Jak powstało jezioro pod Warszawą?
Zalew Zegrzyński powstał w latach 1958-1963 jako zbiornik retencyjny rzeki Narwi, który pełnił funkcje rezerwuaru wodnego dla aglomeracji warszawskiej. Leży w Kotlinie Warszawskiej, w powiecie legionowskim. Ma powierzchnię 30,3 km kw., objętość 89 960 tys. m sześc. i średnią głębokość ok. 3 m. Został wybudowany jako najniżej położony element kaskady zbiorników na Bugu. Ostatecznie z budowy części zbiorników zrezygnowano. - Budowa tego jeziora była wówczas ogromnym przedsięwzięciem - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Konrad Szostek z Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego.
Dzisiaj jezioro jest wykorzystywane przede wszystkim do celów rekreacyjnych oraz jako rezerwuar wody pitnej dla aglomeracji warszawskiej. - Połowa Warszawy, zwłaszcza ta północna część, pije wodę z Jeziora Zegrzyńskiego. Najmłodszy zakład Wodociągu Północnego, zakład w Wieliszewie, powstały w latach 80., zaopatruje większość Warszawy w wodę, czyli uzdatniania wodę z jeziora tak, żeby była dobra do picia i zdrowa dla mieszkańców - podkreśla gość Jedynki.
Jezioro Zegrzyńskie jest jedną z największych atrakcji Mazowsza. Na przestrzeni lat przybywały tutaj nawet koronowane głowy. - Polscy królowie wybrali to miejsce na swój letni dwór. Pierwszy był tutaj Zygmunt III Waza. W myśl ówczesnej mody chciał mieć pod miastem swoją letnią rezydencję. Wybór padł na Nieporęt, który był położony w gęstych lasach i można było sobie tu urządzać polowania. Po nim był m.in. Władysław IV, a następnie Jan Kazimierz - opowiada Konrad Sztostek.
Przygoda z windsurfingiem
Położony niedaleko Warszawy akwen wodny jest popularnym miejscem do uprawiania windsurfingu. To duża powierzchnia wodna z dobrymi warunkami wiatrowymi. Na jeziorze znajdują się ośrodki windsurfingowe, gdzie można wynająć sprzęt lub wziąć lekcje windsurfingu. Od czego najlepiej zacząć przygodę z tym sportem? - Jeśli chodzi o początki nauki, to wiatru wystarczy naprawdę bardzo mało, są to głównie ćwiczenia równoważne na desce. (...) Ważne, żeby zaczynać swoją przygodę z windsurfingiem w miejscu do tego dostosowanym i na sprzęcie takim, który jest faktycznie ułatwiający naukę, a nie przeszkadzający - wyjaśnia instruktorka Anna Leciejewska.
Wypoczynek i bezpieczeństwo nad wodą
Ratownicy WOPR byli obecni od początku istnienia jeziora w poszczególnych portach. - Było to uwarunkowane tym, że możliwości łodzi motorowych (niezbyt szybkich w tamtych czasach) wymagały tego, żeby te drużyny były gęsto rozłożone dookoła jeziora - opowiada Krzysztof Jaworski, prezes legionowskiego WOPR. - W 1998 roku powstało Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z bazą ratowniczo-szkoleniową w Zegrzu Południowym. Przy dzisiejszych możliwościach jednostek ratunkowych wystarczy ta jedna baza. My jesteśmy w stanie w ciągu kilku minut być w każdym miejscu jeziora - podkreśla.
W sezonie letnim na terenie jeziora znajdują się trzy strzeżone kąpieliska. - To jest kąpielisko na dzikiej plaży w Nieporęcie, plaży gminnej w Serocku i plaży gminnej w Wieliszewie. Na tych kąpieliskach pracuje dziesięciu ratowników i zachęcamy, żeby korzystać z kąpieli właśnie w tych rejonach, gdzie znajdują się ratownicy. Pamiętajmy, że zawsze możemy wtedy liczyć na ich pomoc - zaznacza Krzysztof Jaworski.
Nad Zegrzem można wędkować?
Jak wyjaśnia Andrzej Wojciechowski z Koła Wędkarskiego w Białobrzegach, są ściśle wyznaczone okresy, w których można łowić ryby. - Np. szczupak okres ochronny ma od 1 stycznia do 30 kwietnia, ale w tym roku zakaz wędkowania był przedłużony aż do 30 czerwca na całym akwenie - mówi. - W jeziorze jest około 40 rodzajów ryb. Najbardziej popularne są: lin, karaś, leszcz, karp, a z drapieżników: szczupak, sandacz, sum, okoń - wylicza.
W Polsce, aby móc legalnie łowić ryby, wędkarz musi spełnić kilka wymagań: posiadać ważną kartę wędkarską, uiścić opłatę składkową oraz mieć pozwolenie na wędkowanie na danym akwenie.
Uprawianie różnych sportów wodnych
Jezioro Zegrzyńskie to fantastyczne miejsce nie tylko do rekreacji, ale również do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Teren gminnego Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt – Pilawa, to miejsce, w którym chętnie przebywają właściciele jachtów i osoby ceniące spokojny wypoczynek.
- Każdy, kto chciałby przepłynąć się po naszym pięknym jeziorze, może skorzystać z żeglugi pasażerskiej. Niestety, tylko dwa statki pływają regularnie. Jeden to Zefir, który pływa z Warszawy do Serocka tylko w weekendy. Jest również statek pasażerski Albatros, który z mola w Serocku oferuje bardzo fajne, krótkie wycieczki statkiem po jeziorze - mówi w radiowej Jedynce Zbigniew Szumera, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Gdyńskiego. - Jezioro Zegrzyńskie jest to mekka dla żeglarzy, kajakarzy oraz pasjonatów sportów wodnych i rekreacji w wodzie - dodaje.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Goście: Konrad Szostek (Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne), Zbigniew Szumera (Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego), Krzysztof Jaworski (prezes Legionowskiego WOPR), Anna Leciejewska (instruktorka windsurfingu), Karolina Skowrońska (żeglarka, drużynowa mistrzyni świata w żeglarskiej klasie Micro, zawodniczka sekcji żeglarskiej Legi Warszawa Sailing Legia), Andrzej Wojciechowski (Koło Wędkarskie w Białobrzegach), Mikołaj Madejak ( Stowarzyszenie Na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego)
Data emisji: 2.09.2023 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00
ans/kc
Popularne miejsce wśród żeglarzy, oaza wypoczynku pod Warszawą. Jedynka nad Jeziorem Zegrzyńskim - Jedynka - polskieradio.pl