Wzrost czytelnictwa nastolatków
- Najwięcej czytają młodzi i największy wzrost, które obserwowaliśmy w tym badaniu, to są nastolatkowie. Rzeczywiście 72 proc. nastolatków czyta, a najbardziej nas ucieszyła informacja, że w ciągu roku bardzo wzrosła liczba tak zwanych intensywnych czytelników, czyli tych, którzy czytają więcej niż 7 książek rocznie - przyznaje Tomasz Makowski.
Odnotowany w 2020 roku niewielki wzrost czytelnictwa nie stał się początkiem trendu wzrostowego. Ograniczenia pandemiczne przyniosły w pierwszym roku pandemii nieco większe zainteresowanie czytaniem, a w drugim – zauważalne zmęczenie. Ta sytuacja trwa. Książki w postaci papierowej lub cyfrowej czytają przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone i uczące się (58 proc. absolwentów szkół wyższych, 14 proc. osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym).
Wpływ czytelnictwa na świadomość narodową
Jak podkreśla Tomasz Makowski, czytelnictwo w dawnych czasach budowało naszą tożsamość narodową. - Przy rozbiorach Polski okazało się, że to, co nas łączy, to jest w dużym stopniu język i wiara chrześcijańska. Wiemy, że państwo było wielonarodowe, ale większość łączył katolicyzm i kultura - mówi w Programie 1. - Literatura i książki pisane w języku polskim, które były tępione przez zaborców, oczywiście były formą nieposłuszeństwa, ale także budowy w kolejnych rocznikach, kolejnych pokoleniach przestrzeni wolności wewnątrz - podkreśla.
Z raportów o stanie czytelnictwa, które Biblioteka Narodowa ostatnio opublikowała, wynika, że przekazywanie książek z "ręki do ręki" jest ciągle właściwą drogą. - Czytanie tylko pozornie wydaje się być bardzo intymną czynnością, ale faktycznie czytanie jest czynnością społeczną. Czyta się tam, gdzie inni czytają. I tak jak w dawnych epokach, zwłaszcza w czasie rozbiorów, ale także w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, kiedy przekazywano książki z ręki do ręki właśnie, żeby wymieniać się zakazanymi tekstami, tak, dzisiaj budujemy trwałe relacje z innymi, poprzez przekazywanie książek - przyznaje Tomasz Makowski.
Książka na prezent
- Książka wróciła na listę prestiżowych prezentów. (...) Jeżeli jesteśmy w stanie znaleźć książkę, która odpowiada danej osobie, wyrażamy tym z naszej strony zainteresowanie drugą osobą. Wiemy czym się zajmuje, czym fascynuje, czym możemy ją zaskoczyć - stwierdza gość Jedynki. - Dajemy też książki takie w prezencie, które my chcielibyśmy komuś podarować, ponieważ dany temat nas interesuje i chcemy, żeby inni też się tym zainteresowali - dodaje rozmówca Anny Stempniak.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Anna Stempniak
Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 3.05.2023 r.
Godzina emisji: 23.40
ans
Raport o stanie czytelnictwa. Tomasz Makowski: najwięcej czytają młodzi ludzie - Jedynka - polskieradio.pl