- Dźwięk jest zjawiskiem fizycznym, ma swoje częstotliwości. Zostało bardzo dobrze zbadane, jakie fale dźwiękowe i jak na nas wpływają. Wiemy, że z tych, które słyszymy, dźwięki o wysokich częstotliwościach mają ostrzegać nas przed niebezpieczeństwem, więc na takie dźwięki, których składnikiem są wysokie częstotliwości, możemy reagować w ten sposób, że wzbudzają w nas niepokój. To efekt ewolucji - podkreśla rozmówczyni Joanny Kunikowskiej.
- Natomiast są też takie dźwięki, których nie słyszymy, czyli ultradźwięki, które słyszą zwierzęta, i infradźwięki, które są dla naszego zdrowia bardzo niedobre i mogą mieć wielorakie skutki. Wydają je niektóre urządzenia i maszyny. Trzeba się przed tym chronić - podkreśla Wioletta Łabanow-Jastrząb.
Emisja fal infradźwiękowych towarzyszy także takim zjawiskom, jak trzęsienia ziemi, erupcja wulkanów, zorze polarne, fale oceaniczne, huraganowy wiatr czy opadanie mas wody z dużych wodospadów.
Ekspertka mówi, że najgorsze dla naszego słuchu są przypadkowe dźwięki. - Te, które nas zaskoczą, są zbyt głośne - zaznacza. - Człowiek nauczył się rozróżniać, które dźwięki są dobre i bezpieczne, a które nie. Kultura środowiska, w którym żyjemy i w którym zostaliśmy wychowani, pozwala nam je selekcjonować - dodaje.
Wrażliwość dźwiękowa
Wioletta Łabanow-Jastrząb podkreśla, że w czasach, kiedy z każdej strony atakuje nas bardzo dużo dźwięków, ważne jest, byśmy zadbali o swoją audiosferę, bo inaczej stępiamy swoją wrażliwość dźwiękową.
- Jest nam ona potrzebna zarówno ze względów bezpieczeństwa, bo musimy słyszeć sygnały ostrzegawcze, ale także w komunikacji, rozmowie, relacjach. Tembr głosu, różne niuanse w naszych rozmowach są niezwykle ważne - mówi.
Coraz więcej osób cierpi na problemy ze słuchem, ponieważ narażeni jesteśmy na hałas, a dodatkowo sami psujemy sobie słuch poprzez zbyt głośne słuchanie muzyki. - Powinniśmy dążyć do tego, żeby każdego dnia nasz słuch odpoczywał, żeby miał takie dźwięki, jak chce, albo wręcz ciszę - zaznacza gość Jedynki.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: Wioletta Łabanow-Jastrząb (muzyk, klawesynistka, pianistka, prezes fundacji na rzecz rozwijania muzykalności Polaków "Muzyka jest dla wszystkich")
Data emisji: 3.03.2023
Godzina emisji: 9.39
kh
Dlaczego niektóre dźwięki nas drażnią? - Jedynka - polskieradio.pl