"Nagroda nie zwalnia z ciągłej dbałości o język". Co wiemy o Mistrzach Mowy Polskiej?

Data publikacji: 12.06.2023 13:00
Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 18:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tytuły Mistrza Mowy Polskiej w 2022 r. otrzymali: Maria Szabłowska, Stanisław Brejdygant oraz Grzegorz Damięcki.
Tytuły Mistrza Mowy Polskiej w 2022 r. otrzymali: Maria Szabłowska, Stanisław Brejdygant oraz Grzegorz Damięcki., Autor - mat. prasowe
Używają słów odpowiednio dobranych, rzadko kolokwializmów czy potocyzmów. Języki mają giętkie, a elokwencją mogliby obdarzyć niejednego, a do tego mówią zrozumiale i ciekawie. Tacy są Mistrzowie Mowy Polskiej. Wśród tegorocznych nominowanych do tego tytułu jest prof. Andrzej Nowak, współtwórca audycji "Historia żywa" w radiowej Jedynce i Grażyna Bastek współpracująca z Programem 2 Polskiego Radia.

Przedstawiciele różnych profesji

Na przestrzeni lat wśród nagrodzonych aktorów znaleźli się między innymi Anna Dymna, Grażyna Barszczewska, Barbara Krafftówna, Ignacy Godlewski, Jan Englert. - To dotyczy nie tylko mojego wycinka zawodowego, tylko w ogóle mówienia w naszym języku, który uważam za piękny, oryginalny i trudny - powiedziała jedna z wyróżnionych Magdalena Zawadzka

Grono mistrzów mowy polskiej z dziedziny dziennikarstwa z roku na rok się powiększa, a wśród laureatów są dziennikarze związani z Jedynką. Rok temu nagrodę otrzymała Maria Szabłowska, a wcześniej Agnieszka Kulikowska, która podkreślała, że nagroda nie zwalnia jej z ciągłej dbałości o język.

- Tutaj się posłużę pięknymi słowami, które kiedyś w rozmowie ze mną w radiowej rozmowie wypowiedziała Grażyna Barszczewska, Mistrzyni Mowy Polskiej, która powiedziała, że ona się nie czuje mistrzynią, ona wciąż jest czeladnikiem słowa - mówi Agnieszka Kunikowska. 

Warzyn Mowy Polskiej

Podczas uroczystości wręcza się również specjalne wyróżnienie - Wawrzyn Mowy Polskiej. Powędrował on do rąk między innymi Ireny Kwiatkowskiej, Anny Polony, Danuty Szklarskiej, Władysława Bartoszewskiego, Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, Pawła Sztompke. - Coraz mniej błędów językowych popełniamy, co wcale nie oznacza, że mówimy coraz ciekawiej. Wręcz przeciwnie. Dlatego, że właśnie skraca nam się cały ten pomysł na nas - przyznaje dziennikarz radiowej Jedynki. 

- Mowa jest niezwykle ważna, określa nas samych - podkreśla laureat nagrody, dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Słucham ludzi. Bardzo staram się odkryć ich osobowość poprzez język, bo taka jest prawda. Sposób, w jaki mówimy, w jakimś sensie określa nasz stosunek do świata i do ludzi - dodaje. 

Wręczenie nominacji, a potem samych nagród to dobry moment na to, by zastanowić się nie tylko nad polszczyzną, ale także nad wartością słowa, mówił laureat nagrody aktor Krzysztof Gosztyła. - Dlaczego słowo traci na znaczeniu? Jest bardzo prosta taka odpowiedź, ponieważ stało się dla wszystkich oczywistym, że ludzie w koło nie dotrzymują słowa. Oto i podstawowa przyczyna, dla której słowo traci na znaczeniu.

Złoty Laur dla Andrzeja Poczobuta i Krzysztofa Globisza

Andrzej Poczobut i Krzysztof Globisz nagrodzeni Złotym Laurem Akademii Mistrzów Mowy Polskiej za propagowanie najlepszych wzorców polszczyzny. 

Nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej w tym roku otrzymali: Mateusz Adamczyk, Grażyna Bastek, Olga Bołądź, Urszula Dudziak, Karolina Lewicka, Szymon Marciniak, Andrzej Nowak, Karol Okrasa, Łukasz Połomski, Anna Wacławik-Orpik i Arkadiusz Zbozień.

POSŁUCHAJ

02:35

Dzisiaj poznamy nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej (Sygnały dnia/Jedynka)


POSŁUCHAJ

05:47

Martyna Podolska o tegorocznych nominacjach do Mistrza Mowy Polskiej (Ekspres Jedynki)

  

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Martyna Podolska 

Data emisji: 12.06.2023 r. 

Godzina emisji: 8.44

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.