Formacje policyjne w Polsce. Jakie mają zadania?

Data publikacji: 28.07.2023 17:30
Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 19:03
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
policja
policja, Autor - Shutterstock/DarSzach
W poniedziałek (24 lipca) obchodziliśmy Święto Policji. Z tej okazji w "Bezpiecznej Jedynce" mówiliśmy o różnorodności tej formacji mundurowej, która strzeże naszego bezpieczeństwa. Izabela Kostyszyn i Patryk Kuniszewicz nie tylko przyjrzeli się pracy policji, ale także sprawdzili, jakich policjantów możemy spotkać na co dzień. 

- Stanowimy oczywiście całość, jak jeden dobry organizm, ale tych służb jest kilka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka. - Drogówka, policjanci służby prewencyjnej, służba kryminalna, śledcza, policjanci wspomagający służbę w zakresie organizacyjnym, logistycznym czy technicznym - wylicza.

Policja pracuje nie tylko na lądzie. - Najważniejszymi zadaniami, jakie mamy, jest dbanie o bezpieczeństwo osób wypoczywających na wodzie i nad wodą. Przede wszystkim są to patrole w dzień i w nocy. Pracujemy cały rok - mówi młodsza aspirant Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Czym zajmuje się policja konna?

Policjanci w swojej pracy wykorzystują samochody, motory, łodzie, rowery... ale także konie. - Konie wykorzystywane są przede wszystkim do patroli na terenach zielonych, jak parki, lasy czy skwery. Oprócz tego nasze zadania dotyczą przede wszystkim zabezpieczenia imprez masowych - mówi w "Bezpiecznej Jedynce" sierżant sztabowy Mateusz Lis z ogniwa konnego policji. 

Jak mówi, w warszawskiej policji służy obecnie 20 koni, ale dodaje, że jest to największa jednostka w całym kraju. W sumie w polskiej policji służy 56 koni. 

Czy Dzielnicowy to policjant? 

Inspektor Mariusz Ciarka przypomniał w Programie 1 Polskiego Radia także o pracy policjantów dzielnicowych. - To musi być Alfa i Omega od wszystkiego, począwszy od poradzenia nam, co zrobić w danej sytuacji, przez interwencję, po porady psychologiczne. To bardzo ważna profesja w naszej policji - policjant pierwszego kontaktu - mówi Mariusz Ciarka. 

Święto Policji przypada 24 lipca. Tego dnia w 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. W tym roku obchodziliśmy 104. rocznicę powstania formacji.

Podczas obchodów prezydent wręczył funkcjonariuszom Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę, a minister spraw wewnętrznych z komendantem głównym wręczyli odznaczenia resortowe, w tym Medale za Zasługi dla Policji i Medale im. podkom. Andrzeja Struja.

Odbyła się także uroczysta promocja funkcjonariuszy na pierwszy stopień oficerski, a nowo przyjęci policjanci garnizonu stołecznego złożyli ślubowanie. Wydarzenie zakończyła defilada policyjnych pododdziałów przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

POSŁUCHAJ

11:05

Formacje policyjne w Polsce. Jakie mają zadania? (Bezpieczna Jedynka)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Goście: Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji), Aleksandra Wasiak (młodszy aspirant), Mateusz Lis (sierżant sztabowy)

Data emisji: 28.07.2023 r.

Godzina emisji: 17.13

kh

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.