Bursztyn, czyli polskie złoto znad Bałtyku. Kiedy i gdzie go szukać?

Data publikacji: 26.07.2023 12:00
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 13:34
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Die Ausweitung des Strandes in Sopot ist im Gange. Bei den Grabungsarbeiten kommen auch Bernsteinstücke ans Tageslicht, was viele neugierige Spaziergänger anlockt.
Die Ausweitung des Strandes in Sopot ist im Gange. Bei den Grabungsarbeiten kommen auch Bernsteinstücke ans Tageslicht, was viele neugierige Spaziergänger anlockt. , Autor - Shutterstock/Milla77
Od najdawniejszych czasów był używany jako kamień ozdobny i leczniczy. Amulety wyrabiano z niego już w paleolicie, a niezwykłym powodzeniem cieszył się w Cesarstwie Rzymskim. Dziś wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, jubilerskim i w medycynie - bursztyn bałtycki, zwany także bałtyckim złotem. Czym jest? Jak powstał? Gdzie występuje i dlaczego wciąż jest tak popularny?
  • Nazwa bursztyn pochodzi od niemieckiego słowa "bernstein", czyli płonący kamień.
  • Bursztyn bałtycki to mineraloid - tworzywo pochodzenia organicznego powstałe z żywicy drzew.
  • Aby z żywicy utworzył się bursztyn, musi dojść do interakcji ze słoną wodą.
  • Miejsca, gdzie teraz znajdujemy bursztyny, to złoża wtórne.

- Bursztyn bałtycki to mineraloid. Nie jest to skała, jest to tworzywo pochodzenia organicznego powstałe z żywicy drzew, które otaczały Pramorze Północne, rosnących przed kilkudziesięcioma milionami lat - mówi w "Eurece" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Barbara Słodkowska z Państwowego Instytutu Geologicznego. - Wokół tego zbiornika morskiego, na terenach lądowych północnych, czyli powiedzmy dzisiejszej Skandynawii, Fenoskandii, oraz południowych, czyli na terenach Masywu Czeskiego, bloku małopolskiego, rosły te bursztynodajne lasy - dodaje. 

Z jakiego drzewa pochodzi bursztyn bałtycki? 

- Wiele dziesiątków lat zastanawiano się nad tym, a i tak do końca tej zagadki nie rozwiązano, pomimo stosowania różnych metod. Niemniej jednak należy przypuszczać, że bursztyn bałtycki tworzył się z żywicy drzew iglastych - wyjaśnia gość Jedynki. 

POSŁUCHAJ

23:40

Bursztyn. Polskie złoto znad Bałtyku (Eureka/Jedynka)

- Sama nazwa bursztyn pochodzi od niemieckiego słowa "bernstein", czyli płonący kamień. Bursztyn się dobrze palił i nawet w wiekach poprzednich, na terenach dzisiejszego obwodu królewieckiego, palono w piecach bursztynem, czyli trochę tego bursztynu z dymem puszczono - mówi i dodaje, że bursztyn ma nieprawdopodobne właściwości. - Przede wszystkim jest bardzo lekki, miękki, łatwy do urabiania. Cechą charakterystyczną wyróżniającą bursztyn spośród innych żywic kopalnych jest zawartość kwasu bursztynowego, która mieści się w granicach do 7-8 proc. w bursztynie bałtyckim. 

Gdzie w Polsce szukać bursztynu? 

Prof. Barbara Słodkowska mówi, że bursztynu najlepiej szukać na plażach w rejonie Zatoki Gdańskiej. Najwięcej zalega go na plaży po sztormach. - Należy jednak pamiętać, że nie jest on związany z Bałtykiem jako takim. To, gdzie go teraz znajdujemy, to złoża wtórne. Złoża pierwotne, czyli tam, gdzie najpierw się osadził, to osady z wieku eoceńskiego, około 40-50 mln lat temu. Wtedy rosły te obficie żywicujące lasy. Osady zawierające bursztyn były przez wiele lat rozmywane - wyjaśnia ekspertka i dodaje, że jeśli chodzi o znaleziska na ziemiach polskich, przyczynił się do tego także lądolód, który pierwotne osady zawierające bursztyn rozciągnął dosyć daleko na terenie Polski, dlatego m.in. Kurpie i Bory Tucholskie to także tereny bogate w złoża bursztynu. 

- To wszystko to złoża wtórne, ale żeby z żywicy zrobił się bursztyn, trzeba było jeszcze pewnych procesów. Żywica płynęła po pniach, wypełniała przestrzenie wewnątrz pni, jak również była na ściółce leśnej i takie inkrustowane właśnie tą żywicą gałęzie, pnie i kawałki tej ściółki były wodami powierzchniowymi transportowane do rzek, a następnie do morza. To jest warunek konieczny, żeby w ogóle z żywicy utworzył się bursztyn. Musi mieć interakcję ze słoną wodą - mówi profesor. 

Magiczny kamień 

- W różnych wierzeniach bursztyn, ponieważ łatwo się pali i wydziela przyjemny żywiczny zapach, był stosowany jako kadzidło. Urodę bursztynu przede wszystkim dostrzegamy jednak w wyrobach jubilerskich, które do dziś są doceniane. W mojej opinii jest to magiczny kamień, bo w bursztynie zaklęty jest czas. To nieprawdopodobne medium, bo dostajemy inkluzje, czyli wtrącenia różnych szczątków organicznych: małych owadów, pajęczaków czy szczątków roślin - podkreśla rozmówczyni Jakuba Domoradzkiego. 

- Wyjątkowe w tym jest to, że to jest w trójwymiarze i właściwie zachowało wszystkie cechy takie jak w momencie złapania się w tę pułapkę. Obserwując bursztyn, trzeba przyznać, że naprawdę odbywamy podróż w czasie. Jest to nieprawdopodobny kamień. Możemy 40 kilka milionów lat wstecz obserwować organizmy, które żyją do dziś, jak również wymarłe - dodaje.  

Ponadto w audycji:

Indie podbijają kosmos. Z portu kosmicznego w stanie Andhra Pradesh na południowym wschodzie Indii wystartowała rakieta, która ma wylądować na Księżycu. Jeśli misja Chandrayaan-3, co w sanskrycie oznacza "statek księżycowy", zakończy się sukcesem, Indie zostaną czwartym krajem świata, któremu uda się miękko lądować na Księżycu - po Stanach Zjednoczonych, byłym ZSRS i Chinach. O misjach księżycowych w przeszłości i w przyszłości w rozmowie z dr. Piotrem Witkiem z Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: prof. Barbara Słodkowska (Państwowy Instytut Geologiczny), dr Piotr Witek (Planetarium Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 25.07.2023

Godzina emisji: 19.30

kh

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.