Projekt ustawy wprowadzającej tzw. 14 emeryturę na stałe trafił do Rządowego Centrum Legislacji - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
W Programie 1 Polskiego Radia szefowa resortu zaznaczyła, że wysokość i termin wypłaty świadczenia będą regulowane rządowymi rozporządzeniami.
Elastyczne rozwiązanie
- Ten projekt jest elastyczny co do wysokości, to będzie co najmniej minimalna emerytura, rokrocznie waloryzowana, ale może być wyższa i o tym będzie decydować Rada Ministrów - zapowiedziała minister.
- Co do wypłaty, też zakładamy elastyczność, będzie to w drugiej połowie roku, a Rada Ministrów wyznaczy konkretną datę - powiedziała Marlena Maląg.
Wyjaśniła, że ubiegłoroczna 14. emerytura została przekazana Polakom w czasie wzrostu inflacji, by pomóc ją przezwyciężać.
- Chcemy dać sobie tę możliwość, by ta wypłata była celowana w tym momencie, kiedy najbardziej jest potrzebna seniorom - wyjaśniła minister Maląg.
Tak zwana 14. emerytura została wprowadzona w 2021 roku jako świadczenie jednorazowe. W związku z wysoką inflacją została wypłacona także w ubiegłym roku. "Czternastkę" otrzymują emeryci, renciści, a także pobierający świadczenia przedemerytalne.
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 4.04.2023
Godzina emisji: 7.15
pg
Maląg o 14. emeryturze: to będzie co najmniej minimalna emerytura, rokrocznie waloryzowana - Jedynka - polskieradio.pl