Do Nowego Sącza przybyły zespoły z krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Reportaż "Dzieci Gór"

Data publikacji: 28.07.2023 07:20
Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 09:30
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
 Korowód uczestników 30. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" przeszedł 23 lipca ulicami Nowego Sącza
Korowód uczestników 30. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" przeszedł 23 lipca ulicami Nowego Sącza, Autor - PAP/Grzegorz Momot
W Nowym Sączu trwa 30. Międzynarodowy Festiwal Święto Dzieci Gór. To miejsce spotkania polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych reprezentujących różne grupy etniczne polskich Karpat oraz z innych krajów z kilku kontynentów. Podczas tegorocznej edycji można zobaczyć grupy nie tylko z Europy, ale też z Azji, Afryki i obu Ameryk. Towarzyszą im zespoły reprezentujące folklor beskidzki, pogórzański, lachowski i podhalański.
  • W Nowym Sączu od 23 do 29 lipca odbywa się 30. Międzynarodowy Festiwal Święto Dzieci Gór.
  • Prezentują się na nim zespoły folklorystyczne z krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.
  • W imprezie bierze udział ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych podczas wspólnej zabawy poznają bogactwo tradycji różnych krajów i uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.

Spotkanie wielu kultur

Przez siedem festiwalowych dni razem mieszkają, koncertują, jeżdżą na wycieczki. Na koncert finałowy przygotowują wspólny program z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów.

- Bardzo mi się ta idea podoba, że dzieci z różnych narodowości, różnych kultur, różnego koloru skóry są razem. Jak to się mówi, kamracą się. I one potem już będą wiedziały, gdzie jest Polska, jacy są Polacy, że ludzie są życzliwi - mówi jedna ze słuchaczek koncertów, która obserwuje festiwal każdego dnia.

Jej słowa potwierdza jeden z zagranicznych uczestników wydarzenia: - Cieszymy się, że możemy poznać obyczaje i tradycje innych kultur. Wierzymy, że przyjaźń zawiązana na festiwalu z innymi zespołami pozostanie na długo. Polska jest przepiękna i będziemy chcieli do niej wracać.

Przedwojenne tradycje

W imprezie, która trwa od 23 do 29 lipca, bierze udział ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Festiwal nawiązuje w swoich założeniach do przesłanek programowych Święta Gór - przedwojennej imprezy, zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich w 1935 roku. Czwarta edycja tego niezwykłego wydarzenia, którego głównym celem była "ochrona swojszczyzny", odbyła się w 1938 roku właśnie w Nowym Sączu.

POSŁUCHAJ

19:43

Reportaż "Dzieci Gór" - Monika Chrobak (Reportaż w radiowej Jedynce)

 

Zobacz także:

---

Najlepsze reportaże najlepszych reportażystów Polskiego Radia

"Reportaż był już wtedy, kiedy pierwszy troglodyta przyniósł wiadomość o polanie, na której się pasą mastodonty. Reportaż tkwi fizjologicznie w naturze ludzkiej. Jeżeli nie przychodził natłok zdarzeń, zawsze zaczynał zahaczać o literaturę piękną, żeby oddać nie tylko dwuwymiarowość świata, ale jego kolor, jego zapach, jego dźwięk. Wszystko to w poszukiwaniu prawdy o człowieku. Reportaż" - Melchior Wańkowicz.

Ciekawość świata i ludzi to dar, z którym przychodzimy na świat. Właśnie ta ciekawość, nieustanna chęć poznawania i dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami niejako wyznaczyły wielu z nas drogę zawodowego rozwoju. To droga niekończących się fascynacji, olśnień, zmagań z trudną materią życia i sztuki, z samymi sobą wreszcie.

Tytuł reportażu: "Dzieci Gór"

Data emisji: 28.07.2023

Godzina emisji: 00.35

mgc

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.