Czy elektrosmog jest szkodliwy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. - Nie wszystkie rodzaje pola elektromagnetycznego są szkodliwe - zastrzega nasz gość.
Ekspert wyjaśnia, że pola elektromagnetyczne wytwarzane są nie tylko przez urządzenia elektryczne, ale także występują naturalnie w przyrodzie, choćby w naszych organizmach.
- Przecież układ nerwowy działa na takiej zasadzie, że następuje przewodzenie impulsów elektrycznych, czyli następuje przepływ prądu. Nasze serce, mózg są źródłem takiego pola. Przepływ prądu pomiędzy atmosferą a Ziemią, czyli wyładowanie elektryczne, które wszyscy mieliśmy okazję obserwować, czyli piorun też jest źródłem takiego pola - mówi dr hab. Grzegorz Tatoń.
Niejednoznaczne wnioski
WHO już w 2014 roku przeprowadziło badania, które wykazały, że elektrosmog może zwiększać ryzyko zachorowalności na raka, jednak nie zostało to w 100 procentach potwierdzone. Jak stwierdza nasz gość, bardzo trudno jest prowadzić rzetelne badania w tej dziedzinie.
- Trzeba by zdefiniować grupę, która w ogóle nie podlega działaniu tego czynnika i grupę, która podlega działaniom tego czynnika w określony, kontrolowany sposób. I to jest bardzo trudne - mówi dr hab. Grzegorz Tatoń. Trudność polega m.in. na tym, że ciężko jest odizolować określonych ludzi od działania pola elektromagnetycznego, a także wyeliminować dodatkowe czynniki środowiskowe, takie jak np. zanieczyszczenie środowiska czy obecność różnych substancji chemicznych w żywności.
Czytaj także:
Grupy czynników ryzyka
Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Agencja Badań nad Rakiem elektrosmog znajduje się w grupie czynników, które mogą - choć nie muszą - wpływać na rozwój choroby nowotworowej.
- Grupa pierwsza to są takie czynniki, co do których właściwie nie mamy wątpliwości. To np. azbest czy alkohol. W grupie drugiej mamy dwie podkategorie takich czynników, które mogą być rakotwórcze z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem i to jest grupa 2 i 2B. Fale elektromagnetyczne zakresów radiowych należą do grupy 2B, czyli tej, którą uważamy za taką, która może wpływać niekorzystnie na zdrowie w sensie generowania choroby nowotworowej, jednak z mniejszym prawdopodobieństwem niż w grupie 2 - wyjaśnia dr hab. Grzegorz Tatoń. - No i jest wreszcie grupa trzecia. To są takie czynniki, których z pewnością nie traktujemy jako czynniki rakotwórcze - dodaje.
Audycja powstaje we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym.
Ponadto w programie:
Cykl medyczny - "Rak prostaty" (autorka - Klaudia Porębska)
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Gość: dr hab. Grzegorz Tatoń (fizyk medyczny z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 22.06.2023
Godzina emisji: 19.30
mgc
Czy elektrosmog jest szkodliwy? Wyjaśniamy wątpliwości - Jedynka - polskieradio.pl