NIEDZIELA (30.04)
Po godz. 9.00 zaprosiliśmy na transmisję mszy świętej z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem.
W "Czasie pogody" (godz. 10.00-12.00) o jednej z najpopularniejszych i najbardziej płodnych zawodowo pisarek okresu międzywojnia – Marii Rodziewiczównie, autorce m.in. „Wrzosu”’, „Dewajtis” i „Czaharów” – o tej niezwykłe kobiecie opowiedziała jej biografka Emilia Padoł, a w odcinku kabaretowym ona i on na wywczasach – czyli Barbara Marszel i małomówny Mieczysław Pawlikowski. Zaprasza Zbigniew Krajewski.
Tuż po godz. 14.00 Marcin Kusy oraz Paweł Sztompke zaprosili na audycję specjalną z z Wiosny Jazzowej w Zakopanem, która już po raz dziewiętnasty gra dla jazzowych sympatyków.
Po godz. 17.10 audycja "Spacer z kulturą" (prow. Joanna Ficińska i Michał Montowski), a w niej m.in. o trwającej od 7 maja wystawie "Pamięć 1943". Ponadto powiedzieliśmy o wystawie "Malarstwo Marka Ałaszewskiego", która będzie eksponowana w warszawskiej Kordegardzie. Wystawa prezentuje ok. 16 obrazów pozyskanych z kolekcji prywatnej artysty – malarza, absolwenta warszawskiej ASP, ale też kompozytora, gitarzystę, autor tekstów piosenek i wokalistę, założyciela i lidera grupy Klan.
W programie także o wydarzeniu pt. "Czytanie na trawie". To kolejne plenerowe wydarzenie, realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, promujące czytelnictwo. Finałem wydarzenia będzie mapping 3D – niezwykły spektakl dźwięku i światła na ścianach budynku pałacu w Królikarni.
Teatr Polskiego Radia po godz. 21.05 zaprosił na premierowe słuchowisko pt. "Trzy dni Korfantego" autorstwa Mariusza Malca.
Po godz. 22.05 transmisja koncertu Urszuli Dudziak prosto z Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej.
Po godz. 23.05 w "Kulturalnej Jedynce" przegląd wydarzeń kulturalnych i patriotyczno-edukacyjnych związanych ze zbliżającymi się majowymi świętami - Dniem Flagi i Świętej Konstytucji. Po godz. 23.35 w "Spotkaniu z..." rozmawialiśmy z aktorem i reżyserem teatralnym - Przemysławem Stippą. Na obie audycje zaprosiła Martyna Podolska.
PONIEDZIAŁEK (1.05)
W świątecznym wydaniu audycji "Tak to bywało" (1.00 - 3.00) słuchaliśmy piosenek nierozerwalnie związanych z czasem tak kiedyś popularnych, pierwszomajowych zabaw, festynów i parkowych potańcówek.
W "Sygnałach dnia" (godz. 6.00-9.00) powiedzieliśmy m.in. o akcji biało-czerwona majówka #NaPolanie. 2 i 3 maja Jedynka będzie nadawała relacje z Dolnośląskiego Centrum Sportu. Patryk Bedliński i Andrzej Grabowski przedstawią bogaty program obchodów tego szczególnego święta, na Polanie Jakuszyckiej, przygotowany dla całych rodzin, aktywny i sportowy. Zaproponujemy również ciekawe komedie romantyczne na długi weekend oraz ciekawą książkę.
Po godz. 9.00 zapraszamy na audycję specjalną "Maj polskiej piosenki". Zaprosiliśmy Słuchaczy do zabawy i głosowania na "Polski Przebój XXI wieku". Dziennikarze muzyczni Jedynki wybrali 100 utworów, na które będzie można głosować, wysyłając SMSy. Odpowiadając na przesłane pytanie, można dodatkowo wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi, muzycznymi nagrodami. W studiu Jedynki gościliśmy wyjątkowych muzyków: Krzysztofa Jaryczewskiego, Jerzego Skrzypczyka oraz Grzegorza Skawińskiego.
W "Muzycznej Jedynce" (godz. 12.30 - 15.00) ponownie spotkaliśmy się Marcinem Kusym i Pawłem Sztompke, którzy zdawali relacje z Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej. Po godz. 19.00 transmisja koncertu Jazz Trio.
WTOREK (2.05)
W audycji "Po drugiej stronie lustra" (godz. 0.05) gościem był prof. Stefan Kiedroń, filolog, kierownik Katedry Filologii Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zaprasza Katarzyna Jankowska.
W "Sygnałach dnia" (6.00-9.00) gośćmi byli: Karol Gajewski z Biuro Programu "Niepodległa" oraz Adam Lewandowski – z IPN, o godz. 8.15 - Jan Dziedziczak z KPRM, a o godz. 8.40 dr inż. Marta Gajadhur, która opowiedziała o znaczeniu barw na fladze narodowej. Zaprosili: Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski.
