Malwina Sokołowska przyznaje, że "każdy las ma swój indywidualny, niepowtarzalny klimat". - Zupełnie inny będzie las sosnowy na ubogim siedlisku boru suchego, w którym możemy podziwiać łany chrobotków, a zupełnie inny będzie chociażby las mieszany świeży - twierdzi.
Szczególnie widzimy to wiosną, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia.
Jeden z najpiękniejszych lasów świata w Polsce
Krzywy Las pod Gryfinem został wyróżniony w rankingu 10 najpiękniejszych lasów na świecie. Lidia Kmiecińska ze Służby Leśnej Nadleśnictwa Gryfino podkreśla, że to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić chociaż w życiu.
- Świadczą o tym odwiedziny gości, którzy przyjeżdżają już nie tylko z całej Polski czy Europy, ale również z tak odległych zakątków świata jak Stany Zjednoczone, Chiny czy Japonia. Na czym polega magia tego miejsca? Niewątpliwie na obecności nietypowo wyglądających sosen zwyczajnych. Sosny te nie przypominają innych, które rosną w ich sąsiedztwie. Ich pnie są bardzo osobliwe, zdeformowane, tworzą charakterystyczne i piękne łukowate wygięcia przypominające trochę literę C - mówi Lidia Kmiecińska.
Jak dodaje Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, lasy odgrywają bardzo ważną rolę w turystyce. Chodzi m.in. o biwakowanie. - Polskie Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne miejsca do tego, żeby móc realizować swoje pasje. Mówię tutaj o survivalu i o tym, że można śmiało, bezkarnie nocować w lesie. Oczywiście to też turystyka sportowa w lesie, poczynając od spacerów, poprzez bieganie, po jazdę rowerem - wylicza.
Pamiętajmy o ważnych zasadach
Leśne tereny są dostępne dla każdego, jednak trzeba pamiętać o tym, że odwiedzając je, jesteśmy gośćmi. Dlatego powinniśmy przestrzegać pewnych ważnych zasad.
- Nie wjeżdżamy samochodem na drogi leśne, parkujemy tylko w miejscach oznaczonych i wędrujemy jedynie wyznaczonymi szlakami. Nie płoszymy zwierząt, nie niszczymy mrowisk, gniazd i nor. Nie zrywamy i nie depczemy roślin, ponieważ znaczna ich część jest pod ochroną - wyjaśnia Malwina Sokołowska.
Pamiętajmy także o tym, aby w lesie nie rozpalać ognisk i nie używać otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu. Spacerując po lesie, nie palmy papierosów, ponieważ każda iskra stanowi niebezpieczeństwo pożaru.
Czytaj także:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Daniel Wydrych, Krzysztof Świątek
Materiał: Klaudia Porębska
Data emisji: 13.04.2023
Godziny emisji: 7.43
DS
"Na grzyby, spacer lub rower". Dlaczego warto wybrać się do lasu? - Jedynka - polskieradio.pl