Projekt "ReMedy". Badania nad stresem w ludzkich komórkach

Data publikacji: 20.03.2023 21:40
Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 11:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Celem Agendy Badawczej ReMedy jest prowadzenie badań nad stresem, na który narażone są ludzkie komórki
Celem Agendy Badawczej ReMedy jest prowadzenie badań nad stresem, na który narażone są ludzkie komórki, Autor - Shutterstock/Anusorn Nakdee
Prof. Agnieszka Chacińska - dyrektor Instytutu IMol PAN, jest współautorką Międzynarodowej Agendy Badawczej ReMedy, której celem jest prowadzenie badań nad stresem, na który narażone są ludzkie komórki i wykorzystanie wyników tych badań do opracowania nowych leków i strategii zapobiegania i zwalczania chorób neurodegeneracyjnych i nowotworowych. 

"ReMedy" czyli "Mechanizmy regeneracyjne na rzecz zdrowia"

Międzynarodowe Agendy Badawcze to jeden z najważniejszych programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego celem jest stworzenie w naszym kraju renomowanych ośrodków, w których naukowcy z Polski i z zagranicy prowadzili badania i realizowali projekty na najwyższym światowym poziomie. Jedynym z nich jest projekt "ReMedy", czyli mechanizmy regeneracyjne na rzecz zdrowia, realizowany w Międzynarodowym Instytucie Mechanizmów i Maszyn Molekularnych Polskiej Akademii Nauk (IMol PAN). - Wszyscy naukowcy zaangażowani w ten projekt to są badacze biologii molekularnej, biochemii, chemii i nauk teoretycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Chacińska. - Nasze zainteresowania skupiają się na poznaniu i na zrozumieniu mechanizmów molekularnych, które rządzą procesami w komórkach żywych, czyli tych komórkach, które budują nasze ciało - wyjaśnia ekspert. 

Co stresuje komórki w naszym organizmie?

Prof. Agnieszka Chacińska wspólnie z prof. Magdaleną Konarską zajęły się badaniem stresu komórkowego. - Stres jest to bardzo szerokie pojęcie, mamy tu też element psychologiczny, który jest nam dobrze znany z życia potocznego, ale musimy również pamiętać o stresie środowiskowym, o pojawiających się chemicznych zanieczyszczeniach środowiska - mówi prof. Chacińska. - My w naszym projekcie chciałybyśmy na ten stres spojrzeć jeszcze szerzej - stres wywoływany przez patologie i choroby. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do zaburzenia równowagi i procesów w kontekście stresu wywoływanego przez patologie, choroby i przez starzenie się - tłumaczy prof. Chacińska. - Te procesy, które nas interesują to są te reakcje biochemiczne i procesy molekularne odbywające się w komórce. Jeżeli  dochodzi do zaburzenia tych procesów, i ten stan równowagi molekularnej zostaje zaburzony, wtedy mamy do czynienia ze stresem - podkreśla gość Jedynki. 

- Dużo bardziej interesujące z naszej perspektywy jest poznanie odpowiedzi na ten stres i na to, jak komórka się adoptuje do takiego stresu, jakie są mechanizmy plastyczności i czy komórka potrafi się przystosować do warunków, czy się poddaje - tłumaczy rozmówczyni Krzysztofa Michalskiego. 


POSŁUCHAJ

23:53

"ReMedy" czyli "Mechanizmy regeneracyjne na rzecz zdrowia" (Eureka/Jedynka)

 

Prof. Agnieszka Chacińska studia biologiczne na UW ukończyła ze specjalizacją z biologii molekularnej. Pracę doktorską i habilitacyjną obroniła w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Jako kierownik Grupy Badawczej pracowała na Uniwersytecie we Freiburgu w Niemczech. W roku 2009 objęła stanowisko profesora w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Od roku 2017 dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pod koniec 2020 roku stanęła na czele nowo powołanego Instytutu IMol PAN. Prowadzi badania nad biologią molekularną komórki z naciskiem na biogenezę mitochondriów oraz jej rolą w zdrowiu i chorobie. Członkini korespondencyjna Polskiej Akademii Nauk, laureatka m.in.: Nagrody Prezesa Rady Ministrów, Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej Copernicus, Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrody Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Członkini EMBO oraz Academia Europaea.

[źródło: mab.fnp.org.pl]

Czytaj również:

Tytuł audycji: "Ludzie Nauki" w ramach audycji "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Agnieszka Chacińska (dyrektor Instytutu IMo PAN, współautorka Międzynarodowej Agendy Badawczej "ReMedy")

Data emisji: 20.03.2022

Godzina emisji: 19.30

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.