"Zrównoważony Challenge" z Polskim Radiem Kierowców. Ekipy powinny dziś dotrzeć na Hel

Data publikacji: 18.05.2023 09:30
Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 10:19
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Widok na Mierzeję Helską z lotu ptaka
Widok na Mierzeję Helską z lotu ptaka, Autor - Shutterstock/Patryk Kośmider
Dziś (18 maja) trzeci, finałowy dzień akcji Polskiego Radia Kierowców, w ramach której trzy ekipy dziennikarzy przemierzają Polskę z Cieszyna na Hel różnymi środkami transportu - autem elektrycznym, spalinowym oraz pociągiem.

Kolej szybka i sprawna

Dziennikarze wystartowali we wtorek 16 maja przed południem. Na swojej trasie mają wiele przystanków - to m.in. Katowice, Częstochowa, Toruń, Łódź czy Trójmiasto. Uczestnicy akcji sprawdzają, który sposób przemieszczania się jest szybszy, wygodniejszy, ekonomiczniejszy czy bezpieczniejszy.

My połączyliśmy się z Marcinem Koczybą, który zmierza na Wybrzeże pociągiem. - Jedziemy tymi pociągami od Cieszyna, dojechaliśmy już do Torunia i muszę powiedzieć, że kolej w Polsce naprawdę bardzo się rozwinęła. Nawet ta kolej regionalna dzisiaj ma klimatyzację, toalety, jest szybka, sprawna, naprawdę aż miło pojechać - zachwala dziennikarz. - Pojechaliśmy też pociągami Intercity. Tutaj różnie bywa z taborem, ale też nie ma powodów do narzekania. Jeśli są opóźnienia, to niewielkie, więc to wszystko funkcjonuje jak należy - dodaje.

Komunikacja w inteligentnym mieście

Celem akcji jest rozpoczęcie szerszej dyskusji na temat mobilności. - Cały pomysł z tej wyprawy zasadza się na tym, że chcemy sprawdzić, jak i przemyśleć tę mobilność. Jako dumni reprezentanci transportu miejskiego sprawdzamy, w jaki sposób idea smart city łączy się z transportem miejskim, który jest przepisem na odkorkowanie miast - mówi Marcin Koczyba.

Na ten temat dziennikarz rozmawiał z prof. Grzegorzem Sierpniem z Katedry Systemów Transportowych, Inżynierii Ruchu i Logistyki Politechniki Śląskiej. Ekspert zwraca uwagę na to, które formy transportu są najważniejsze w kwestii smart city, czyli inteligentnych miast.

Czytaj także:

- Kręgosłupem, jeżeli chodzi o przemieszczanie, powinno być w miastach szybka kolej miejska lub metro. Metra w naszym obszarze nie mamy, ale kiedy porównamy tego typu aglomeracje lub nawet mniejsze ośrodki w innych krajach, widać, że właśnie metro czy szybka kolej miejska dają bardzo dużą przepustowość, jeżeli chodzi o liczbę podróżujących i realną zmianę sposobu podróżowania - mówi prof. Sierpień.

Postępy uczestników akcji "Zrównoważony Challenge" można obserwować na interaktywnej mapie, ale też w mediach społecznościowych i na antenie Polskiego Radia Kierowców. Zachęcamy również do kibicowania im na trasie. Inicjatywa została przygotowana we współpracy z Partnerstwem dla Bezpieczeństwa w ramach Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa, który odbywa się w dniach 15-21 maja.


POSŁUCHAJ

03:50

"Zrównoważony Challenge". Ekipy powinny dziś dotrzeć na Hel (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Materiał: Marcin Koczyba (dziennikarz Polskiego Radia Kierowców)

Data emisji: 18.05.2023

Godzina emisji: 8.43

mgc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.