Trwają gorące przygotowania do tegorocznego Narodowego Czytania. Aktorzy wraz z reżyserem Januszem Kukułą pracują nad tym, by w Ogrodzie Saskim jak najpełniej wybrzmiały piękno i przekaz tegorocznej lektury - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. A my zajrzeliśmy na pierwszą z prób.
W wydarzeniu uczestniczyć będą m.in. Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański, aktorzy, którzy wystąpili jako główni bohaterowie w filmie "Nad Niemnem" z 1987 roku. Poza nimi jeszcze kilkanaście osób. - To obsada marzeń - przyznaje reżyser Janusz Kukuła. - Nie jestem w stanie zgromadzić wszystkich tak jak dzisiaj się spotykamy, więc dla mnie to jest wielki problem, bo aż pięć prób muszę robić - dodaje.
"Nad Niemnem" - fantastyczne charaktery, świetne dialogi
Wśród pozostałych aktorów jest znany z naszej anteny Przemysław Stippa, który bardzo ceni sobie dzieło Elizy Orzeszkowej, a także sam klimat corocznego czytania w Ogrodzie Saskim. W najbliższą sobotę wcieli się w role Różyca oraz Kiryły.
- To jest znana pozycja, kochana przez liczne grono widzów i strasznie się cieszę, że mogę wziąć udziału w Narodowym Czytaniu i w tej pięknej atmosferze, która zawsze towarzyszy temu czytaniu, spędzić razem ze słuchaczami, z widzami to niesamowite popołudnie, które jest przed nami. Piękne obrazy, fantastyczne charaktery postaci, świetnie napisane dialogi, które można żywcem wyciągać z tej powieści i składać w scenariusz - stwierdza.
Czytaj także:
Emilia i jej globus histericus
Rolę Emilii Korczyńskiej cierpiącej na globus histericus przeczyta Lidia Sadowa. - To jest postać legenda zupełna dla mnie, byłam totalnie zakochana w wykonaniu Emilii przez panią Martę Lipińską i to jest taka rola, która jest nie do powtórzenia moim zdaniem, także jestem zaszczycona i onieśmielona, że mam czytać tę samą partię. Pani Marta jest dla mnie niedoścignionym wzorem dowcipu, lekkości i wdzięku w tej postaci. Jest szalenie śmieszna i straszna, jeśli by przyszło żyć z taką kobietą na co dzień - śmieje się aktorka.
Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" rozpocznie się w sobotę, 9 września, od godz. 11.00, w Ogrodzie Saskim w Warszawie i będzie transmitowane przez portal i anteny Polskiego Radia.
Narodowe Czytanie - spis lektur
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Zostało zainicjowane lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, zbiór 8 nowel (autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego), "Balladynę" Juliusza Słowackiego, "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej oraz "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Maciej Kurzajewski
Materiał: Anna Stempniak
Data emisji: 4.09.2023
Godzina emisji: 10.20
mgc
"Nad Niemnem" na Narodowym Czytaniu - kulisy przygotowań - Jedynka - polskieradio.pl