Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Psycholog: przy wyborze najważniejsza jest równowaga

Data publikacji: 08.09.2023 13:14
Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 13:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zajęcia dodatkowe pozwalają dzieciom się rozwijać
Zajęcia dodatkowe pozwalają dzieciom się rozwijać, Autor - YAKOBCHUK VIACHESLAV/shutterstock.com
Zajęcia pozalekcyjne pomagają dziecku osiągać lepsze wyniki w szkole i rozwijać pasje. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Wskazówkami i radami podzieliła się ze słuchaczami radiowej Jedynki Justyna Święcicka, psycholog rozwoju dzieci i młodzieży.
  • Justyna Święcicka, psycholog rozwoju dzieci i młodzieży, podzieliła zajęcia dodatkowe na dwie grupy - na zajęcia, które są przedłużeniem szkoły (np. matematyka) i na zajęcia hobbistyczne. Oba rodzaje zajęć pozwalają się dzieciom rozwijać.
  • W wyborze zajęć pozaszkolnych - jak zaznaczyła specjalistka - ważna jest równowaga. Jeśli dziecko chodzi dodatkowo na matematykę i fizykę warto zadbać o to, by mogło w tygodniu się także poruszać.

Gość audycji "Cztery pory roku" Justyna Święcicka, psycholog rozwoju dzieci i młodzieży, podzieliła zajęcia pozalekcyjne na dwie grupy - na zajęcia, które są przedłużeniem szkoły (matematyka, język angielski) i na zajęcia hobbistyczne, których celem jest rozwój pasji dziecka (zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe).

Jeśli chodzi o te pierwsze, według ekspertki, korzyść z nich płynąca jest taka, że uczeń lepiej radzi sobie potem w szkole, utrwala sobie materiał. Może to zaprocentować lepszymi ocenami na świadectwie czy większą liczbą punktów na egzaminie. 

Drugi rodzaj zajęć nie wiąże się często z jakimiś konkretnymi planami na przyszłość, ale pozwala dziecku się rozwijać, zrelaksować. Pomaga - co jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach - w tym, by nasz skarb odkleił się od ekranu telefonu czy telewizora.

Jak nie przedobrzyć?

Skoro oba rodzaje zajęć są dobre dla dzieci, czy zapisując na nie syna/córkę możemy popełnić błąd? - Jeśli zajęcia zawierają element rywalizacji, jeśli ich będzie za dużo albo będą za wysokie wymagania, może pojawić się problem - wskazała psycholog.

Wystąpi on również wtedy, gdy dziecko zwyczajnie nie jest zainteresowane tematem zajęć, nie ma talentu w danym kierunku. Każdego można nauczyć rysować czy grać, ale nie każdy ma na to ochotę.

- Rodzice, dokonując wyboru zajęć dodatkowych, czasem spełniają swoje marzenia. Często mają jakieś wizje dotyczące swojego podopiecznego a nie patrzą na to, czym dziecko się interesuje, w czym jest dobre - podkreśliła Święcicka.

Dorośli mają też tendencję do porównywania się z innymi - wszyscy chodzą na coś, to my też zapiszmy na to syna/córkę. Czasem myślą sobie tak: a niech dziecko ma łatwiej na starcie w dorosłe życie i zapisują je na język angielski czy programowanie.

Kto powinien decydować, jakie konkretnie zajęcia wybrać? Najlepiej, by rodzice i dzieci o tym razem porozmawiali. A co zrobić, gdy syn/córka w ogóle nie przejawia chęci, by uczestniczyć w dodatkowych aktywnościach? - Czasem warto dziecko przekonać. Powiedzieć, chodźmy na zajęcia próbne, zobaczymy, czy ci się spodoba - wskazała psycholog.


Czytaj także:


Ważna jest równowaga

W wyborze zajęć pozaszkolnych - jak zaznaczyła specjalistka - ważna jest równowaga. Jeśli zapiszemy syna/córkę na same ciężkie zajęcia, wymagające dużego wysiłku umysłowego, jak robotyka, fizyka, matematyka nie będzie dobrze.

- Ja długo zajmowałam się zdolną młodzieżą. Jeśli mamy dziecko, które intelektualnie rozwija się znakomicie to dobrze, żeby jeszcze miało wyporność psychiczną, poczucie sprawstwa, żeby było cierpliwe, silne i odporne. By wiedziało, że jak coś robi długo, to następuje progres. To daje sport - powiedziała.


POSŁUCHAJ

08:47

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Psycholog: przy wyborze najważniejsza jest równowaga (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Justyna Święcicka (psycholog rozwoju dzieci i młodzieży)

Data emisji: 8.09.2023

Godziny emisji: 9.00-12.00

kk 

Odrodzona-nieznana
Odrodzona-nieznana
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.