Przerwane dostawy Nord Stream 1
Dostawy gazociągiem Nord Stream 1 zostały przerwane przez Gazprom pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Nord Stream II nigdy zaś nie został uruchomiony, ponieważ władze niemieckie zrezygnowały z dostaw błękitnego paliwa tą drogą. Po wybuchu rosyjskiej agresji na Ukrainę jesienią obie rury zostały uszkodzone przez eksplozje, których sprawców jeszcze nie ustalono, choć teorii jest wiele. Śledztwa w tej sprawie trwają w Niemczech, Szwecji i Danii.
- Niemcy cały czas tęsknią za korzyściami, jakie płynęły dla nich wraz z tym rosyjskim gazem - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Patrycja Tepper z Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu. - Niemcy byli nastawieni na rosyjski gaz, ale nie zakładali tak drastycznej opcji, jaka się wydarzyła, czyli całkowite zatrzymanie dostaw. Teraz muszą myśleć nad sposobami, jak zastąpić ten gaz - podkreśla gość Jedynki.
Niemiecka gospodarka i relacje z Rosją
Zdaniem ekspertki dobre relacje niemiecko-rosyjskie są potrzebne, żeby czerpać korzyści z taniej energii. - Oczywiście też firmy, które działały w Rosji, były potężnym lobby, które współpracowało z biznesem rosyjskim. Z kolei rosyjscy lobbyści również działali na terenie Niemiec i przekonywali, że ta energia, gaz to jest energia pomocowa, że póki nie będzie w pełni możliwej transformacji energetycznej przy pomocy OZE, to ten gaz jest niezbędny - stwierdza.
Wznowienie przesyłu rosyjskiego gazu
Publicyści "Rheinische Post" uważają, że dopóki w Niemczech rządzi koalicja SPD-FDP-Zieloni, wznowienie dostaw rosyjskiego gazu będzie niemożliwe. Wypowiedź dyrektora finansowego nadreńskiej firmy E.ON zachęciła jednak do snucia spekulacji o przyszłości. Media wskazują na rosnące notowania partii AfD, która od miesięcy zbiera punkty na składaniu obietnic reanimacji relacji gospodarczych z Rosją.
Premier Saksonii i wiceszef CDU Michael Kretschmer zarzucił ostatnie pozory bezstronności, mówiąc otwarcie o wznowieniu przesyłu rosyjskiego gazu po zakończeniu wojny.
- Premier Saksonii tutaj regularnie wypowiada się na temat tego, że należy naprawić Nord Stream, że jest to wielomiliardowa inwestycja, która popadnie w ruinę, jeżeli teraz jej się nie zabezpieczy, a trzeba pomyśleć o tym czasie po wojnie - zaznacza Patrycja Tepper.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- Dania i Holandia potwierdziły, że przekażą Ukrainie samoloty F-16. Wcześniej zgodę na przekazanie Ukrainie przez Holandię i Danię amerykańskich myśliwców F-16 wydały Stany Zjednoczone. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego oraz rozmowie z gościem - prof. Maciejem Milczanowskim z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- Ratyfikacja przystąpienia Szwecji do NATO oraz wojna na Ukrainie były głównymi tematami wczorajszego spotkania prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Turcja pracuje również nad wypracowaniem osobnego porozumienia zbożowego wspólnie z Rosją i Katarem. Oficjalnie trójstronne porozumienie ma zagwarantować Rosji szlaki eksportu zboża do Afryki i ma być "uzupełnieniem" umowy zbożowej z ONZ, ale społeczność międzynarodowa obawia się, że w praktyce będzie to handel zbożem skradzionym na Ukrainie. Relacja Piotra Piętki oraz rozmowa z Adamem Michalskim z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Patrycja Tepper (Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu), prof. Maciej Milczanowski (Uniwersytet Rzeszowski), Adam Michalski (OSW)
Data emisji: 23.08.2023 r.
Godzina emisji: 17.19
IAR/ans