Jak sfinansować odbudowę Ukrainy? Prof. Żukrowska: entuzjazm jest ogromny

Data publikacji: 21.06.2023 19:30
Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 19:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Według szacunków koszt odbudowy i ożywienia gospodarki Ukrainy wzrósł już do 411 miliardów dolarów
Według szacunków koszt odbudowy i ożywienia gospodarki Ukrainy wzrósł już do 411 miliardów dolarów, Autor - Volodymyr Vorobiov/Shutterstock
W jaki sposób finansować odbudowę Ukrainy? Na ten temat dyskutowali w Londynie uczestnicy konferencji organizowanej przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Wspólne szacunki przygotowane przez rząd Ukrainy, Grupę Banku Światowego, Komisję Europejską i Organizację Narodów Zjednoczonych zakładają, że koszt odbudowy i ożywienia gospodarki Ukrainy wzrósł już do 411 miliardów dolarów. - Entuzjazm do odbudowy jest ogromny - zaznacza prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Podczas konferencji w Londynie padły zapowiedzi wielomiliardowego wsparcia dla Ukrainy ze strony m.in. Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. W wydarzeniu wziął udział m.in. minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau, który w trakcie wystąpienia mówił o zaangażowaniu sektora prywatnego w odbudowę państwa walczącego z rosyjskim agresorem. Szef polskiej dyplomacji dodał, że w naszym kraju zainteresowanych jest tym 2 tysiące firm. - Polska stworzy specjalny program odbudowy Ukrainy. Ubezpieczenia handlowe otrzymają również zagraniczne firmy, które operują w Polsce - zapowiedział.

Minister spraw zagranicznych RP dodał, że do odbudowy Ukrainy powinny zostać wykorzystane zamrożone rosyjskie aktywa. Czy jest to możliwe? - Wszędzie, przy każdej deklaracji powtarza się, że Rosjanie zostaną pociągnięci do finansowej odpowiedzialności za to, co jest teraz odbudowywane na Ukrainie. Prawdopodobnie część zamrożonych środków zostanie w ten sposób wykorzystana - ocenia prof. Katarzyna Żukrowska.

Czytaj także:

Pomoc z każdej strony

Gość audycji "Więcej świata" zwraca uwagę, że w pomoc dla Ukrainy płynie ze wszystkich stron. - Już sama konferencja w Londynie, to 65 państw. Osoby prywatne zbierają się internetowo. Zaangażowanie występuje we wszystkich możliwych dziedzinach i na każdej płaszczyźnie - wymienia ekspertka SGH.

- Entuzjazm jest ogromny i wydaje mi się, że technika pokazywania skutków tego, co tam się dzieje, dociera do ludzi. To, że Ukraińcy dbają nie tylko o najbliższych, ale też czworonogi, wzrusza. To jest zaangażowanie, ale też odruch ludzki - dodaje rozmówczyni Pawła Lekkiego.

Jednocześnie prof. Żukrowska ocenia, że nie należy się spodziewać prób pozyskania przywilejów przez firmy, które zaangażują się w pomoc dla Ukrainy. - Tam jest tyle do zrobienia, że nie będzie przepychania się łokciami. Tym bardziej że dotyczy to wielu dziedzin - przewiduje gość radiowej Jedynki.

Ponadto w audycji:

  • Konferencja w Londynie nt. pomocy w odbudowie Ukrainy. Materiał Karola Surówki.
  • Po długiej politycznej batalii ambasadorowie państw UE osiągnęli zgodę ws. 11 pakietu sankcji wobec Rosji. Rozmowa z Beatą Płomecką, korespondentką Polskiego Radia w Brukseli.
  • Zostało coraz mniej czasu na odnalezienie zaginionej łodzi podwodnej, która zaginęła w Oceanie Atlantyckim - na okręcie kończą się zapasy tlenu; tymczasem amerykańskie media informują, że eksperci już wcześniej ostrzegali przed możliwą katastrofą Titana. Relacja Jana Pachlowskiego, korespondenta Polskiego Radia w USA. Gość: prof. Paweł Lewandowski, kapitan żeglugi wielkiej, specjalista w zakresie prawa morskiego i logistyki z Wyższej Szkoły Bankowej.
  • Główny podejrzany ws. śmierci 27-letniej Polski na wyspie Kos został tymczasowo aresztowany po kilkugodzinnym przesłuchaniu. Zatrzymany nie przyznaje się do winy. Materiał Aleksandra Ziemiańczyka.
  • Wciąż wrze w relacjach USA - Chiny. Obie strony starają się wykonywać pojednawcze gesty, ale mimo to prezydent Joe Biden otwarcie nazwał prezydenta Chin Xi Jinpinga dyktatorem. Materiał Michała Strzałkowskiego.

POSŁUCHAJ

28:28

Jak sfinansować odbudowę Ukrainy? "Entuzjazm jest ogromny" (Więcej świata/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Katarzyna Żukrowska (Szkoła Główna Handlowa), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), prof. Paweł Lewandowski (Wyższa Szkoła Bankowa), Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA)

Data emisji: 21.06.2023 r.

Godzina emisji: 17.20

qch

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.