Co łączy aktora Aleksandra Bardiniego, lekkoatletę Władysława Kozakiewicza i pisarza Emila Zegadłowicza? Portrety tych postaci można podziwiać na najnowszej wystawie w głównej siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach. Ekspozycja nosi tytuł "Polski mężczyzna 1910-2010". - Przez ostatnie lata organizowaliśmy wystawy poświęcone kobietom, więc chciałam pokazać coś innego - przyznaje kurator Iwona Rajkowska.
Jak ewoluował polski mężczyzna?
Bazą wystawy stały się publiczne kolekcje muzeów narodowych i okręgowych. W okresie 1910-2010 sztuka nowoczesna w pełni zaistniała, rozwinęła i ugruntowała się w kulturalnej codzienności. Wystawa prezentuje ewolucję w przedstawianiu postaci mężczyzny w malarstwie i rzeźbie w danym okresie. - Poza zupełnymi wyjątkami jest to generalnie postać mężczyzny bez kobiet, bez dzieci, bez rodzinnego anturażu - zaznacza gość "Kulturalnej Jedynki".
Zwiedzający zobaczą przykłady śmiałej obrazowo czy kolorystycznie figuracji, jak i XX-wiecznego realizmu, w tym polskiego realizmu socjalistycznego. - Generalnie nie ma tutaj martyrologii, bo wystawa bazuje przede wszystkim na małych i średnich formatach. Oczywiście w szkicach, rysunkach, grafice mamy bardzo dużo martyrologii, ale (...) tutaj chciałam skupić się na ewolucji języka, pokazie manier, stylów, tendencji - wylicza Rajkowska.
Akcent położony został na jakości malarskie i rzeźbiarskie - przykłady rzeźby są tu szczególnie cenne, ponieważ prezentowana jest ona w kieleckim muzeum niezmiernie rzadko.
Od radości pozowania, po szarą rzeczywistość za oknem
Co istotne, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich mamy pokaz autentycznego mężczyzny. - Pozy portretowe się nie zmieniły, ale zmienił się kostium, zmieniła się postawa, zmieniło się ułożenie ciała. Na początku mamy portrety, które w stu procentach nawiązują do tego, co się działo w wiekach poprzednich, do pompatycznego wieku XVIII i XIX. W miarę upływu wieku XX mężczyzna się zmienia - analizuje rozmówczyni Jakuba Domoradzkiego.
Zmiana ta widoczna jest szczególnie w kontekście polskim. Znika radość pozowania, wchodzi natomiast rzeczywistość. - U nas to rzeczywistość najpierw szara, a później bardzo bulwersująca i ciężka. To widać na portretach - opowiada kurator wystawy. Dodaje, że ważną jej częścią są przedstawienia postaci znaczących dla kultury. Oprócz wspomnianego Bardiniego to również Jan Wedel czy Zbigniew Pronaszko.
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich - perła w koronie województwa
Jak przypomina Jakub Domoradzki, Muzeum Narodowe w Kielcach zajmuje szczególne miejsce na kulturalnej mapie Polski. - Przede wszystkim ze względu na główną siedzibę, a jest to jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. W pałacu znajdują się oryginalne wnętrza z XVII i XVIII wieku z unikatowymi elementami wystroju architektonicznego - zwraca uwagę.
To placówka z ponad stuletnią tradycją, a w swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej oraz literatury, archeologii i przyrody. - Dzisiaj Muzeum Narodowe w Kielcach to pięć oddziałów. Najmłodszym oddziałem, który otworzyliśmy w ubiegłym roku, jest oddział Muzeum Archeologiczne w Wiślicy - tłumaczy rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Kielcach Urszula Kinder.
Wystawa "Polski mężczyzna 1910-2010" została otwarta 23 maja tego roku i potrwa do 15 października 2023 roku.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Materiał: Jakub Domoradzki
Gość: Iwona Rajkowska (kurator wystawy "Polski mężczyzna 1910-2010"), Urszula Kinder (rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Kielcach)
Data emisji: 6.06.2023
Godzina emisji: 23.38
mg
Wystawa "Polski mężczyzna 1910-2010". Przegląd stylów i tendencji w sztuce - Jedynka - polskieradio.pl