Wirtualne karty płatnicze
Wirtualna karta kredytowa, debetowa i przedpłacona to ciekawe alternatywy dla swych plastikowych pierwowzorów. Jak podkreśla Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i Public Relations w Związku Banków Polskich z ich pomocą płatności za zakupy online stają się szybsze, prostsze i wygodniejsze. - Polacy korzystają z wirtualnych kart, czy tych w telefonie coraz częściej. Telefon stał się takim naszym finansowym centrum dowodzenia - mówi. - To dotyczy młodego pokolenia, ale nie tylko. Także coraz więcej osób starszych korzysta z takiej formy płatności - dodaje.
Nie zmienia się forma używania tradycyjnych kart plastikowych, dalej będą one dostępne. - Chcę uspokoić, że karty plastikowe były, są i będą. Będą karty wirtualne No bo idziemy w stronę tej nowoczesności - wyjaśnia gość Jedynki.
W mniejszych lub większych sklepach mogą zdarzyć się sytuacje, w których sprzedawca nie zechce przyjąć płatności gotówkowej. - Sprzedawcy mają obowiązek przyjąć gotówkę. Bardzo często też jest tak, że nie przyjmują jej tylko dlatego, że nie mają pieniędzy w kasie - mówi Przemysław Barbich.
Limity płatności gotówkowych
Minister Finansów wskazuje, że zmiany (polegające na obniżeniu limitu płatności gotówkowych, dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami z 15000 zł do 8000 zł) wprowadzane (ostatecznie - od 2024 roku) ww. ustawą z dnia 29 października 2021 r. w zakresie płatności bezgotówkowych, mają przede wszystkim na celu popularyzację obrotu bezgotówkowego. Zdaniem ministra płatności bezgotówkowe są koniecznym elementem nowoczesnej gospodarki cyfrowej, a w krajach rozwiniętych transakcje w ramach szarej strefy gospodarczej odbywają się niemal wyłącznie przy wykorzystaniu gotówki.
Jeżeli osoba, kto prowadzi uczciwą działalność gospodarczą, nie ma problemów z płatnościami bezgotówkowymi, z rozliczeniami z płatnościami dla firm to jest z tzw. białej listy. Państwu polskiemu chodzi o ograniczenie szarej strefy - tłumaczy rozmówca Sławy Bieńczyckiej.
Gotówka jest bardzo droga w obsłudze, to sporo kosztuje. Kiedyś policzyliśmy w bankowości, ile osób jest zaangażowanych w przerzut 10 tysięcy złotych z jednego oddziału banku do drugiego oddziału. Pieniądze trzeba kilkukrotnie przeliczyć, sprawdzić, ubezpieczyć, konwojować itp. W kolejnym banku, do którego trafiają pieniądze, ponownie odbywa się taka procedura - zwraca uwagę.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: Przemysław Barbrich (dyrektor Zespołu Komunikacji i Public Relations w Związku Banków Polskich)
Data emisji: 7.03.2023
Godzina emisji: 9.38
ans
Wirtualne karty płatnicze, limity płatności gotówkowych. Co się zmieni od przyszłego roku? - Jedynka - polskieradio.pl