80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Reportaż "Przywrócić pamięć" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 14.04.2023 07:24
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 07:44
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wystawa "Pamięć 1943" w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim
Wystawa "Pamięć 1943" w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim , Autor - PAP/Radek Pietruszka
W warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać wystawę pt. "Pamięć. 1943", w związku z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim. Ekspozycja prezentuje raport Stroopa oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. Współczesnym odniesieniem do świadectwa historii są rysunki, fotografie oraz plakaty.

Wystawa składa się w dwóch części. Unikalny dokument opisujący tragedię getta w formie tekstu i liczb, ilustrowany licznymi zdjęciami z okresu powstania.

Raport Stroopa to świadectwo historii ukazujące perspektywę niemieckich zbrodniarzy. Skonfrontowany jest z przedmiotami codziennego użytku wydobytymi w trakcie badań archeologicznych w 2022 roku z piwnic zniszczonych kamienic przy ul. Miłej 18 i Miłej 20.

Zniszczone naczynia, potłuczone talerze, elementy sprzętów czy domowych urządzeń, przedmioty życia religijnego (kubek do obmywania rąk), guziki, łyżki, fragmenty dziecięcego wózka stają się transferem pamięci o dawnych mieszkańcach getta.

- To są przedmioty, które wiemy, że były używane przez mieszkańców. Czyli to one są pośrednimi świadkami historii życia i śmierci tych, którzy zginęli tragicznie - mówi w reportażu kurator wystawy Hanna Wróblewska. 

POSŁUCHAJ

20:29

"Przywrócić pamięć" Joanna Bogusławska (Reportaż w Jedynce)

W reportażu przypominamy też, jak wyglądały prace archeologiczne przy ul. Miłej.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w odpowiedzi na działania Niemców zmierzające do likwidacji getta, związane z planem eksterminacji europejskich Żydów. Zryw w zamkniętej dzielnicy żydowskiej trwał cztery tygodnie, do 16 maja. Do morderczej, nierównej walki stanęło - według różnych szacunków - od 700 do 2 tysięcy bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza. Mieli przeciwko sobie dwa tysiące dobrze uzbrojonych niemieckich żołnierzy z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych.

Czytaj również: 

Reportażyści Studia jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży.  Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Tytuł reportażu: "Przywrócić pamięć"

Autor: Joanna Bogusławska

Data emisji: 14.04.2023

Godzina emisji: 00.35

ans/kh


Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.