Dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych podczas wspólnej zabawy poznają bogactwo tradycji różnych krajów i uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.
Spotkanie wielu kultur
- Bardzo mi się ta idea podoba, że dzieci z różnych narodowości, różnych kultur, różnego koloru skóry są razem. Jak to się mówi, kamracą się. I one potem już będą wiedziały, gdzie jest Polska, jacy są Polacy, że ludzie są życzliwi - mówi jedna ze słuchaczek koncertów, która obserwuje festiwal każdego dnia.
Jej słowa potwierdza jeden z zagranicznych uczestników wydarzenia: - Cieszymy się, że możemy poznać obyczaje i tradycje innych kultur. Wierzymy, że przyjaźń zawiązana na festiwalu z innymi zespołami pozostanie na długo. Polska jest przepiękna i będziemy chcieli do niej wracać.
Przedwojenne tradycje
W imprezie, która trwa od 23 do 29 lipca, bierze udział ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.
Festiwal nawiązuje w swoich założeniach do przesłanek programowych Święta Gór - przedwojennej imprezy, zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich w 1935 roku. Czwarta edycja tego niezwykłego wydarzenia, którego głównym celem była "ochrona swojszczyzny", odbyła się w 1938 roku właśnie w Nowym Sączu.
Zobacz także:
---
Najlepsze reportaże najlepszych reportażystów Polskiego Radia
"Reportaż był już wtedy, kiedy pierwszy troglodyta przyniósł wiadomość o polanie, na której się pasą mastodonty. Reportaż tkwi fizjologicznie w naturze ludzkiej. Jeżeli nie przychodził natłok zdarzeń, zawsze zaczynał zahaczać o literaturę piękną, żeby oddać nie tylko dwuwymiarowość świata, ale jego kolor, jego zapach, jego dźwięk. Wszystko to w poszukiwaniu prawdy o człowieku. Reportaż" - Melchior Wańkowicz.
Ciekawość świata i ludzi to dar, z którym przychodzimy na świat. Właśnie ta ciekawość, nieustanna chęć poznawania i dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami niejako wyznaczyły wielu z nas drogę zawodowego rozwoju. To droga niekończących się fascynacji, olśnień, zmagań z trudną materią życia i sztuki, z samymi sobą wreszcie.
Tytuł reportażu: "Dzieci Gór"
Autorka: Monika Chrobak
Data emisji: 28.07.2023
Godzina emisji: 00.35
mgc
Do Nowego Sącza przybyły zespoły z krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Reportaż "Dzieci Gór" - Jedynka - polskieradio.pl