Stara Dongola - sensacyjne odkrycia polskich archeologów w Sudanie

Data publikacji: 21.03.2023 16:00
Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 16:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Stara Dongola leży na wschodnim brzegu Nilu, na terenie dzisiejszego Sudanu
Stara Dongola leży na wschodnim brzegu Nilu, na terenie dzisiejszego Sudanu, Autor - Shutterstock/hyotographics
- Znaleźliśmy coś, co daje nam asumpt do myślenia o tym, że być może historia Dongoli jest o tysiąc lat dłuższa niż przypuszczaliśmy - mówi dr hab. Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, szef polskiej misji wykopaliskowej w Starej Dongoli na terenie Sudanu.

Praca na setki lat

Stara Dongola od V-VI wieku n.e. była stolicą chrześcijańskiego królestwa Makurii (dziś Sudan). Polscy archeolodzy badają tajemnice tego miasta już od 1964 roku i - jak przekonują - wciąż jest tam co robić. - I będzie co robić przez najbliższych kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset lat - zapewnia dr hab. Artur Obłuski. - Oszacowałem, jaki procent stanowiska żeśmy przebadali aż do ziemi dziewiczej, jak mówią archeolodzy, no i to jest mniej więcej 0,25 procent. Znamy trochę większy obszar, ale nie przebadaliśmy go do samej skały, do początków miasta - dodaje.

Sensacyjne odkrycie

Dr hab. Artur Obłuski został niedawno po raz drugi laureatem niezwykle prestiżowego grantu ERC (Europejskiej Rady ds. Badań). Kolejną transzę dofinansowania otrzymał właśnie na badania w Starej Dongoli.

Zbiegło się to z zakończeniem corocznego sezonu badawczego w tym średniowiecznym mieście, a ten obfitował w zaskakujące odkrycia. Odnaleziono m.in. bloki piaskowca z... egipskimi inskrypcjami hieroglificznymi. Może to oznaczać, że historię początku miasta trzeba cofnąć o tysiąc lat!

Czytaj także:

- Zazwyczaj w ostatnich dniach wykopalisk, kiedy już trzeba wyjeżdżać i zamykać wykopaliska, odkrywamy najciekawsze rzeczy. Znaleźliśmy kilka bloków piaskowcowych pochodzących ze świątyni boga Amona z miasta Kawa, które znajduje się mniej więcej 120 km na północ od Dongoli - mówi podkreśla dr hab. Artur Obłuski. - Mamy w związku z tym dwie możliwości: albo te bloki pochodzą ze świątyni Amona zbudowanej w Kawa, albo jest to świątynia Amona z Kawa zbudowana w Starej Dongoli. W tej chwili nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale znaleźliśmy coś, co daje nam asumpt do myślenia o tym, że być może historia Dongoli jest o tysiąc lat dłuższa.

Bloki te datowane są bowiem na połowę pierwszego tysiąclecia przed naszą erą, a historia Dongoli do tej pory zaczynała się w V-VI wieku naszej ery. Odkrycia dokonał dr Dawid Wieczorek.

POSŁUCHAJ

24:58

Dr hab. Artur Obłuski o misji wykopaliskowej w Starej Dongoli (Eureka/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka 

Goście: prof. Tomasz Jasiński (mediewista z Wydziału Historii UAM w Poznaniu, dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN i autor książki "Wokół początków Warszawy"),  dr hab. Artur Obłuski (dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, szef misji wykopaliskowej w Starej Dongoli)

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 19.30

mgc

Prosto z rynku
Prosto z rynku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.