Popularne miejsce wśród żeglarzy, oaza wypoczynku pod Warszawą. Jedynka nad Jeziorem Zegrzyńskim

Data publikacji: 02.09.2023 14:11
Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 14:35
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jezioro Zegrzyńskie jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych na Mazowszu.
Jezioro Zegrzyńskie jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych na Mazowszu. , Autor - Shutterstock/ArtMediaFactory
Mieszkańcom Warszawy i Mazowsza to miejsce nie jest obce. Mowa o Jeziorze Zegrzyńskim (potocznie nazywanym Zalewem Zegrzyńskim), które w tym roku obchodzi okrągły, sześćdziesiąty jubileusz powstania. 
  • 22 lipca 2023 minęło 60 lat od powstania Jeziora Zegrzyńskiego, nazywanego również przez dużą część mieszkańców Warszawy i okolic Zalewem Zegrzyńskim. 
  • Zalew Zegrzyński ma wiele plaż, które znajdują się w różnych częściach jeziora.
  • Jedną z głównych atrakcji jest Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy Nieporęt-Pilawa.

Jak powstało jezioro pod Warszawą?

Zalew Zegrzyński powstał w latach 1958-1963 jako zbiornik retencyjny rzeki Narwi, który pełnił funkcje rezerwuaru wodnego dla aglomeracji warszawskiej. Leży w Kotlinie Warszawskiej, w powiecie legionowskim. Ma powierzchnię 30,3 km kw., objętość 89 960 tys. m sześc. i średnią głębokość ok. 3 m. Został wybudowany jako najniżej położony element kaskady zbiorników na Bugu. Ostatecznie z budowy części zbiorników zrezygnowano. - Budowa tego jeziora była wówczas ogromnym przedsięwzięciem - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Konrad Szostek z Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego. 

Dzisiaj jezioro jest wykorzystywane przede wszystkim do celów rekreacyjnych oraz jako rezerwuar wody pitnej dla aglomeracji warszawskiej. - Połowa Warszawy, zwłaszcza ta północna część, pije wodę z Jeziora Zegrzyńskiego. Najmłodszy zakład Wodociągu Północnego, zakład w Wieliszewie, powstały w latach 80., zaopatruje większość Warszawy w wodę, czyli uzdatniania wodę z jeziora tak, żeby była dobra do picia i zdrowa dla mieszkańców - podkreśla gość Jedynki. 

Jezioro Zegrzyńskie jest jedną z największych atrakcji Mazowsza. Na przestrzeni lat przybywały tutaj nawet koronowane głowy. - Polscy królowie wybrali to miejsce na swój letni dwór. Pierwszy był tutaj Zygmunt III Waza. W myśl ówczesnej mody chciał mieć pod miastem swoją letnią rezydencję. Wybór padł na Nieporęt, który był położony w gęstych lasach i można było sobie tu urządzać polowania. Po nim był  m.in. Władysław IV, a następnie Jan Kazimierz - opowiada Konrad Sztostek. 


POSŁUCHAJ

41:16

"Jedyne takie miejsce" nad Jeziorem Zegrzyńskim, cz. 1 (Jedynka)

 

Przygoda z windsurfingiem 

Położony niedaleko Warszawy akwen wodny jest popularnym miejscem do uprawiania windsurfingu. To duża powierzchnia wodna z dobrymi warunkami wiatrowymi. Na jeziorze znajdują się ośrodki windsurfingowe, gdzie można wynająć sprzęt lub wziąć lekcje windsurfingu. Od czego najlepiej zacząć przygodę z tym sportem? - Jeśli chodzi o początki nauki, to wiatru wystarczy naprawdę bardzo mało, są to głównie ćwiczenia równoważne na desce. (...) Ważne, żeby zaczynać swoją przygodę z windsurfingiem w miejscu do tego dostosowanym i na sprzęcie takim, który jest faktycznie ułatwiający naukę, a nie przeszkadzający - wyjaśnia instruktorka Anna Leciejewska.