W audycji "Cztery pory roku" (9.00 - 12.00) relacje Patryka Bedlińskiego z "Biało – czerwonej majówki na Polanie Jakuszyckiej". O historii polskiej flagi, jej symbolice i zmieniających się na przestrzeni wieków kolorach i ich odcieniach opowiedział gość Jarosław Pych, kustosz zbiorów sztandarów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Mówiliśmy więc o Rodakach mieszkających w brazylijskiej Kurytybie – to jedno z największych skupisk Polonii na świecie. Tego dnia poprosiliśmy o kontakt naszych Słuchaczy, którzy mieszkają zagranicą.
Kibiców piłki nożnej i mocnych, sportowych wrażeń, zaprosiliśmy na studio sportowe – finał Pucharu Polski: Raków Częstochowa – Legia Warszawa. Transmisja meczu, z komentarzem naszych sprawozdawców: Filipa Jastrzębskiego i Tomasza Kowalczyka od godz. 16.00 do 19.00.
W "Jedynce dzieciom" (19.05) m.in. o książce "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy" opowiadała autorka Małgorzata Strzałkowska. Jak to się stało, że właśnie ta pieśń została polskim hymnem narodowym? Czy znamy wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens? Książka opowiada o narodzinach "Mazurka Dąbrowskiego", o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych
W audycji "Dziedzictwo i Pamięć" (19.30) rozmawialiśmy o "gabinecie nadziei Wincentego Witosa". 17 maja 1923 roku PSL "Piast", Chrześcijańsko-Narodowe Stronnictwo Pracy i Związek Ludowo-Narodowy podpisały Pakt Lanckoroński, na mocy którego utworzyły koalicję. Umożliwiło to powołanie rządu na czele z Wincentym Witosem. Gabinet nazwano w skrócie, rządem Chjeno-Piasta.
ŚRODA (3.05)
W świątecznym wydaniu audycji "Tak to bywało" (1.00 - 3.00) na okoliczność 232-rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wysłuchaliśmy trzeciomajowych wspomnień Danuty Żelechowskiej i Jana Zagozdy, w audycji z 1994 r. Następnie sielankę "Laura i Filon" zaśpiewało "Mazowsze", a Władysław Kędra z Filharmonikami Narodowymi pod dyrekcją Witolda Rowickiego, zagrali Fantazję na tematy polskie Op. 13 Fryderyka Chopina, jednym z tematów jest właśnie popularna na przełomie XVIII i XIX wieku pieśń o Laurze i Filonie. Na zakończenie pierwszej godziny legendarny zespół NOVI SINGERS zaśpiewał kilka chopinowskich mazurków, z wydanej ponad 50 lat temu, kultowej płyty tego kwartetu wokalnego pt. "Novi sing Chopin".
Po godz. 6.00 zaprosiliśmy na specjalne wydanie "Familijnej Jedynki" oraz transmisję okolicznościowej mszy świętej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie (9.00-10.00).
W "Czterech porach roku" (10.00 - 12.00) Stanisław August, Hugo Kołłątaj, Julian Ursyn i ich adwersarze: Franciszek Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski ale i Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Puławski. Co wiemy o tych osiemnastowiecznych bohaterach, o których czytamy w podręcznikach? Ponadto: bohaterowie, zdrajcy, tragiczne postaci historii. O nich opowiedzieli: prof. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego i historycy z Muzeum w Maciejowicach im T. Kościuszki.
Wędrowaliśmy również ulicami Warszawy w czasach Sejmu Czteroletniego, a to dzięki wystawie w Muzeum Warszawy, którą odwiedziła Agnieszka Ciecierska.
W audycji "W samo południe" (12.00 - 13.00) transmisja oficjalnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja z Placu Piłsudskiego.
Uchwalona w 1791 roku Konstytucja zmieniła ustrój państwa, uregulowała prawo, mówiono, że była „ bezkrwawą rewolucją” na tle innych systemów władzy w Europie. Myśl polityczna starożytnych, renesansowych i oświeceniowych filozofów, teoria suwerenności i praw naturalnych służyły polskim politykom, publicystom okresu XVII i XVIII wieku do opisania i stworzenia nowoczesnego państwa. O koncepcjach wolności, jej pojmowania przez polską szlachtę opowiedziała prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz, z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Na audycję zaprosiła Katarzyna Jankowska.
Biało-czerwona majówka #NaPolanie
2 i 3 maja Jedynka nadawała relacje z Dolnośląskiego Centrum Sportu. Patryk Bedliński i Andrzej Grabowski przedstawili bogaty program obchodów tego szczególnego święta, na Polanie Jakuszyckiej, przygotowany dla całych rodzin, aktywny i sportowy. Relacje pojawiły się w serwisach sportowych, Sygnałach dnia, Czterech Porach Roku, Muzycznej Jedynce i Ekspresie Jedynki.
Maj polskiej piosenki
Jak co roku, w maju, na antenie Programu 1 Polskiego Radia królować będą polskie piosenki. Od 1 do 3 maja we wszystkich audycjach radiowej Jedynki i przez cały maj w audycji "Muzyczna Jedynka" emitowane będą wyłącznie polskie piosenki: te sprzed lat, dobrze znane i kochane przez pokolenia Polaków, ale także te najnowsze.
ans/mg
Za nami majówka z Programem 1 Polskiego Radia - Jedynka - polskieradio.pl