19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej odpowiada na wsparcie bezpieczeństwa polskiej granicy, uzupełniając zdolności, jakie posiada 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. - Brygada patrzy w jednym kierunku: na wschód i poza granice naszego kraju, aby strzec jego bezpieczeństwa – wyjaśnia gen. bryg. Maciej Klisz.
WOT funkcjonują już siódmy rok. W tym czasie brały udział m.in. w działaniach związanych z pandemią koronawirusa. Wspierają również bezpieczeństwo granicy wschodniej, jak i angażują się w pomoc przy przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy.
- Te trzy operacje pokazują, jak ważnym elementem są żołnierze w oliwkowych beretach. Z kolei wojna na Ukrainie pokazała bardzo wyraźnie, że formacje terytorialne są bardzo znaczącym uzupełnieniem systemu bezpieczeństwa państwa, nie tylko w czasie pokoju, nie tylko w czasie kryzysu, ale także podczas wojny - tłumaczy gen. bryg. Maciej Klisz.
Współpraca ze Strażą Graniczną
Gen. bryg. Maciej Klisz zwraca uwagę, że WOT od pierwszego dnia, czyli od 2 września 2021 roku, uczestniczą we wsparciu Straży Granicznej, jeśli chodzi o ochronę bezpieczeństwa i porządku na granicy polsko-białoruskiej.
- WOT bierze udział w tej operacji. Kilkuset żołnierzy WOT każdego dnia wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej bezpośrednio na granicy państwa. Przede wszystkim biorą udział w patrolowaniu granicy i wystawianiu posterunków obserwacyjnych (…). Korzystamy tutaj z ochrony prawnej czy systemu prawnego Straży Granicznej, wspierając ją w codziennych obowiązkach, mając na uwadze niestety bardzo liczne naruszenia czy próby przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom - mówi gość Jedynki.
Jakie zadania mają żołnierze WOT?
Żołnierze WOT odpowiadają za obronę ojczyzny, ale również za wsparcie lokalnych społeczności w ramach zarządzania kryzysowego, m.in. biorą udział w poszukiwaniach osób zaginiony, ale także w operacjach przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń czy pomagają przy lokalnych podtopieniach, pożarach bądź innych zniszczeniach.
- Grup zadań, które realizuje WOT na co dzień, jest bardzo wiele. Nie ma dnia, aby żołnierze w oliwkowych beretach nie brali udział we wsparciu systemu zarządzania kryzysowego w całym państwie - twierdzi gen. bryg. Maciej Klisz.
Obecnie w służbie jest ponad 37 tys. żołnierzy WOT. - To pokazuje, że robi się pewna moda na WOT. Nie ukrywam, że WOT stał się taką przepustką do służby zawodowej. Bardzo wielu żołnierzy WOT decyduje się na zostanie żołnierzem zawodowym, co cieszy szczególnie w kontekście rozwoju Sil Zbrojnych i pokazuje, że WOT są dobrym przetarciem się w służbie wojskowego do podjęcia decyzji: "Tak, chcę być żołnierzem zawodowym" - kontynuuje nasz rozmówca.
Według statystyk ponad 30 proc. żołnierzy odchodzących z WOT trafia do służby zawodowej.
Czytaj także:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzili: Karolina Rożej i Paweł Zieliński
Materiał: Aleksandra Piela
Data emisji: 9.08.2023
Godzina emisji: 6.46
DS
Wojska Obrony Terytorialnej. "Żołnierze odpowiadają za obronę ojczyzny i pomagają lokalnym społecznościom" - Jedynka - polskieradio.pl