Miasta przybyły damy dworu, muzycy, osoby świeckie i religijne. W tamtym czasie w stolicy Włoch kwitło życie artystyczne i toczyły się gorące dyskusje nad reformą włoskiego teatru.
- Wszyscy, którzy mieli okazję być w teatrze królowej, a było to bardzo wybrane grono, zachwycali się muzyką, scenografią, poezją. Porównywali te dzieła do dzieł wykonywanych w innych teatrach w tym czasie działających w Rzymie i twierdzili, że te prezentowane u królowej są najlepsze – zaznaczyła dr Aneta Markuszewska.
XVIII-wieczny PR Sobieskich
Będąc w Rzymie, Maria Kazimiera nie zapomniała o polskim okresie swojego życia, wręcz przeciwnie - dbała o rozsławianie dobrego imienia rodziny Sobieskich w zachodniej Europie. Robiła to, m.in. organizując tzw. festy z okazji rocznic odsieczy wiedeńskiej. - To był moment do celebrowania pamięci Sobieskich. Właśnie poprzez muzykę, kulturę celebrowano tę pozycję, ale też ją kreowano. To było takie wizerunkowe działanie w XVIII-wiecznym Rzymie - wyjaśniała ekspertka.
Do dziś w Rzymie zachował się pałac, w którym zamieszkiwała Maria Kazimiera Sobieska, choć samo wnętrze zostało przebudowane i w tej chwili nie wiadomo już dokładnie, gdzie znajdował się np. teatr królowej. Budynek ten odnaleźć można w pobliżu Schodów Hiszpańskich.
Ponadto w audycji:
Podpułkownik Łukasz Ciepliński
Po pokazowym procesie, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, 1 marca 1951 roku zostali rozstrzelani przywódcy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu, a nazwiska skazano na zapomnienie. W Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przedstawiliśmy sylwetkę podpułkownika Cieplińskiego - jednego z żołnierzy antykomunistycznego podziemia.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goście: dr Aneta Markuszewska (Instytut Muzykologii UW), prof. Filip Musiał (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)
Data emisji: 1.03.2023
Godzina emisji: 19.30
mgc
Maria Kazimiera w Rzymie - ambasadorka kultury i rodu Sobieskich - Jedynka - polskieradio.pl