Prześwietlanie mumii. Czego można się dowiedzieć dzięki takim badaniom?

Data publikacji: 30.06.2023 21:02
Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 13:01
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jakie tajemnice skrywają przed nami egipskie mumie?
Jakie tajemnice skrywają przed nami egipskie mumie?, Autor - Shutterstock/Quisquilia
Prześwietlanie mumii to stosunkowo nowa metoda, dająca nadzwyczajne efekty. Na wystawie "Tajemnicza dama. Studia i perspektywy" można zapoznać się z wynikami badań, którym zostały poddane dwie egipskie mumie z polskich zbiorów. Ekspozycja prezentowana jest w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Jakie korzyści daje prześwietlanie mumii?

Prześwietlanie mumii pozwala uzyskać kluczowe informacje bez rozwijania bandaży i naruszania struktury obiektów. Dzięki nieinwazyjnym badaniom radiologicznym i tomograficznym ustalono, że wbrew napisom na sarkofagu pierwsza z omawianych mumii zawiera szczątki kobiety, a nie - jak dotąd sądzono - mężczyzny. - Owa mumia przyjechała do Polski w 1826 roku - przypomina Marzena Ożarek-Szilke.

POSŁUCHAJ

24:47

Prześwietlanie mumii. Czego można się dowiedzieć dzięki takim badaniom? (Eureka/Jedynka)

 

Jaka jest płeć mumii z Muzeum Narodowego w Warszawie?

Był to dar dla Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie znajdujący się w depozycie Muzeum Narodowego. - Gdy przyjechała do Polski, ówczesne media pisały, że jest to mumia kobiety pochodząca z królewskich grobowców Teb. I tak funkcjonowała w XIX wieku - zwraca uwagę rozmówczyni Katarzyny Kobyleckiej. Inskrypcja świadczyła jednak, że owa trumna skrywa szczątki kapłana Hor-Dżehutiego... Płeć mumii więc zmieniono.

Została ona sklasyfikowana jako mumia mężczyzny. Taki stan rzeczy utrzymał się do roku 2015. - Gdy przejechała przez tomograf komputerowy już na pierwszy rzut oka widzieliśmy, że coś jest nie tak. Później wykonałam dokładne analizy antropologiczne, pomiary, (...) i niedługo po badaniach mieliśmy stuprocentową pewność, że mamy do czynienia nie z mumią starszego mężczyzny, a całkiem młodej kobiety - tłumaczy gość audycji.


YouTube/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Skąd wzięła się druga mumia na wystawie?

Między bandażami odkryto także amulety, a na podstawie skanów czaszki udało się stworzyć portret "przyżyciowy" owej tajemniczej damy. Druga mumia, która została poddana drobiazgowym badaniom, to zmumifikowane ciało 8-letniego chłopca, który żył ponad 2 tys. lat temu, a teraz należy do kolekcji Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej. - To chyba najbardziej podróżująca mumia w Polsce - przyznaje Marzena Ożarek-Szilke.

Kiedy mumia trafiła do Lublina, naukowcom udało się ją przebadać. - Wykonaliśmy skany tomografii komputerowej na znakomitym aparacie i później padł pomysł, żeby mumia dołączyła do wystawy "Tajemnicza dama. Studia i perspektywy" - podkreśla gość "Eureki". - Mumia chłopca została przywieziona do Muzeum Archidiecezjalnego z Niemiec, przez biskupa - dodaje. Omawiana wystawa stanowi początek Centrum Badań Mumii. 

Jak podsumowuje Marzena Ożarek Szilke możemy już mówić o tym, że właśnie w Polsce powstaje ośrodek, który ma koordynować i wspierać projekty mumiowe na świecie.

Do kiedy można odwiedzać wystawę?

Wystawę czasową "Mumia Tajemniczej Damy. Studia i Perspektywy" w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu można oglądać od 30 maja do 22 października 2023 roku. 

Czytaj też:

W audycji również:

Kierunek głębiny

Niedawna katastrofa batyskafu "Titan", który próbował zejść do wraku "Titanica", uruchomiła lawinę pytań na temat bezpieczeństwa podróży w morskie głębiny. O tym, jakie techniczne wyzwania stoją przed konstruktorami podwodnych pojazdów, a także o dotychczasowych rekordach w zwiedzaniu morskiego świata i o załogowych wyprawach w kierunku oceanicznego dna opowiedział Marcin Jamkowski - podróżnik, nurek, fotograf, wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club, uczestnik ekstremalnych wypraw. Także tych morskich.

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka 

Goście: Marzena Ożarek-Szilke (antropolog fizyczny i paleopatolog z Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współkierownik "Warsaw Mummy Project"),  Marcin Jamkowski (podróżnik, nurek, fotograf, wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club)

Data emisji: 30.06.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

mg

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.