Kiedy dziecko może udać się w samodzielną podróż?

Data publikacji: 19.05.2023 14:49
Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 18:46
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dzieci nie powinny poruszać się po drodze bez opiekunów
Dzieci nie powinny poruszać się po drodze bez opiekunów, Autor - Ground Picture/shutterstock
W jakim wieku nasze dziecko może samodzielnie poruszać się po ulicy? Czy ośmiolatek może pojechać sam tramwajem albo autobusem? Ile lat musi mieć nasza córka albo syn, aby móc wsiąść do samolotu bez opiekuna? W Programie 1 Polskiego Radia na te pytania odpowiada mecenas Barbara Urbaniak.

Barbara Urbaniak zwraca uwagę, że w polskim prawie funkcjonują przepisy, które wskazują, kiedy dziecko może samodzielnie poruszać się po drodze, a kiedy nie.

- Przyjęta jest granica 7 lat. Do tego wieku powinno przemieszczać się pod opieką innej osoby, która ma minimum 10 lat, czyli np. starszy brat może odprowadzić do przedszkola młodszą siostrę - mówi Barbara Urbaniak.

Pamiętajmy, że ten przepis dotyczy całej drogi, czyli nie tylko jezdni, ale również chodnika. - Wszystko, co znajduje się w pasie drogowym, w tym chodnik, jest elementem drogi. We wszystkich tych sytuacjach dziecko do 7. roku życia nie może poruszać się samo - tłumaczy ekspert.

Wyjątkiem jest strefa zamieszkania. - Większość naszych osiedli to strefy zamieszkania. Tam tak naprawdę powinniśmy polegać na dorosłej ocenie sytuacji i tego jak dobrze dziecko zna otoczenie, w którym się znajduje, i czy jesteśmy w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo, po prostu doglądając z balkonu czy z okna - dodaje Barbara Urbaniak.

POSŁUCHAJ

07:58

Kiedy nasze dziecko może udać się w samodzielną podróż? (Jedynka/Cztery pory roku)

Autobus, tramwaj, pociąg, samolot…

Jeżeli nasze dziecko ma już więcej niż 7 lat, wtedy może samo wsiąść do autobusu?

- W większości przypadków przyjmuje się, że samodzielne przemieszczanie się komunikacją miejską jest dozwolone w przypadku autobusów i tramwajów od 9. roku życia. Jest to jednak kwestia regulaminów wewnętrznych. Jeśli chodzi o pociągi, to większość przewoźników wskazuje wiek od 13. roku życia. Przyjmuje się, że do momentu przekroczenia tych dwóch progów, 9 i 13 lat, dziecko nie powinno samo poruszać się komunikacją miejską. Aczkolwiek często dojeżdżając do pracy tramwajem, widzę, że młodsze dzieci jeżdżą same - wyjaśnia Barbara Urbaniak.

W przypadku lotu samolotem, granicę wiekową ustala przewoźnik i za każdym razem warto ją zweryfikować. Przeważnie jest ona wyższa niż w autobusach, tramwajach czy pociągach, ponieważ dla dziecka, które udaje się w podróż bez opiekuna, problemem może nie być sam lot, tylko obecność na lotnisku i związane z nią formalności.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Barbara Urbaniak (mecenas)

Data emisji: 19.05.2023

Godzina emisji: 9.35

DS

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.