"ReMedy" czyli "Mechanizmy regeneracyjne na rzecz zdrowia"
Międzynarodowe Agendy Badawcze to jeden z najważniejszych programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego celem jest stworzenie w naszym kraju renomowanych ośrodków, w których naukowcy z Polski i z zagranicy prowadzili badania i realizowali projekty na najwyższym światowym poziomie. Jedynym z nich jest projekt "ReMedy", czyli mechanizmy regeneracyjne na rzecz zdrowia, realizowany w Międzynarodowym Instytucie Mechanizmów i Maszyn Molekularnych Polskiej Akademii Nauk (IMol PAN). - Wszyscy naukowcy zaangażowani w ten projekt to są badacze biologii molekularnej, biochemii, chemii i nauk teoretycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Chacińska. - Nasze zainteresowania skupiają się na poznaniu i na zrozumieniu mechanizmów molekularnych, które rządzą procesami w komórkach żywych, czyli tych komórkach, które budują nasze ciało - wyjaśnia ekspert.
Co stresuje komórki w naszym organizmie?
Prof. Agnieszka Chacińska wspólnie z prof. Magdaleną Konarską zajęły się badaniem stresu komórkowego. - Stres jest to bardzo szerokie pojęcie, mamy tu też element psychologiczny, który jest nam dobrze znany z życia potocznego, ale musimy również pamiętać o stresie środowiskowym, o pojawiających się chemicznych zanieczyszczeniach środowiska - mówi prof. Chacińska. - My w naszym projekcie chciałybyśmy na ten stres spojrzeć jeszcze szerzej - stres wywoływany przez patologie i choroby. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do zaburzenia równowagi i procesów w kontekście stresu wywoływanego przez patologie, choroby i przez starzenie się - tłumaczy prof. Chacińska. - Te procesy, które nas interesują to są te reakcje biochemiczne i procesy molekularne odbywające się w komórce. Jeżeli dochodzi do zaburzenia tych procesów, i ten stan równowagi molekularnej zostaje zaburzony, wtedy mamy do czynienia ze stresem - podkreśla gość Jedynki.
- Dużo bardziej interesujące z naszej perspektywy jest poznanie odpowiedzi na ten stres i na to, jak komórka się adoptuje do takiego stresu, jakie są mechanizmy plastyczności i czy komórka potrafi się przystosować do warunków, czy się poddaje - tłumaczy rozmówczyni Krzysztofa Michalskiego.
Prof. Agnieszka Chacińska studia biologiczne na UW ukończyła ze specjalizacją z biologii molekularnej. Pracę doktorską i habilitacyjną obroniła w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Jako kierownik Grupy Badawczej pracowała na Uniwersytecie we Freiburgu w Niemczech. W roku 2009 objęła stanowisko profesora w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Od roku 2017 dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pod koniec 2020 roku stanęła na czele nowo powołanego Instytutu IMol PAN. Prowadzi badania nad biologią molekularną komórki z naciskiem na biogenezę mitochondriów oraz jej rolą w zdrowiu i chorobie. Członkini korespondencyjna Polskiej Akademii Nauk, laureatka m.in.: Nagrody Prezesa Rady Ministrów, Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej Copernicus, Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrody Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Członkini EMBO oraz Academia Europaea.
[źródło: mab.fnp.org.pl]
Czytaj również:
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Agnieszka Chacińska (dyrektor Instytutu IMo PAN, współautorka Międzynarodowej Agendy Badawczej "ReMedy")
Data emisji: 20.03.2022
Godzina emisji: 19.30
ans
Projekt "ReMedy". Badania nad stresem w ludzkich komórkach - Jedynka - polskieradio.pl