"Filip" w kinach. Eryk Kulm: wszyscy jesteśmy trochę takimi Filipami

Data publikacji: 03.03.2023 10:39
Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 21:34
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Eryk Kulm i Michał Kwieciński na premierze filmu "Filip"
Eryk Kulm i Michał Kwieciński na premierze filmu "Filip" , Autor - FOTON/PAP
Od dziś w kinach oglądać możemy jedną z ważniejszych polskich premier tego roku - film "Filip" na podstawie książki Leopolda Tyrmanda. Obraz Michała Kwiecińskiego nagrodzono Srebrnymi Lwami na festiwalu w Gdyni, a odtwórca tytułowej roli, Eryk Kulm, otrzymał za tę kreację prestiżową nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego.

- Książka "Tyrmanda" była jedynie inspiracją. Zgadza się tyle, że jest to historia Żyda w centrum nazistowskich Niemiec, we Frankfurcie, który korzysta z życia - mówi w "Magazynie bardzo filmowym" w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Michał Kwieciński. - Tyrmand nie zadaje sobie pytań egzystencjalnych, to raczej jest relacja autobiograficzna z tego, jak mu się wiodło we Frankfurcie - dodaje. 

POSŁUCHAJ

33:33

"Filip" na ekranach kin (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

- Ten film to studium samotności człowieka po traumie. Kiedy tracisz wszystkich, jesteś totalnie samotny. Cała rodzina zginęła, ty cudem ocalałeś i co masz ze sobą zrobić? Jest ci niby dobrze, bo masz co pić, co jeść i nawet uprawiasz seks, ale czy to wystarcza? Czy jednak się buntujesz i chcesz coś ze sobą zrobić? - podkreśla rozmówca Joanny Sławińskiej. 

Także odtwórca głównej roli, Eryk Kulm, mówi, że jest to film o próbie udźwignięcia traumy i egzystowania w absolutnie nieprzystawalnym świecie. - Ten film jest nie tylko wojenny, ale także dzisiejszy, dlatego, że każdy z nas trochę nie wie, co robić. Ja się często czuję takim Filipem. Oczywiście nie w takim wymiarze, ale to, jak bardzo muszę cały czas, w rzeczywistości, która jest coraz gorsza, bo cały czas jesteśmy bombardowani wszystkim, odnaleźć spokój i jakąkolwiek normalność... nie ma szans. Wszyscy jesteśmy trochę takimi Filipami. Nie zdajemy sobie sprawy z traum, które już nosimy - mówi Eryk Kulm, nawiązując do pandemii i wojny na Ukrainie. 

Bądźmy Razem. TVP/Youtube

W Magazynie ponadto:

- Kolejna premiera tego weekendu: thriller "Holy Spider" w reżyserii Aliego Abbasiego, w którym twórca przedstawia obraz współczesnego Iranu, obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system i wyjaśnia, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków.

GutekFilm/Youtube

- Przed ceremonią rozdania Polskich Nagród Filmowych (6 marca) Joanna Sławińska rozmawiała z Katarzyną Figurą, która ma szansę na statuetkę Orła za rolę w filmie "Chrzciny". - Film skłania, w śmiechu i we łzach, do myślenia. Do zastanowienia się, jaką drogą iść dalej, jak osiągać świadomość. Mamy tylko jedno życie i zadaniem istoty ludzkiej jest uczynić to życie jak najpiękniejszym - powiedziała aktorka.

1 marca, kilka dni przed galą PNF w Warszawie, zostało ogłoszone nazwisko pierwszego laureata tegorocznych Orłów. Nagrodę za Osiągnięcia Życia otrzymał Jan A.P. Kaczmarek. Kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", ma poważne problemy zdrowotne i  podczas spotkania z dziennikarzami  prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński przekazał mu, za pośrednictwem mediów, pozdrowienia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Przypomniał także o wielkich osiągnięciach, uhonorowanego przez polskich akademików wybitnego kompozytora.

- W audycji wysłuchać można też fragmentu archiwalnej rozmowy Joanny Sławińskiej z Janem A.P. Kaczmarkiem w Programie 1 Polskiego Radia z 2017 roku. Cały wywiad tutaj>>>

- W "Magazynie bardzo filmowym" ponadto opinie o faworytach tegorocznych Oscarów. Ceremonia w Hollywood odbędzie się w nocy z 12 na 13 marca naszego czasu.

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Joanna Sławińska

Data emisji: 3.03.2023

Godzina emisji: 23.08

kh

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.