Przemówienie Rusłana Stefanczuka
Posłowie wysłuchali dzisiaj wystąpienia goszczącego w Polsce przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka, który podziękował Polakom m.in. za pomoc wojskową, której nasz kraj udzielił Ukrainie po wybuchu wojny. Występując w Sejmie, podkreślał, że linia frontu jest "krwawą blizną na ciele Europy". "Jestem państwu wdzięczny za wiarę w nas i nasze zwycięstwo, które będzie też zwycięstwem Polski i całego wolnego świata" - mówił. Podkreślał, że Polska stała się "niezawodnym zapleczem i ogromnym węzłem humanitarnym i wojskowym" i że polska pomoc wojskowa jest skutecznie wykorzystywana przez ukraińskich obrońców.
- Tutaj Polska się bardzo wyróżnia, to jest na Ukrainie dostrzegane i to nie tylko przez rząd czy władze Ukrainy, ale przede wszystkim przez społeczeństwo - podkreśla Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych PAP. - Dodajmy do tego kwestie humanitarne, czyli ten nieprawdopodobny wyczyn przejścia przez Polskę milionów uchodźców, z których milion czy półtora miliona osób zostało w Polsce. To jest coś, co ogromnie wpłynęło na relacje polsko-ukraińskie - stwierdza gość Jedynki.
80. rocznica zbrodni wołyńskiej
Stefanczuk przypomniał, że zbliża się 80. rocznica, jak się wyraził - straszliwych wydarzeń na Wołyniu. Zapewnił, że Ukraińcy rozumieją ból rodzin wołyńskich po stracie najbliższych. Przekazał wyrazy współczucie dla rodzin ofiar zbrodni wołyńskiej. Mówił o potrzebie prawdy historycznej i zapewnił o współpracy z Polską w sprawie ekshumacji ofiar spoczywających zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. - Myślę, że ta rocznica, która się zbliża, będzie bardzo dobrym punktem, że my znowu pójdziemy krok dalej, ale pójdziemy po dwóch stronach - uważa dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. - To nie tylko tak, że Ukraina zrobi dalszy krok, powie: przepraszam, w takiej czy innej formule. Ze strony polskiej też będą pewne ruchy idące w kierunku tego dialogu. Myślę, że możemy oczekiwać właśnie konkretnej kwestii, że np. IPN, który jest przygotowany z akcją ekshumacji, zostanie wpuszczony niejako na teren, gdzie będzie mógł podjąć konkretne działania - stwierdza ekspert.
W audycji również:
- Wystąpienie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka przed Polskim Parlamentem oraz historia stosunków polsko-ukraińskich w ostatnich latach. Relacja Pawła Buszki.
- Jak zmieni się rola Ukrainy po wojnie, gdy przestanie być krajem tranzytowym, a stanie się granicą Unii Europejskiej ("wojna Rosji z Ukrainą zakończy się członkostwem Ukrainy w UE" - powiedział kanclerz Niemiec, Olaf Scholz)? Czy Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina i Mołdawia staną się "nowym chińskim murem"? Ile potrwa wykluczenie Rosji z życia gospodarczego i politycznego? Relacja Macieja Jastrzębskiego.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych PAP), dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego)
Data emisji: 25.05.2023 r.
Godzina emisji: 17.19
IAR/ans
"Pokazanie otwartej postawy Ukrainy". Eksperci o wystąpieniu szefa ukraińskiego parlamentu w Sejmie - Jedynka - polskieradio.pl