Wysokie mandaty
Mimo, że to początek sezonu, a już sypią się mandaty za jazdę na hulajnogach. W Wyszkowie dwóch obcokrajowców dostało w sumie mandaty na sumę 7,5 tys. zł (jazda pod wpływem alkoholu, spowodowanie kolizji). W weekend policjanci z Elbląga zatrzymali na ulicach miasta dwie pijane osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi. Obydwie zostały ukarane mandatami po 2,5 tys. złotych. To tylko niektóre przykłady z ostatnich dni.
- Możemy wsiadać, jechać i nie patrzeć na to, że cokolwiek nas tutaj będzie blokowało, ale musimy pamiętać, że jesteśmy dalej użytkownikami ruchu drogowego i mamy zarówno prawa, jak i obowiązki - podkreśla Mariusz Kurczyk. -Te obowiązki mówią wprost, że nie możemy z nich korzystać, chociażby kiedy jesteśmy pod wpływem alkoholu czy w stanie nietrzeźwości - dodaje.
Jazda pod wpływem alkoholu
- Problem związany z alkoholem, związany z kierowaniem jakimikolwiek pojazdami po wypiciu alkoholu nie dotyczy tylko i wyłącznie hulajnóg elektrycznych. Ja tylko przypomnę, że policjanci każdego roku przeprowadzają kilkanaście milionów badań - podkreśla rozmówca Karoliny Rożej.
Jazda pod wpływem alkoholu jest karalna i zgodnie z art. 87 kodeksu wykroczeń grozi zakaz prowadzenia pojazdów (utrata prawa jazdy) od 6 miesięcy nawet do 3 lat, grzywna do 5000 złotych lub areszt na 30 dni, a także 10 punktów karnych.
W Rzymie będzie mniej hulajnóg
W niedzielę (2.02) mieszkańcy Rzymu zdecydowali na referendum, że nie chcą wynajmu hulajnóg. O tego typu pojazdach we włoskich miastach dyskutuje się dużo z uwagi na liczne wypadki.
Burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri wyjaśnił, że liczba hulajnóg spadnie z 14,5 do 9 tys. Zastrzegł zarazem: "Ale w centrum Rzymu, gdzie obecnie są skoncentrowane, będzie mogło ich jeździć tylko 3 tysiące. (...) Hulajnóg zatem będzie ich mniej i będą rozdysponowane na obszarze miasta, które jest znacznie większe niż Paryż i musi zintegrować różne formy mobilności, zwłaszcza na ostatnim odcinku, dokąd nie dojeżdża metro" - oświadczył.
Referendum w Paryżu
Za zakazem wynajmu eklektycznych hulajnóg opowiedzieli się w referendum również mieszkańcy Paryża. Za wprowadzeniem takiego zakazu było aż 89 proc. głosujących, natomiast 11 proc. zagłosowało za pozostawieniem e-hulajnóg z wynajmu w stolicy.
Przeciwnicy hulajnóg skarżą się, że ich użytkownicy lekceważą przepisy ruchu drogowego, często łamią zakazy poruszania się po chodnikach i bezmyślnie parkują, porzucając hulajnogi gdzie popadnie, nawet wrzucając je do Sekwany.
W 2021 roku we Francji w wypadkach związanych z e-hulajnogami zginęły 24 osoby, w tym jedna w Paryżu. W ubiegłym roku w stolicy zarejestrowano 459 wypadków z tymi pojazdami, w tym trzy śmiertelne.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadziła: Karolina Rożej
Gość: podkomisarz Mariusz Kurczyk (Komenda Główna Policji)
Data emisji: 4.04.2023
Godzina emisji: 15.37
IAR/ans
Wysokie mandaty za jazdę na hulajnogach. Kurczyk: z tego środka transportu trzeba korzystać z rozwagą - Jedynka - polskieradio.pl