Wypoczynek i bezpieczeństwo nad wodą

Ratownicy WOPR byli obecni od początku istnienia jeziora w poszczególnych portach. Było to uwarunkowane tym, że możliwości łodzi motorowych (niezbyt szybkich w tamtych czasach) wymagały tego, żeby te drużyny były gęsto rozłożone dookoła jeziora - opowiada Krzysztof Jaworski, prezes legionowskiego WOPR. - W 1998 roku powstało Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z bazą ratowniczo-szkoleniową w Zegrzu Południowym. Przy dzisiejszych możliwościach jednostek ratunkowych wystarczy ta jedna baza. My jesteśmy w stanie w ciągu kilku minut być w każdym miejscu jeziora - podkreśla. 

W sezonie letnim na terenie jeziora znajdują się trzy strzeżone kąpieliska. - To jest kąpielisko na dzikiej plaży w Nieporęcie, plaży gminnej w Serocku i plaży gminnej w Wieliszewie. Na tych kąpieliskach pracuje dziesięciu ratowników i zachęcamy, żeby korzystać z kąpieli właśnie w tych rejonach, gdzie znajdują się ratownicy. Pamiętajmy, że zawsze możemy wtedy liczyć na ich pomoc - zaznacza Krzysztof Jaworski. 


POSŁUCHAJ

36:51

"Jedyne takie miejsce" nad Jeziorem Zegrzyńskim, cz. 2 (Jedynka)

 

Nad Zegrzem można wędkować? 

Jak wyjaśnia Andrzej Wojciechowski z Koła Wędkarskiego w Białobrzegach, są ściśle wyznaczone okresy, w których można łowić ryby. - Np. szczupak okres ochronny ma od 1 stycznia do 30 kwietnia, ale w tym roku zakaz wędkowania był przedłużony aż do 30 czerwca na całym akwenie - mówi. - W jeziorze jest około 40 rodzajów ryb. Najbardziej popularne są: lin, karaś, leszcz, karp, a z drapieżników: szczupak, sandacz, sum, okoń - wylicza. 

W Polsce, aby móc legalnie łowić ryby, wędkarz musi spełnić kilka wymagań: posiadać ważną kartę wędkarską, uiścić opłatę składkową oraz mieć pozwolenie na wędkowanie na danym akwenie. 


POSŁUCHAJ

36:49

"Jedyne takie miejsce" nad Jeziorem Zegrzyńskim, cz. 3 (Jedynka)

 

Uprawianie różnych sportów wodnych

Jezioro Zegrzyńskie to fantastyczne miejsce nie tylko do rekreacji, ale również do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Teren gminnego Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt – Pilawa, to miejsce, w którym chętnie przebywają właściciele jachtów i osoby ceniące spokojny wypoczynek. 

- Każdy, kto chciałby przepłynąć się po naszym pięknym jeziorze, może skorzystać z żeglugi pasażerskiej. Niestety, tylko dwa statki pływają regularnie. Jeden to Zefir, który pływa z Warszawy do Serocka tylko w weekendy. Jest również statek pasażerski Albatros, który z mola w Serocku oferuje bardzo fajne, krótkie wycieczki statkiem po jeziorze - mówi w radiowej Jedynce Zbigniew Szumera, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Gdyńskiego. - Jezioro Zegrzyńskie jest to mekka dla żeglarzy, kajakarzy oraz pasjonatów sportów wodnych i rekreacji w wodzie - dodaje. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: Konrad Szostek (Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne), Zbigniew Szumera (Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego), Krzysztof Jaworski (prezes Legionowskiego WOPR), Anna Leciejewska (instruktorka windsurfingu), Karolina Skowrońska (żeglarka, drużynowa mistrzyni świata w żeglarskiej klasie Micro, zawodniczka sekcji żeglarskiej Legi Warszawa Sailing Legia), Andrzej Wojciechowski (Koło Wędkarskie w Białobrzegach), Mikołaj Madejak ( Stowarzyszenie Na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego)

Data emisji: 2.09.2023 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans/kc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.