"Miasto na sercu" w delcie Nilu. O niezwykłych odkryciach polskich archeologów

Data publikacji: 24.03.2023 21:16
Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 12:47
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Obszar Dolnego Egiptu obejmował tereny delty Nilu. Prowadzone tam przez polskich archeologów badania okazały się przełomowe.
Obszar Dolnego Egiptu obejmował tereny delty Nilu. Prowadzone tam przez polskich archeologów badania okazały się przełomowe., Autor - matias planas/Shutterstock
Historyk Herodot nazywał Egipt "darem Nilu". Geografia tej rzeki stała się poniekąd podstawą wydzielenia pierwszych struktur państwowych tego regionu - Górnego i Dolnego Egiptu. Drugi z tych obszarów obejmował tereny delty Nilu. Powstały tu ważne ośrodki państwa faraonów: m.in. Sais, Bubastis, Awaris, Tanis, które od lat badane są przez specjalistów z różnych krajów, w tym Polski. Warto nadmienić, że odkrycia polskich archeologów stały się przełomem w badaniu pozostałości starożytnego państwa.

Początkowo tereny delty Nilu nie cieszyły się zainteresowaniem wśród archeologów. Powodem niechęci w przystępowaniu do badań była wilgoć tego terenu. - Niekiedy już na głębokości jednego metra spotykamy się z warstwą wody. W dodatku ta wilgoć, która była tam od niepamiętnych czasów, doprowadziła do zniszczenia mniej odpornych materiałów, takich jak papirus i fajanse - wyjaśnia prof. Karol Myśliwiec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk.

Z powodu podmokłego podłoża zniszczeniu uległy również wybudowane na terenie delty Nilu monumentalne świątynie. Budynki stały się ruinami już w okresie starożytności. - Możemy sobie tylko wyobrazić na podstawie zachowanych fragmentów, jak wspaniałe były te świątynie - podkreśla rozmówca Katarzyny Kobyleckiej.

Czytaj też:

Miasto na sercu

Delta Nilu była pierwszym terenem wykopalisk polskich archeologów w Egipcie po II wojnie światowej. W 1957 roku nasza misja pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego rozpoczęła badania ratunkowe w Tell Atrib - 50 km na północ od Kairu. W latach 80. XX w. szefem misji był prof. Karol Myśliwiec, który opublikował niedawno wspomnienia z wykopalisk w tym miejscu pt. "Delta Nilu - reminiscencje archeologa".

W starożytności miejscowość nazywała się Atribis; jeszcze wcześniej nosiła egipską nazwę, która oznaczała "pałac, który jest usytuowany pośrodku". - Według jednych egiptologów odzwierciedlało to położenie Tell Atribu pośrodku Nilu. Inni tłumaczą to jako "siedzibę, która położona jest na sercu" - mówi prof. Myśliwiec.

"Położenie na sercu" odnosi się do egipskiej mitologii i serca boga Ozyrysa. Po jego poćwiartowaniu przez Seta, do Tell Atrib miało trafić serce bóstwa. Jak dodaje gość "Eureki", miejsce miało duży potencjał dla badaczy. - Kiedy prof. Michałowski zdecydował się na polskie wykopaliska, na powierzchni ziemi leżały tam dziesiątki bloków z monumentalnych świątyń i z imionami faraonów - opowiada archeolog.


Prof. Karol Myśliwiec Prof. Karol Myśliwiec

Unikatowe warstwy archeologiczne

W trakcie badań w Tell Atrib polskim archeologom udało się odnaleźć warstwy pozostałości z okresu epoki ptolemejskiej. Pochodzą one z czasów królowej Kleopatry. Jest to o tyle niezwykłe odkrycie, że można dokładnie określić ich wiek. Jak się okazało, odnalezione przez polskich archeologów pozostałości były starsze niż przedmioty w zbiorach m.in. Luwru. - Nie znam miejsca w delcie Nilu, ani nigdzie indziej w Egipcie, gdzie warstwy okresu ptolemejskiego nie byłyby tak czyste, nie miały żadnych domieszek. Jesteśmy obecnie punktem odniesienia dla interpretacji podobnych znalezisk w innych miejscach Egiptu - zauważa prof. Myśliwiec.

W audycji również:

Asyryjski bibliofil

O niezwykle bogatym księgozbiorze króla Aszurbanipala świat dowiedział się w połowie XIX w., kiedy brytyjski archeolog Austen H. Layard odkrył ruiny pałacu w Niniwie, a w nim pomieszczenia z setkami glinianych tabliczek zapisanych pismem klinowym. Liczą one sobie 2700 lat i stanowią jeden z najstarszych zbiorów bibliotecznych w historii. Jak pozyskiwano tabliczki do królewskiej biblioteki? Jakie teksty tam znaleziono? O tym opowiedział Łukasz Klima, doktorant na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.


POSŁUCHAJ

24:54

Delta Nilu - obszar o wielkim znaczeniu dla historii Egiptu (Eureka/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka 

Goście: Łukasz Klima (Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Karol Myśliwiec (egiptolog, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN)

Data emisji: 24.03.2023

Godzina emisji: 19.30

qch

Portrety
Portrety
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.