Prof. Walenty Baluk: Rosja szantażuje Zachód wywołaniem klęski głodu

Data publikacji: 17.07.2023 20:00
Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 20:37
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Obwód odeski, Ukraina, 23.06.2023 r. Żniwa na polach żyta
Obwód odeski, Ukraina, 23.06.2023 r. Żniwa na polach żyta, Autor - PAP/Alena Solomonova
- Mamy do czynienia z szantażem wobec Zachodu, wobec społeczności międzynarodowej, że Rosja będzie w stanie wywołać klęskę żywnościową - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Walenty Baluk, dyrektor Centrum Europy Wschodniej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rosja oficjalnie wycofała się z porozumienia zbożowego z Ukrainą.
  • Wygasło porozumienie zbożowe pozwalające na eksport surowca z Ukrainy, Rosja zdecydowała się nie przedłużać umowy
  • Blokada może prowadzić do dalszej destabilizacji gospodarki Ukrainy i rynków rolnych Unii Europejskiej, a nawet do globalnej klęski głodu

Federacja Rosyjska nie przedłużyła umowy, która została wynegocjowana przez ONZ i Turcję i przez ostatni rok, od lipca 2022 roku, pozwalała uniknąć światowego kryzysu żywnościowego. Rosja zobowiązała się wówczas nie atakować ukraińskich statków wiodących zboże z portu w Odessie.

Wcześniej Rosjanie blokowali czarnomorskie porty, uniemożliwiając transport 20 milionów ton zboża z Ukrainy głównie do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Ponowna blokada znów może stać się dla Rosji narzędziem destabilizacji nie tylko gospodarki Ukrainy, ale także rynków rolnych w Unii Europejskiej.

"Rosja jest państwem terrorystycznym"

- Analizując zachowania prezydenta Władimira Putina i Federację Rosyjskie, trzeba wyraźnie powiedzieć, że Rosja jest nie tylko państwem wspierającym terroryzm, ale państwem terrorystycznym. Zatem tradycyjną metodą oddziaływania jest szantaż. I w tym przypadku mamy do czynienia z szantażem wobec Zachodu, wobec społeczności międzynarodowej, że Rosja będzie w stanie wywołać klęskę żywnościową, klęskę głodu - podkreśla prof. Walenty Baluk.

Nasz gość podkreśla, że tego rodzaju działania ze strony tego państwa miały już miejsce w historii. - Wystarczy wspomnieć chociażby Wielki Głód w Ukrainie w latach 1932-33. A zatem pytanie - czy należy na poważnie traktować groźbę Władimira Putina? Oczywiście - zapewnia.

Kilka celów na raz

Prof. Walenty Baluk ocenia, że swoim działaniem Władimir Putin próbuje zrealizować kilka swoich celów na raz. - Rosja chce po pierwsze zwiększyć eksport swojego zboża. Próbuje zdestabilizować Ukrainę, żeby przez dłuższy czas po wojnie Ukraina nie była w stanie odbudować swojego potencjału i odzyskać rynków rolnych w skali nie tylko europejskiej, ale także globalnej. A wystarczy powiedzieć, że Ukraina produkowała ponad 10 proc. zbóż w skali światowej i tutaj oczywiście stanowiła konkurencję dla Federacji Rosyjskiej - mówi.

Nie bez znaczenia jest również kwestia sankcji nałożonych na agresora. - Rosja oczywiście chce, żeby Zachód wyraził zgodę na włączenie przynajmniej niektórych rosyjskich banków do systemu SWIFT - mówi ekspert.

Czytaj także:


POSŁUCHAJ

28:58

Prof. Walenty Baluk: Rosja szantażuje Zachód wywołaniem klęski głodu (Więcej świata/Jedynka)

 

Ponadto w audycji:

- Niezależna grupa monitorująca przemieszczanie się wojsk na Białorusi "Biełaruski Hajun" podała, że kolumna pojazdów Grupy Wagnera wjechała na Białoruś. Obecność Wagnerowców na Białorusi potwierdził też zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Polskie władze monitorują sytuację.

- Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Redzikowo w województwie pomorskim, gdzie powstaje tarcza antyrakietowa. Szef rządu poinformował, że inwestycja weszła w ostatnią fazę realizacji i będzie gotowa do końca tego roku. Budowa tarczy antyrakietowej na Pomorzu to element zacieśniania współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

- Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak od poniedziałku będzie przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Odwiedzi m.in. główną bazę V Korpusu Sił Lądowych USA w Fort Knox, gdzie będzie uczestniczył w uroczystym przekazaniu obowiązków zastępcy dowódcy korpusu generałowi Maciejowi Jabłońskiemu. Minister Mariusz Błaszczak będzie uczestniczył również w posiedzeniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.

- W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt Unia Europejska-Ameryka Łacińska. W szczycie będzie uczestniczył od wtorku (18.07) premier Mateusz Morawiecki. Jednym z tematów poruszonych podczas dwudniowych rozmów będzie kwestia rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wsparcie dla Kijowa. UE zawarła też porozumienie z Tunezją ws. przeciwdziałania nielegalnej migracji.

- Do Europy dodarł klin gorąca znad Afryki. Na południu kontynentu mogą paść rekordy temperatury, ale silne upały odczuwalne są także na północy i wschodzie kontynentu.

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Materiały i relacje: Wojciech Cegielski, Marek Wałkuski, Beata Płomecka, Michał Strzałkowski

Goście: prof. Walenty Baluk (dyrektor Centrum Europy Wschodniej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), Michał Baranowski (dyrektor zarządzający German Marshall Fund of the United States)

Data emisji: 17.07.2023

Godzina emisji: 17.19

mgc

Teatr! To lubię
Teatr! To lubię
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.