Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry - Zamość 2023" to wyróżnienie za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Zofia Kucówna, wybitna aktorka, która na co dzień mieszka w Skolimowie, nie mogła odebrać nagrody osobiście. Podziękowała w zaprezentowanym na telebimie filmiku nagranym podczas swoich 90. urodzin.
- Należę do szczęśliwych osób, bo mogłam pójść na Akademię Sztuk Pięknych, i nie sądzę, żebym tam odniosła jakiś sukces. Natomiast tu spotkanie z publicznością to jest najpiękniejszy moment. Teatr nie istnieje bez widza. Teatr to są dwie siły: scena i widz. Kocham was. Kocham - przekazała aktorka.
Krzysztof Wakuliński podziękował osobiście. - Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" jest tylko potwierdzeniem, że jestem aktorem radiowym i radiowo lubianym. Mam nadzieję, że jeszcze będę potrzebny - powiedział.
Jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce
Jury festiwalu zakwalifikowało dziewiętnaście utworów do udziału w konkursie słuchowisk dla dorosłych i dziewięć prac do konkursu słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Z biegiem lat wydarzenie stało się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w kraju. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.
Słuchowisko "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza oraz spektakl "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego w reżyserii Igora Gorzkowskiego zdobyły Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Grand Prix dla najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży otrzymał utwór "Inwazja robotów" Andrzeja Bajguza.
Jury nagrodziło twórców słuchowiska "Post mortem. Historia Zofii Dwornik": za tekst - Sebastiana Adamkiewicza, reżyserię - Mikołaja Szczęsnego, realizację akustyczną - Andrzeja Papajaka, muzykę - Marcina Nenkę i za tytułową rolę aktorską Sandrę Korzeniak. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Radio Łódź.
Nagrody dla słuchowisk zgłoszonych przez Jedynkę i Dwójkę
Nagrodę imienia Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymały: słuchowisko Radia Koszalin "Fedrus. Pisarz niewolnik" Joanny Stadler oraz słuchowisko Radia Kraków "Porwanie Baltazara Gąbki" Stanisława Pagaczewskiego.
Łukasz Lewandowski został nagrodzony za reżyserię słuchowiska "Taki, co umiera" Magdaleny Miecznickiej. Za muzykę do tego słuchowiska nagrodę imienia Janusza Hajduna otrzymał Andrzej Izdebski. Utwór został zgłoszony przez Program 2 Polskiego Radia.
Ingmar Villqist otrzymał nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Niebo" zgłoszonego przez Program 1 Polskiego Radia. Zdzisław Wasilewski został nagrodzony za realizację akustyczną słuchowiska "Mesjasz, Bruno Schulz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.
Bartłomiej Topa najlepszym aktorem
Bartłomiej Topa został uznany za najlepszego aktora za rolę w słuchowisku "Sidła" w reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Grażyny Misiorowskiej w słuchowisku "Stara kobieta wysiaduje" Tadeusza Różewicza w reżyserii Przemysława Tejkowskiego.
Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności otrzymało słuchowisko "Obrazki Litewskie" Herkusa Kunciusa w reżyserii Marii Brzezińskiej.
Czytaj także:
Tytuł reportażu: "Dwa Teatry"
Autor: Julia Rozbiecka
Data emisji: 27.06.2023
Godzina emisji: 1.11
DS
Festiwal "Dwa Teatry" 2023. Premierowy reportaż Julii Rozbieckiej [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl