Francuzi protestują przeciwko reformie emerytalnej. "Kulminacja dopiero nastąpi"

Data publikacji: 15.03.2023 18:55
Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 20:25
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Francja. Protesty przeciwko reformie emerytalnej
Francja. Protesty przeciwko reformie emerytalnej, Autor - Remon Haazen / Zuma Press / Forum
Komisja parlamentarna we Francji przyjęła kolejne artykuły projektu reformy emerytalnej. W tym ten, podnoszący wiek emerytalny z 62 do 64 lat. Działania te skutkują masowymi protestami. - Wydaje mi się, że kulminacja nastąpi dopiero po przyjęciu tej ustawy - przekonuje dr Łukasz Maślanka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Demonstracje trwające na ulicach Francji organizowane są przede wszystkim przez koalicję francuskich związków zawodowych i partii lewicowych. - Trzeba pamiętać, że ta ustawa jest bardzo niepopularna. Wszystkie sondaże wskazują, że zdecydowana większość społeczeństwa, w tym także wyborców Macrona, się jej sprzeciwia - przypomina rozmówca Michała Strzałkowskiego. Dodaje, że prezydent Francji jest jednak w tej kwestii bardzo zdeterminowany.

Czy ta walka ma szansę powodzenia?

Emmanuel Macron przekonuje, że "trzeba coś zrobić z francuskim deficytem budżetowym, że francuski dług publiczny przyrasta w ostatnich latach w bardzo niebezpiecznym tempie". - Macron wskazuje, że Francja może stracić zaufanie inwestorów. Wreszcie, że Francja jest społeczeństwem, które się starzeje i w związku z tym utrzymanie systemu emerytur będzie coraz trudniejsze - mówi dr Łukasz Maślanka. Zwraca ponadto uwagę, że w ostatnich latach francuska lewica zaczęła się odbudowywać.

Gość Jedynki nie kryje, że radykalne wypowiedzi lewicowych posłów wielu wyborcom się nie podobają, ale takie momenty jak walka o wiek emerytalny mogą pomóc ustabilizować poparcie wśród części elektoratu. Tu jednak ważne zastrzeżenie. - Siłą protestów nie są posłowie, tylko związki zawodowe - wyjaśnia dr Maślanka. - Związki zawodowe od kilku lat obserwują odpływ członków. W związku z tym wykazując sprzeciw, chcą odbudować swoją pozycję - analizuje. Dodaje, że protesty mogą jednak nie wystarczyć. 


POSŁUCHAJ

21:44

Francuzi protestują przeciwko reformie emerytalnej. "Kulminacja dopiero nastąpi" (Więcej świata/Jedynka)

 

W audycji również:

- UE przyjmie w środę rezolucję w sprawie represji wobec opozycji białoruskiej, w tym Andrzeja Poczobuta,

- kryzys w relacjach USA - Rosja; nad Morzem Czarnym rosyjski myśliwiec uderzył we wtorek w amerykański samolot bezzałogowy MQ-9 Reaper i spowodował jego runięcie i zniszczenie,

- specjalny wywiad, którego udzielił brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly korespondentowi Polskiego Radia w Londynie Adamowi Dąbrowskiemu.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: James Cleverly (brytyjski minister spraw zagranicznych), dr Łukasz Maślanka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 15.03.2023 r.

Godzina emisji: 17.32

mg

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.