Odpowiedzialność za opiekę nad chorymi rodzicami. Reportaż "Trudne decyzje" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 22.08.2023 13:04
Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 13:05
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Premier Donald Tusk: liczę na szybki podpis prezydenta pod nowelą ustawy o pomocy społecznej
Premier Donald Tusk: liczę na szybki podpis prezydenta pod nowelą ustawy o pomocy społecznej, Autor - Shutterstock/evrymmnt
Marcel Andino Velez z wyksztalcenia jest etnografem i antropologiem. Był dyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale zrezygnował ze swojej pracy by zająć się swoimi przewlekle chorymi rodzicami, jednak nie wszyscy mogą opiekować się seniorami. Historie te przedstawia Joanna Bogusławska w reportażu "Trudne decyzje". Zapraszamy do wysłuchania. 

Kiedy ta pomoc staje się niezbędna?

Często dzieci nie zdają sobie sprawy, że rodzice czy bliskie osoby są już na tyle niedołężne, że potrzebują stałej opieki. Niekiedy takie sytuacje przychodzą znienacka, m.in. wtedy, kiedy choroba szybko postępuje. - To jest coś co długo od siebie odsuwamy i nie chcemy widzieć - mówi Magda Jaros, autorka książki "Oddam matkę w dobre ręce. Cała prawda o domach opieki". - Nasi rodzice, którzy byli dla nas do tej pory życiową podporą, pomagali nam rozwiązywać problemy i którzy służyli radą, nagle osuwają się gdzieś w swój świat. Dość często wiąże się to z chorobami, demencją czy chorobą Alzheimera, która w ogóle zmienia osobowość ludzi - podkreśla. 

- Dla tych ludzi, dorosłych dzieci, którzy mają już ponad 50 lat, często poradzenie sobie z tym, że to teraz ja jestem sterem, to duża psychologiczna zmiana - dodaje Magda Jaros. 

Gdy rodzice chorują

Mama Marcela zmagała się z depresją, a kiedy ojciec zachorował na demencję, jej objawy się nasiliły. Zajmował się więc mamą i ojcem, który zmarł trzy lata temu. - Tata pochodził z Ekwadoru, przyjechał do Polski na stypendium UNESCO i poznał moją mamę pierwszego dnia studiów na Wydziale Socjologii UW i to była miłość do grobowej deski - opowiada Marcel Andino Velez. - Momentem, kiedy pomyślałem, że ta opieka to będzie mój nowy obowiązek w życiu, było wtedy, kiedy zauważyłem, że tata nie umie już obsłużyć glukometru, później zapominał brać insuliny, która przy cukrzycy była dla niego jakby najważniejszą rzeczą - mówi bohater reportażu.

Teraz Marcel pomaga innym w opiece nad ich starszymi rodzicami. - Dla mnie najważniejsza jest siła i to, żeby być otwartym, każdy robi to inaczej, ale najważniejsze, że wszyscy się starają - przyznaje. 

Nie wszyscy mogą zająć się swoimi rodzicami. Mama Marty z chorobą Alzhaimera trafiła do domu opieki. Decyzja była trudna, ale jedyna możliwa.  Kiedy musimy się zmierzyć z odpowiedzialnością i opieką nad swoimi starszymi rodzicami? Jak wygląda rzeczywistość domów opieki? Jak samemu przez lata zajmować się bliskimi?  O tym w reportażu: 


POSŁUCHAJ

29:08

"Trudne decyzje" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Jedynka)

 

Czytaj również: 

Reportażyści Studia jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Ciekawość świata i ludzi to dar, z którym przychodzimy na świat. Właśnie ta ciekawość, nieustanna chęć poznawania i dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami niejako wyznaczyła wielu z nas drogę zawodowego rozwoju. To droga niekończących się fascynacji, olśnień, zmagań z trudną materią życia i sztuki, z samym sobą wreszcie.


Tytuł reportażu: "Trudne decyzje"

Data emisji: 22.08.2023 r. 

Godzina emisji: 2.14

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.