Najszybsza procedura ratyfikacyjna w historii
Finlandia weszła do NATO jako 31 kraj członkowski Sojuszu i została do niego przyjęta w ramach najszybszej procedury ratyfikacyjnej w historii, trwającej 273 dni. "W czasach takich jak obecne przyjaciele i sojusznicy są ważni bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Finlandia ma teraz najsilniejszych sojuszników i przyjaciół na świecie" - powiedział sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg podkreślił również, że dziś sojusznicy witają Finlandię w Sojuszu, a w przyszłości mają nadzieję powitać także Szwecję. Z kolei szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, komentując rozszerzenie Sojuszu, powiedział, że "możemy za to podziękować Putinowi".
- Finlandia to jedno z nielicznych państw, które po zakończeniu zimnej wojny nie zmniejszało swoich nakładów na armię, a wręcz odwrotnie, rozbudowało. Jest to państwo o dużym potencjale i ta logika prowadziła stopniowo Finlandię w stronę NATO - ocenia prof. Grochmalski. - W badaniach opinii publicznej chęć wejścia do NATO nigdy nie przekroczyła granicy 30 proc., dopiero po rosyjskim ataku na Ukrainę z dnia na dzień wzrosła do 50 proc. (...) W tej chwili 79 proc. Finów jest absolutnym zwolennikiem ich obecności w NATO, 11 proc. jest przeciw, więc to jest historyczny przełom - stwierdza ekspert.
Kiedy Szwecja wejdzie do NATO?
Finlandia i Szwecja wspólnie złożyły wniosek o przystąpienie do NATO po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Spośród obecnych członków NATO wniosek akcesyjny Szwecji nie został jeszcze ratyfikowany przez Węgry i Turcję. "Członkostwo Finlandii nie jest kompletne bez członkostwa Szwecji. Praca na rzecz szybkiego przyjęcia Szwecji jest nieustannie kontynuowana" - oświadczył prezydent Finlandii Sauli Niinisto.
- Status zaproszonych oznacza, że tak naprawdę Szwecja bierze udział we wszystkich istotnych działaniach, wszystkich istotnych pracach, ma dostęp do wszystkich dokumentów, które w tej chwili są w trakcie procedowania - podkreśla gość Jedynki.
Szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem, zaproszony do Brukseli na uroczystości związane z przyjęciem Finlandii do NATO, zapewnia, że po wejściu sąsiadów do NATO jego kraj "będzie kontynuować wysiłki na rzecz przekonania partnerów (Turcji i Węgier) do akceptacji Szwecji".
Poza tym w audycji:
- Przygotowania do środowej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Rozmowa z Marią Piechowską z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
- Anżelika Borys, przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi, została uwolniona z aresztu domowego - powiadomił portal opozycyjny Nasza Niwa. Anżelika Borys razem z matką została wezwana do Mińska, gdzie otrzymała dokument o zaprzestaniu sprawy "w związku z brakiem znamion przestępstwa". Obiecano jej zwrócić należące do niej rzeczy skonfiskowane podczas śledztwa. W więzieniu dalej przebywa dziennikarz, członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie), Maria Piechowska (PISM)
Data emisji: 4.04.2023 r.
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans
"Dramatyczny dzień dla Rosji". Prof. Grochmalski o wejściu Finlandii do NATO - Jedynka - polskieradio.pl