Coraz mniej egzaminów
Jak podkreśla Tomasz Matuszewski, zastępca dyrektora warszawskiego WORDu, ekspert problematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego, z roku na rok obserwowany jest spadek liczby przeprowadzonych egzaminów na prawo jazdy. - Jeszcze 10 lat temu w Warszawie organizowaliśmy dziennie ponad tysiąc egzaminów, dzisiaj ta liczba nie przekracza pięciuset. Było ponad stu egzaminatorów, a teraz jest nas niewielu, trochę ponad pięćdziesiąt osób - mówi. - Również mamy migrację do innych miast, trzeba spojrzeć obiektywnie na liczby. W ubiegłym roku w krajy mieliśmy dwa miliony trzysta egzaminów, a w 2009 roku - cztery miliony - dodaje.
Egzamin zdany za pierwszym razem
Prawo jazdy za pierwszym razem udaje zdać się nielicznym osobom. - Wskaźnik zaczyna się od 20 proc., a kończy na ok. 55 proc. Jeśli chodzi konkretnie o Warszawę, a nawet Mazowsze, to my się sytuujemy pośrodku, czyli na poziomie 34 proc. zdawania egzaminu na kat. B za pierwszym razem - informuje gość Jedynki. - Niedobra jest ta rozpiętość pomiędzy 24 a 55 proc. (...) Zbyt duża rozpiętość, jeśli chodzi o ową zdawalność, sugeruje, że rzeczywiście powinniśmy coś zrobić. Trochę nam w sukurs przychodzą informacje z końcówki ubiegłego roku, z UE, która (nie tylko Polsce) sugeruje zajęcie się zmianami w obszarze i szkolenia, i egzaminowania - stwierdza.
Tomasz Matuszewski jest zdania, że egzaminy należy "odteoretyzować". - Egzaminy są nadal ukierunkowane na temat wiedzy, umiejętności, a najmniej na zachowania. Tu musi ta triada zostać odwrócona - zaznacza ekspert. - Najważniejsze są zachowania, bo to, że ktoś przekracza prędkość w obszarze zabudowanym, nie wynika z faktu, że on o tym nie wie, tylko z tego nie nie jest świadomy skutków - wyjaśnia.
Największe trudności na egzaminie
Czy w dzisiejszych czasach łatwiej jest przygotować się do egzaminu na prawo jazdy? W sieci dostępne są testy, interaktywne programy, które pomagają poznać przepisy, wreszcie same egzaminy teoretyczne, po zmianach wprowadzonych pod koniec 2022 roku zawierają bardziej precyzyjne i lepiej sformułowane pytania.
- Można się e-learningowo wyszkolić w ośrodkach, które mają specjalne poświadczenia o spełnianiu dodatkowych wymagań, natomiast egzaminy na ten moment elektronicznie zdać się nie da - wyjaśnia zastępca dyrektora warszawskiego WORD-u.
Niektórzy kończą swoją przygodę z egzaminem na tzw. "teorii" - polski rekordzista od sześciu lat podchodzi do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kat. B w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego. Nie udało mu się jeszcze wyjechać na miasto. Do tej pory próbował swoich sił aż 112 razy (stan na kwiecień 2023).
Co sprawia największą trudność na egzaminie? - Pierwszym elementem jest jazda tyłem po łuku i po prostej. To jest zadanie realizowane na placach manewrowych w zakresie kat. B, a drugą rzeczą poważniejszą jest niestety nieumiejętność ustępowania pierwszeństwa w ruchu drogowym - mówi Tomasz Matuszewski.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Tomasz Matuszewski (zastępca dyrektora warszawskiego WORDu, ekspert problematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego)
Data emisji: 7.06.2023 r.
Godzina emisji: 9.33
ans
Kursy na prawo jazdy. Czy dzisiaj łatwiej przygotować się do egzaminu? - Jedynka - polskieradio.pl