Zofia Dwornik - uwięziona za prawdę
Zofia Dwornik była studentką reżyserii, która w czasach stalinizmu podczas spotkania z kolegami w internacie Szkoły Filmowej w Łodzi odważyła się powiedzieć, kto stoi za zbrodnią katyńską. Te słowa ją do więzienia przy ul. Gdańskiej. Dziś w budynku tym mieści się Muzeum Tradycji Niepodległościowych, tekst słuchowiska napisał pracownik tego muzeum Sebastian Adamkiewicz. Za reżyserię słuchowiska odpowiada Mikołaj Szczęsny.
- Kiedy pierwszy raz rozmawiałem z Mikołajem na ten temat, to w trakcie rozmowy wyszło, że takich sytuacji było bardzo dużo, że ona jest dość typowa. Rozpoczęliśmy kwerendę dotyczącą tego tematu i nagle okazało się, że Zofia Dwornik pojawia się we wspomnieniach Andrzeja Wajdy, że te biografie są dość pokrewne, że ci ludzie mają bardzo podobne przeżycia. A później był taki punkt, który okazał się zwrotny dla tego słuchowiska, czyli odkrycie przez Mikołaja jeszcze jednej rozmowy, jeszcze jednego wywiadu, jeszcze jednego doświadczenia, czyli wywiadu Michała Nogasia z Hanną Krall - mówi Sebastian Adamkiewicz. I te trzy elementy złożyły się na słuchowisko; więc z jednej strony Zofia Dwornik i jej historia, historia Andrzeja Wajdy i to, co spoiło, te dwie historie, czyli wywiad Hanny Krall - podsumowuje.
<<< Słuchowiska "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" można posłuchać TUTAJ >>>
Katyń - dwie tragedie
Scenarzysta podkreśla, że słuchowisko opowiada o doświadczeniu "długiego ogona historii".
- Bardzo często dla nas Katyń kończy się w momencie wystrzelenia ostatniej kuli podczas zbrodni katyńskiej i kończy się wyłącznie na tych ofiarach, które zostały pochowane na cmentarzach katyńskich, nie tylko w Katyniu, ale też pozostałych cmentarzach. Natomiast ta historia ma swój długi ogon i tym długim ogonem są dzieci, są żony tych, którzy zostali pomordowani, są najbliższe rodziny, ich przeżycia i to, w jaki sposób funkcjonowali po II wojnie światowej i jak długo ta zbrodnia katyńska w nich trwała i trwa do dnia dzisiejszego - Sebastian Adamkiewicz.
Mikołaj Szczęsny wypowiada się w podobnym duchu i podkreśla, że na zbrodnię katyńską składają się dwie tragedie.
- Andrzej Wajda, przygotowując się do swojego filmu, bardzo precyzyjnie podzielił te dwa tematy, tzn. jest to zbrodnia katyńska i ofiary, które zginęły w Katyniu, a druga tragedia to są ludzie, którzy przeżyli i te wszystkie historie, które w jego filmie są opowiedziane. A my zajęliśmy się tym scenariuszem, czy też pomysłem na film Andrzeja Wajdy o Katyniu, który nie został zrealizowany, a powstał w głowie pani Hanny Krall - wyjaśnia reżyser.
(YouTube/Polskie Radio)
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Podczas festiwalu "Dwa Teatry – Zamość 2023" o tytuł najlepszego rywalizowało dziewiętnaście utworów dla dorosłych i dziewięć słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Więcej informacji w specjalnym serwisie dwateatry.polskieradio.pl.
Tytuł audycji: "Noc w Teatrze" w ramach audycji "Muzyka nocą"
Prowadziła: Ewa Heine
Goście: Mikołaj Szczęsny i Sebastian Adamkiewicz (autorzy słuchowiska "Post mortem. Historia Zofii Dwornik")
Data emisji: 26.06.2023
Godzina emisji: 1.15
mgc
"Post mortem. Historia Zofii Dwornik". Słuchowisko nagrodzone na "Dwóch Teatrach 2023" - Jedynka - polskieradio.pl