Ekspert: Korea Południowa liczy, że współpraca z Polską będzie przykładem dla innych krajów UE

Data publikacji: 13.07.2023 20:00
Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 20:38
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Warszawa, 13.07.2023 r. Prezydent Republiki Korei Yoon Suk-yeol (L) i prezydent RP Andrzej Duda (P) podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Warszawa, 13.07.2023 r. Prezydent Republiki Korei Yoon Suk-yeol (L) i prezydent RP Andrzej Duda (P) podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, Autor - PAP/Andrzej Lange
- Korea Południowa liczy, że ta współpraca przełoży się także na szerszą współpracę z całą Unią Europejską, z Europą Zachodnią - mówi Joanna Beczkowska z Ośrodka Studiów Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego. Ten "azjatycki tygrys" zacieśnia współpracę z Polską, czego wyrazem jest wizyta w Polsce południowokoreańskiego prezydenta Yoon Suk-yeola i jego żony Kim Keon-hee.
  • Do Polski z wizytą przybył prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol wraz z małżonką Kim Keon-hee.
  • W ostatnich latach Polska i Korea Południowa zawarły szereg umów dotyczących m.in. zakupu uzbrojenia od azjatyckiego państwa.
  • Obie strony liczą na zacieśnienie współpracy z kolejnych latach, a Korea Południowa oczekuje, że bliskie relacje z Polską umożliwią jej szersze otwarcie na Unię Europejską.

Prezydent Andrzej Duda o współpracy

Polska zacieśnia współpracę z Koreą Południową. W ostatnich latach zawarto wiele umów dotyczących gospodarki, infrastruktury czy bezpieczeństwa. W Korei Południowej kupujemy uzbrojenie czy energetyczne technologie nuklearne.
Niebawem jedno z południowo koreańskich lotnisk może zaś stać się partnerem strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dziś zaś (13.07) Warszawę odwiedził prezydent Korei Południowej, Yoon Suk-yeol.

- Dzisiaj koreańskie produkty zbrojeniowe unowocześniania polską armię. W ostatnim czasie przyszły z Korei myśliwce FA-50. Wiemy, że już dzisiaj na wyposażeniu polskiej armii są koreańskie czołgi K2, są armatohaubice K9. Tych produktów jest coraz więcej i będą jeszcze dodatkowe nowe - mówił po spotkaniu z południowokoreańskim prezydentem prezydent Andrzej Duda. - Bardzo liczymy na to, że będziemy nie tylko kupować nowoczesny sprzęt obronny dla naszych żołnierzy w Korei, ale że przede wszystkim także ten sprzęt będzie produkowany w Polsce - podkreślił.

Do Seulu także z Wrocławia

Jak zapowiedział prezydent Andrzej Duda, zwiększona będzie także liczba połączeń lotniczych między Polską a Koreą Południową. Już teraz można polecieć do Seulu bezpośrednio z Warszawy. Od listopada zaczną się zaś regularne połączenia z Wrocławiem.

Jeśli chodzi o wymianę gospodarczą, na razie to głównie Polska sprowadza towary z Korei Południowej, ale od kilku lat rośnie także polski eksport do tego kraju. Najczęściej sprzedajemy na koreański rynek produkty spożywcze, meble i kosmetyki. Koreańska agencja Yonhap pisze o Polsce jako o krainie nowych możliwości.

Otwarcie na Unię Europejską

Dr Joanna Beczkowska z Ośrodka Studiów Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego wyjaśnia, że Korea Południowa już od jakiegoś czasu chciała zacieśnić współpracę z Europą.

- Obecna globalna sytuacja spowodowała, że zaczęły się te umowy zbrojeniowe, teraz umowy energetyczne. Koreańczycy chcą chociażby w Czechach także robić atom - wylicza. - Stąd to bardzo strategiczne znaczenie Polski, bo jeśli Korea będzie dobrze współpracować z Polską, odniesie tutaj duży sukces na różnych płaszczyznach, to Koreańczycy liczą, że za przykładem pójdą Czesi, za przykładem pójdą Węgrzy. Korea Południowa liczy, że ta współpraca przełoży się także na szerszą współpracę z całą Unią Europejską, z Europą Zachodnią. Wejście do Polski to wejście do Unii Europejskiej, tak to jest postrzegane przez koreańskich ekspertów i w koreańskich mediach - dodaje.

Czytaj także:

Korea Północna straszy

Prezydent Korei Południowej był również obecny na zakończonym wczoraj (12.07) szczycie NATO w Wilnie, gdzie mówił, że bezpieczeństwo na Atlantyku i na Indo-Pacyfiku jest nierozłączne. Niemal w tym samym czasie Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalną rakietę balistyczną ze swojego wschodniego wybrzeża.

- Co prawda oficjalnie Korea Północna mówi, że to była odpowiedź na samoloty amerykańskie, które znalazły się w pobliżu Korei Północnej, natomiast to był dokładnie wybrany moment, żeby o Korei Północnej się pisało. Taka jest właśnie taktyka Pjongjangu, żeby przeprowadzać te pewne próby, te pewne testy. Korea Północna w ten sposób grozi Amerykanom, grozi Korei Południowej, że jest gotowa użyć tej broni przeciwko sojuszowi - mówi dr Joanna Beczkowska.

Ponadto w audycji:

- Poziom gotowości NATO po szczycie w Wilnie będzie nieporównywalny z niczym od czasów zakończenia zimnej wojny.

- Wśród najważniejszych ustaleń zakończonego dwudniowego szczytu NATO w Wilnie znalazły się: postanowienie o usunięciu wymogu wypełnienia przez Kijów Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP), zainaugurowanie prac Rady NATO-Ukraina, powołanie nowych planów obronnych Sojuszu oraz przedstawienie Ukrainie przez państwa grupy G7 nowych gwarancji bezpieczeństwa - rozmowa z dr. Wojciechem Lorenzem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Zespół polskich lekarzy przeprowadza w Gruzji kompleksowe badania lekarskie byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Jego stan zdrowia budzi niepokój organizacji broniących praw człowieka. Komentatorzy i Unia Europejska zarzucają Gruzji nawiązywanie kontaktów z Moskwą, a to w praktyce oddala perspektywę integracji Gruzji z Unią Europejską i NATO. Relacja Macieja Jastrzębskiego.

- Obecnie nie wiadomo na pewno, gdzie znajduje się szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn. Miał on przejść leczenie nowotworowe. Tymczasem z ostatnich informacji wynika, że w czasie swojego marszu Grupa Wagnera dotarła do strategicznego rosyjskiego miasta - Woroneża. Na trasie swojego marszu na Moskwę najemnicy mieli podjąć próbę dostania się do magazynu broni nuklearnej Woroneż-45. Rozmowa z kapitanem rezerwy Sławomirem Piterą.

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: dr Joanna Beczkowska (Ośrodek Studiów Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego), dr Wojciech Lorenz (Polski Instytutu Spraw Międzynarodowych), kapitan rezerwy Sławomir Pitera

Relacje: Michał Strzałkowski, Maciej Jastrzębski

Data emisji: 13.07.2023

Godzina emisji: 17.18

mgc

Pigułka na zdrowie
Pigułka na zdrowie
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.